Хто має знищити амброзію?

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) від алергії на квітковий пилок (поліноз) по всьому світу страждає більше 70 млн. чоловік. Згідно досліджень, кожний п’ятий випадок алергії закінчується ускладненням – бронхіальною астмою. Однією з найбільш алергенних рослин вважається амброзія полинолиста (Ambrosia artemisiifolia L.). Алергенні властивості у амброзії є тільки під час цвітіння, з середини липня до жовтня. До початку цвітіння вона наносить шкоду тільки рослинам, які поруч,  пригнічуючи їх.

Зважаючи на шкоду, яку амброзія полинолиста наносить як людям, так і навколишньому середовищу, її було віднесено до карантинних бур’янів, тому боротьба з нею має здійснюватися систематично по всій території України.

На кого ж покладається обов’язок знищення небезпечної рослини? Все залежить від того, де саме росте амброзія.

Якщо амброзія росте в населеному пункті на прибудинковій території, знищити її має власник (користувач) будинку, це прямо передбачено Законом України «Про благоустрій населених пунктів». В м. Роздільна це питання більш детально врегульоване ще й Правилами благоустрою, санітарного утримання територій, забезпечення чистоти й порядку в м. Роздільна, що були затверджені рішенням міської ради від 24.03.2016 № 145-VII. (далі – Правила благоустрою).

Згідно пункту 3.7.8.5. Правил благоустрою, власники приватних, користувачі орендованих будинків повинні також прибирати прилеглу територію від паркану домоволодіння до краю проїзної частини дороги.

Усі роботи з поточного утримання зелених насаджень на територіях, закріплених за підприємствами, установами і організаціями (незалежно від форм власності), проводяться силами і коштами цих підприємств, установ і організацій. (пункт 4.7. Правил благоустрою).

Обов’язок знищувати бур’яни (пункт 4.12. Правил благоустрою) покладається:

  • на вулицях перед будівлями до проїжджої частини, всередині квартальних насаджень та насаджень районів міста – на балансоутримувачів (власників або юридичних осіб, які за договором з власником утримує на балансі відповідне майно), власників, користувачів жилих, громадських, промислових будівель та споруд, а також на балансоутримувачів, власників, користувачів будівель підприємств побуту, торгівлі, закладів освіти, охорони здоров’я, розташованих на території житлової забудови;
  • на територіях підприємств, а також на прилеглих до них ділянках і санітарно-захисних зонах – на дані підприємства;
  • на територіях, відведених під будівництво, та прилеглих до них ділянок, – з дня початку робіт – на замовників будівництва;
  • на приватних садибах та прилеглих ділянках – на їх власників.

У м. Роздільна КП «Роздільнянський міський водоканал» має утримувати в належному стані об’єкти благоустрою (пункт 3.2.1. Правил благоустрою), такі як: парки, сквери, майдани, вулиці, дороги, пішохідні доріжки та інші території загального користування (пункт 3.1. Правил благоустрою), а також територію кладовищ (пункт 3.7.4.1. Правил благоустрою).

Утримувати та прибирати дороги та прилеглі території на відстані до 5 метрів уздовж доріг; зобов’язані власники, користувачі дорожніх об’єктів або уповноважені ними органи, дорожньо-експлуатаційні організації (пункт 3.7.3.2. Правил благоустрою).

Питання боротьби зі шкідливими бур’янами регулюється ще низкою законів України. Так, згідно зі статтею 22 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» не тільки органи виконавчої влади, місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, а й всі громадяни зобов’язані утримувати надані в користування чи належні їм на праві власності земельні ділянки і території відповідно до вимог санітарних норм.

Крім того, статтею 12 Закону України «Про карантин рослин» прямо передбачено, що знищувати карантинні бур’яни (тому числі – амброзію полинолисту) на землях сільськогосподарського призначення зобов’язані особи, які здійснюють господарську діяльність, пов’язану з виробництвом, переробкою, зберіганням, транспортуванням, торгівлею рослинами*. Також вони зобов’язані систематично перевіряти свої земельні ділянки з метою своєчасного виявлення осередків зростання амброзії  У разі виявлення таких рослин, особа повинна протягом доби повідомити про це державного фітосанітарного інспектора. А вже він, в свою чергу, проводить перевірку і, у разі підтвердження, визначає фітосанітарні заходи. Також, державний фітосанітарний інспектор зобов’язаний періодично здійснювати моніторинг земельних угідь з метою своєчасного виявлення вогнищ карантинних бур’янів, у тому числі, амброзій полинолистої.

Зверніть увагу! За нехтування вимог законодавства та невжиття заходів по боротьбі з бур’янами на порушників може бути накладено штраф:

  • на громадян від 340 гривень до 1360 гривень,
  • на посадових осіб та підприємців від 850 гривень до 1700 гривень (статті 52, 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення)

* рослини – рослини та їх частини, у тому числі насіння частини живих рослин, фрукти, овочі, бульби, бульбоцибулини, цибулини, кореневища, зрізані квіти, гілля з пагонами і листям, зрізані дерева, культури рослинних тканин, крім тих, до яких застосовується метод заморожування або термообробки (стаття 1 Закону України «Про карантин рослин»)

За правовими консультаціями та роз’ясненнями можна звернутися до Роздільнянського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за адресою: м. Роздільна, вул. Незалежності, 2.

Телефон: (04853) 5-03-66, (04853) 5-04-43. Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги: 0-800-213-103

 

Директор Роздільнянського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Тетяна Кулішова

Залиште свій коментар