Небезпечний бур’ян – амброзія полинолиста

Не допускайте розмноження!

Амброзія полинолиста – дуже небезпечний карантинний бур’ян, який в останні роки в Степовій зоні України став справжнім лихом. Батьківщина – Північна і Центральна Америка. По зовнішньому вигляду молода рослина (заввишки 10-15 см) нагадує чорнобривці, а на пізніх стадіях розвитку – полин звичайний, тільки без запаху, за що одержала назву «полинолиста».

Рослина має сіруватий колір від густого щетинистого опушення. Стебло заввишки 20-180 см. Це надзвичайно пластична і життєздатна рослина з широким екологічним діапазоном. Причинами швидкого розширення меж ареалу амброзії полинолистої є її біологічні властивості. Це яра рання однорічна рослина, один екземпляр якої утворює до 80-100 тисяч штук насінин, які зберігають схожість у ґрунті протягом 25-40 років і не втрачає життєздатність у шарі ґрунту до 4 метрів, а також можуть давати повноцінні сходи молочної та воскової стиглості. Щільність сходів амброзії може досягати 5-6 тис. рослин на квадратний метр, а її фітомаса – до 250-300 ц/га. Корінь – стрижневий, проникає в ґрунт на глибину до 4 м і поглинає вологи і поживних речовин в 2-5 разів більше, ніж будь-які інші рослини, завдяки чому амброзія надмірно висушує та виснажує ґрунт та повністю витісняє інші бур’яни та культурні рослини. В той же час, рослини амброзії мають високу реферативну здатність та пластичність щодо температури повітря та вологості ґрунту. При скошуванні однієї рослини амброзії вона утворює від 5 до 15 нових пагонів, і вже через два тижні знову починає цвісти та виділяти пилок.

Амброзія полинолиста завдає великої шкоди як сільському господарству, так і населенню. Це не тільки злісний конкурент культурних рослин, але і джерело алергічного захворювання населення – полінозу. Квітковий пилок амброзії, потрапляючи у ніс, бронхи викликає сльозотечу, порушує зір, підвищує температуру тіла, починається різке запалення слизових оболонок верхніх дихальних шляхів і очей, що призводить до приступів бронхіальної астми, мігрені, втрачається працездатність. Лікування алергії, яка викликана пилком амброзії, довге і важке. Не менший негативний вплив відображається і на тваринах у період цвітіння амброзії. До речі, за інформацією з книги рекордів Гіннеса, окремі розвинені рослини амброзії полинолистої утворюють до 8 мільярдів пилок насіння всього за 5 годин.

Дуже важливо не дати рослині зацвісти й утворити насіння. Тому найбільш ефективним буде знищення бур’янів з коренем механічними приладами або хімічними засобами. Але, якщо проводити скошування неодноразово та вчасно до цвітіння, то рослина не завдасть шкоди та загине в осінній період. Скошену масу бур’янів потрібно знищити шляхом подрібнення з наступним захороненням у санітарних ямах (по можливості), або використати її для корисних справ на біологічне добриво, як це робиться у Німеччині, Франції, Польщі. У крайніх випадках, сміття бур’янів вивозять на сміттєзвалища і знищують спалюванням. У разі відростання молодої маси амброзії ефективним методом знищення буде застосування хімічних засобів захисту рослин. Найефективнішими препаратами по знищенню бур’янів та найменш шкідливими для здоров’я людини та природи рекомендовано хімічні засоби захисту рослин з серії гербіцидів: Прима при нормі використання 0,5-0,6 л/га (5-6 мл/сотка), Балерина – 0,3-0,5 л/га (3-5 мл/сотка), Агент – 0,4-0,6 л/га (4-6 мл/сотка), а також низка препаратів гліфосатної групи (Гліфовіт, Раундап, Ураган, Напалм, Отаман, Смерш, Торнадо, Річард, Антибур’ян, Чистопол та інші) при нормі використання 5-10 л/га (50-100 мл/сотка) з обов’язковим додаванням прилипачів або їх замінників (карбамід або аміачна селітра – 50-100 г/сотка).

Боротьба зі злісним карантинним бур’яном – важливе завдання всіх землекористувачів та посадових осіб. Доводимо до відома, що особи, винні в порушенні законодавства про карантин рослин, несуть відповідальність за невиконання карантинних заходів, згідно зі ст. 47 ЗУ «Про карантин рослин» та ст. 105, 106, 188, ст. 254-257 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

За консультаціями щодо боротьби з карантинними організмами звертайтеся до управління фітосанітарної безпеки за адресою: м. Роздільна, вул. Європейська, 83.

Виктор Поштаренко,

Руслан Леонов,

відділ карантину рослин управління фітосанітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області.

Залиште свій коментар