Щодо забезпечення житлом дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування

 

На одній з відкритих апаратних нарад в Одеській облдержадміністрації, які проводиться щопонеділка за участю керівництва апарату, структурних підрозділів облдержадміністрації та територіальних підрозділів центральних органів виконавчої влади, голова ОДА Максим Степанов порушив питання забезпечення житлом дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб та молоді з їх числа.

Як зазначила у своїй доповіді з даного питання начальник служби у справах дітей облдержадміністрації Алла Кіріяк, в Одеській області 5666 дітей-сиріт та позбавлених батьківського піклування потребують житла.

З 2013 по 2015 року в області діяла програма, за якою 155 дітей отримали місце проживання. У 2016 році була прийнята нова регіональна програма, за якою 179 дітей мали отримати житло. Однак, її було затверджено без обласного фінансування і всі витрати лягли на районні бюджети.

За словами доповідачки, за законом діти-сироти, які не мають житла, по досягненню 16 років мають право стати на квартирний облік. Держава має забезпечувати дітей, які випускаються з інтернатів, соціальним житлом протягом місяця. На жаль, через недостатнє фінансування його отримує дуже мало дітей даної категорії. Як наслідок, більшість з них стають безхатченками.

Заслухавши доповідь, Максим Степанов вказав на недоліки у взаємодії служби у справах дітей облдержадміністрації з районами області, та відсутністю чіткого плану розуміння потреби у житлі для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування у кількісному значенні.

Одним із доручень голови облдержадміністрації службі у справах дітей було відвідати райони Одеської області та проаналізувати в розрізі кожної сільської та селищної ради потреби щодо необхідності придбання житла для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування (з’ясувати кількість та суми витрат).

З цього приводу у вівторок у залі засідань районної ради відбулася нарада за участю представників служби у справах дітей ОДА, департаменту фінансів, департаменту розвитку інфраструктури та житлово-комунального господарства. На нараді були присутні в.о. голови райдержадміністрації Д.О. Цибенко, заступник голови районної ради С.М. Крилов, голови та представники сільських рад району та спеціалісти відповідних служб РДА.

Начальник відділу соціально-правового захисту дітей Одеської ОДА Світлана Кузнєцова довела до присутніх основну інформацію. Вона, зокрема, відзначила, що у Роздільнянському районі була прийнята програма щодо забезпечення житлом дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Наш район один з небагатьох, де така програма прийнята.

Світлана Геннадіївна надала рекомендації переглянути цю програму в частині фінансування, зокрема, з бюджетів міської, сільських та селищної рад. Адже в межах області заплановано виділення близько 42 мільйонів гривень на реалізацію даної програми. Але розподілятимуться ці кошти таким чином, що чим більше фінансування на дану програму надасть районна рада, тим більше вона отримує дотації з державного бюджету.

За інформацією керівника районної служби у справах дітей Н.С. Шличок, на сьогоднішній день в Роздільнянському районі є 105 дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб та молоді з їх числа, які потребують забезпечення житлом.

Згідно з районною Програмою забезпечення житлом дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб та молоді з їх числа на 2017-2019 роки, на поточний рік заплановано виділення з районного бюджету 350 тисяч гривень для забезпечення житлом дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб та молоді з їх числа.

Місцевим радам необхідно затвердити програму забезпечення житлом дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб та молоді з їх числа з відповідним фінансуванням, або надати до районного бюджету субвенцію на виконання районної програми, яка буде використана на придбання житла виключно для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які стоять на квартирному обліку в даній раді. Обсяг коштів необхідно визначити самостійно, із розрахунку потреби та наявних даних по квартирному обліку. Слід зазначити, що передбачається співфінансування місцевих програм на вказані цілі за рахунок субвенцій з державного та обласного бюджетів.

До відома керівників органів місцевого самоврядування!

Напрями діяльності та заходи програми щодо забезпечення житлом дітей-сиріт та позбавлених батьківського піклування включають: приведення у належний стан житлових приміщень, що перебувають у власності дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування та осіб з їх числа; забезпечення придбання та передача у власність дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб та молоді з їх числа упорядкованим житловими приміщеннями для постійного проживання; формування житлового фонду соціального житла за рахунок вільних приміщень, що знаходиться у власності територіальних громад та передача його у користування для подальшого забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа.

Наталія Степанівна наголосила, що дане питання знаходиться на особистому контролі голови облдержадміністрації.

Юлія ГАНГАН.

Залиште свій коментар