Подорожуємо Роками Бика

1901 рік

 31 березня – випущено перший автомобіль «Мерседес». Він створений Вільгельмом Майбахом для компанії «Motoren Gesellschaft» Готліба Даймлера і являв собою новий стандарт автомашин з двигуном внутрішнього згорання.

25 квітня – у штаті Нью-Йорк вперше у світі введені автомобільні номери.

10 грудня – у Стокгольмі і Крістіанії відбулось вручення перших Нобелівських премій, заснованованих, згідно із заповітом шведського винахідника і підприємця Альфреда Нобеля.

 

1913 рік

9 травня – на екрани Франції вийшов фільм «Фантомас» режисера Луї Фейада — перша екранізація пригод зловісного злочинця, якого переслідують інспектор Жюв і журналіст Фандор.

 

 

 

23 серпня – у Копенгагені відкрито пам’ятник Русалочці — героїні казки Ганса Крістіана Андерсена.

10 жовтня – після того, як була підірвана остання захисна дамба через Панамський канал, котрий будувався майже чверть століття, з’єднались води Тихого та Атлантичного океанів.

12 грудня – у Флоренції у готельній кімнаті офіціанта Вінченцо Перуджи поліцією виявлено знамениту картину Леонардо да Вінчі «Мона Ліза», викрадену за два роки до того з паризького музею Лувр.

16 грудня – на студії Keystone молодий британський актор Чарлі Чаплін почав зніматися у своєму першому фільмі «Боротьба за життя».

21 грудня – у газеті «Fun», недільному додатку до «The New York World», опубліковано перший у світі кроссворд. Автором головоломки на 32 слова був Артур Уінн.

1925 рік

16 червня – у місті Гурзуф в Криму біля підніжжя гори Аю-Даг на Чорноморському узбережжі дитячий табір-санаторій «Артек» відкрив свою першу зміну.

20 серпня – Постановою Ради Народних Комісарів УСРР на Чернечій горі в Каневі засновано Канівський музейзаповідник «Могила Т.Г. Шевченка». Тепер — Шевченківський національний заповідник.

21 грудня – у Москві у приміщенні Большого театру відбувся офіційний прем’єрний перегляд фільму Сергія Ейзенштейна «Броненосець «Потьомкін» про революційні події в Одесі 1905 року.

1937 рік

30 січня – XIV надзвичайний з’їзд рад УРСР затвердив нову Конституцію республіки, в якій «в основному» був побудований соціалізм, і змінив її назву з «УСРР» на «УРСР».

22 квітня – Верховна Рада прийняла ухвалу про Державний герб Української Радянської Соціалістичної Республіки.

18 червня – екіпаж радянського літака «АНТ-25», у складі Валерія Чкалова, Георгія Байдукова та Олександра Белякова, почав безпосадковий переліт за маршрутом Москва — Північний полюс — США, котрий успішно завершився 20 червня приземленням на аеродромі Ванкувера.

12 грудня – у СРСР відбулись перші вибори до Верховної ради за новою конституцією, прийнятою попереднього року. 98,6 % голосів отримали представники блоку комуністів і безпартійних.

1949 рік

 4 квітня – у Вашингтоні представниками 12-х країн — США, Великобританії, Франції, Італії, Бельгії, Нідерландів, Люксембурга, Канади, Данії, Ісландії, Норвегії та Португалії — підписано Північно-атлантичний пакт (НАТО) про воєнно-політичний союз.

5 травня – у Лондоні десять держав — Бельгія, Велика Британія, Данія, Ірландія, Італія, Люксембург, Нідерланди, Норвегія та Швеція — підписали Статут Ради Європи.

 

11 травня – в Нью-Йорку продано перший фотоапарат «Поляроїд».

1961 рік

1 січня – у СРСР набула чинності урядова постанова про зміну масштабу цін у 10 разів та обмін грошових знаків зразка 1947 року у відношенні 10 до 1.

2 січня – у СРСР розпочався обмін грошей, передбачений урядовою постановою про перерахунок цін і тарифів, вкладів, грошових виплат, державних позик і рахунків за єдиним курсом 10 старих рублів на 1 новий упродовж І кварталу.

13 березня – у Києві дамба, яка перекривала Бабин Яр, не витримала навантаження і 14-метрова хвиля пульпи зі швидкістю 5 м/с хлинула на Куренівку, зносячи будівлі, людей, транспорт, трупи і залишки трун з довколишніх кладовищ. На площі близько 30 гектарів було знищено все живе. Тіла загиблих витягували впродовж місяця. За офіційними даними, Куренівська трагедія обірвала життя 147 людей, за неофіційними — 1,5-2 тисячі.

21 березня – на сцені ліверпульського клубу The Cavern Club пройшов перший виступ The Beatles.

12 квітня – космічний корабель «Восток-1», пілотований 27-літнім Юрієм Гагаріним, стартував о 9.07 за московським часом з космодрому Байконур (Казахстан), зробив за 108 хвилин один виток навколо Землі і о 10.55 приземлився поблизу поволзького міста Енгельс (Росія).

6 серпня – другий політ людини в космос — 26-річний радянський космонавт Герман Титов став першою людиною, що була в космосі більше доби і наймолодшим космонавтом у світі.

1973 рік

16 січня – радянський самохідний апарат «Луноход-2» доставлено на Місяць міжпланетною станцією «Луна-21».

11 серпня – Центральне телебачення СРСР розпочало показ 12-серійного телефільму режисера Тетяни Ліознової «Сімнадцять миттєвостей весни» за однойменним романом Юліана Семенова.

1985 рік

 11 березня – наступного дня після смерті генерального секретаря ЦК КПРС, голови президії Верховної ради СРСР Костянтина Черненка, позачерговий пленум ЦК КПРС обрав Михайла Горбачова новим і, як виявилось, останнім генеральним секретарем ЦК Компартії Радянського Союзу.

23 квітня – у Моcкві розпочався Пленум ЦК КПРС, на котрому був проголошений курс на перебудову.

23 квітня – компанія Coca-Cola із помпою і масованою рекламою оголосила про зміну використовуваної уже 99 років секретної формули напою. Однак нова Кола була настільки непопулярною, що через кілька місяців компанії довелось повернутись до класичного варіанту напою.

7 травня – ЦК Компартії СРСР і Рада міністрів СРСР прийняли постанову № 410 «Про заходи щодо подолання пияцтва і алкоголізму, викорінення самогоноваріння».

28 травня – у матчі «Динамо» — «Спартак» (Москва), який закінчився з рахунком 2:0 на користь киян, Ігор Бєланов забив 2000-й гол «Динамо» в чемпіонатах СРСР з футболу.

28 серпня – український поет, дисидент Василь Стус потрапив у карцер табору для політв’язнів біля села Кучине Пермської області, де за кілька днів оголосив сухе голодування і згодом помер за нез’ясованих обставин.

1 вересня – через 73 роки після того, як «Титанік» затонув у Північній Атлантиці після зіткнення з айсбергом, за 560 кілометрів від Ньюфаундленда франко-американська експедиція знайшла його залишки на дні океану на глибині 4 тисячі метрів.

 

9 жовтня – у день 45-го дня народження легендарного рокера Джона Леннона його вдова Йоко Она в Центральному парку Нью-Йорка відкрила меморіал «Сунична галявина».

1997 рік

17 травня – закінчилась перша офіційна українська антарктична експедиція. Вона проходила на станції «Фарадей» на острові Галіндез Аргентинського архіпелагу, яку Україні в 1996 році передала Великобританія. Перейменована у «Академік Вернадський», на ній 6 лютого 1997 року на ній було піднято український прапор.

24 травня – у Києві відкрився перший в Україні ресторан McDonald’s.

28 травня – у Києві голови урядів Російської Федерації та України підписала пакет документів про розподіл і базування Чорноморського флоту.

31 травня – у Києві Президент України Леонід Кучма та Президент Російської Федерації Борис Єльцин підписали «Договір про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією.

10 серпня – український легкоатлет  Сергій Бубк а вшосте поспіль став чемпіоном  світу у стрибках з жердиною.

15 серпня – в Україні засновано орден княгині Ольги, яким відзначають жінок за визначні заслуги в державній, виробничій, громадській, науковій , освітянській, культурній, благодійницькій та інших сферах суспільної діяльності, вихованні дітей у сім’ї.

19 листопада – о 19.46 за Всесвітнім часом з космодрому на мисі Канаверал, штат Флорида, взяв старт космічний човник «Колумбія», на борту якого в числі шести членів екіпажу в якості спеціаліста-дослідника знаходився полковник Леонід Каденюк. Він став першим космонавтом незалежної України.

 19 грудня – відбулася прем’єра американського фільму-катастрофи «Титанік» режисера, сценариста і продюсера Джеймса Камерона. Уже через 25 днів після початку прокату цей фільм окупив свій рекордний бюджет у 200 мільйонів доларів.

2009 рік

19 січня – «Нафтогаз України» та «Газпром» підписали 10-річні угоди про купівлю-продаж і транзит російського газу, що ознаменувало закінчення «гарячої фази» міждержавного газового конфлікту. Їх наслідком стало посилення  енергетичної залежності України від Росії та збільшення цінового тягаря для вітчизняної промисловості, чого вдалося юридично позбутися лише у грудні 2017 року. 5 лютого – за викуп у 3 мільйони 200 тисяч доларів сомалійські пірати звільнили українське судно «Фаїна», захоплене 25 вересня 2008 року.

20 травня – перемігши на стамбульському стадіоні у додатковий час з рахунком 2:1 бременський «Вердер», донецький «Шахтар» першим з українських клубів здобув кубок УЄФА.

11 червня – експерти світової Організації охорони здоров’я оголосили пандемію свинячого грипу від вірусу A/H1N1. Це перша офіційна пандемія за останні 40 років.

25 червня – у своєму домі в Лос-Анжелесі від фатальної комбінації препаратів, наданих особистим лікарем, на 51-у році життя помер Майкл Джексон, один з найбільш комерційно успішних артистів світу.

15 листопада – в китайській провінції Хубей відкрито найвищий міст у світі — при довжині 1222 м від «висить» над ущелиною глибиною  496 м.

За відкритих джерел

Залиште свій коментар