Децентралізація. Історія успіху реформованих громад – Ляшківська ОТГ

Створена: 25 жовтня 2015 року (Постанова ЦВК)
Кількість рад, що об’єдналися: 2
Площа об’єднаної територіальної громади: 82,2 км2
Кількість старостинських округів: 1
Чисельність населення громади: 2139
Сільське населення: 2139

ЛЯШКІВСЬКА ОТГ – найменша об’єднана територіальна громада на  Дніпропетровщині, яка була створена однією з найперших. Але недаремно у програмі престуру її вказали як амбітну. І це, дійсно, так, адже за п’ять років керівництву вдалося зробити чимало. Очолює її не менш амбітна та цілеспрямована Юлія Омелян, яка вже 25 років поспіль на цій посаді і на останніх виборах набрала понад 70 відсотків голосів виборців.

 Під час обговорення перспективного плану щодо створення ОТГ на Дніпропетровщині, була змога приєднати Ляшківську ОТГ до інших громад задля укрупнення, однак керівництву та місцевій громаді вдалося відстояти право залишитись самостійною в попередньому складі. Вагомим аргументом в цьому питанні став рівень їх розвитку. Одразу ж око милує охайно облаштований центр села, вистелений плиткою-«вишиванкою». Неподалік адмінбудівлі розміщено двоповерховий дитячий садочок, який було зведено на залишках тридцятирічного довгобуду (тут планувався сільський Будинок культури). Навпроти розташувалась відремонтована та облаштована усім необхідним школа. За рахунок коштів іноземних інвесторів (німецький проєкт GIZ) було створено Центр надання адміністративних послуг. Вже запрацювала сучасна амбулаторія сімейної медицини (в рамках реформи сільської медицини).

– Після створення ОТГ бюджет збільшився у 12 разів. Представники влади різних рівнів, спостерігаючи за нашим ентузіазмом та бажанням розвиватися, всебічно допомагали нам у залученні коштів. Взагалі, за часи існування громади на покращення інфраструктури було витрачено близько 50 млн грн. А участь у різних проєктах та програмах дала змогу залучити ще й іноземні інвестиції (близько 5 млн грн). Щоб постійно наповнювати бюджет, тісно співпрацюємо із місцевими підприємцями, аграріями (ред. – до речі, ставка орендної плати за землю для сільгосптоваровиробників складає 12 %). Це дає змогу вирішувати низку поточних питань громади, – зазначила Юлія Омелян.

На одному з бюджетоутворюючих підприємств побувала й делегація журналістів. За ініціативи місцевого аграрія Петра Горбатюка було організовано кооператив «Малинка», де вирощують малину, полуницю та ожину. На це виділено 30 гектарів, на даний момент вже засаджено 11 з них. Дане підприємство не лише перераховує кошти у місцевий бюджет, а й забезпечує  містян сезонною роботою.

Крім того, реалізують саджанці місцевим мешканцям та залучають до вирощування ягід вдома, а ті, в свою чергу, можуть здавати продукцію підприємству, отримуючи прибуток. На досягнутому не зупиняються – на меті у керівництва збільшення засаджених площ, у планах й організація процесу шокового заморожування. Завдяки цій технології ягода не втрачає своїх властивостей та дає можливість реалізовувати її і взимку.

До речі, що стосується реалізації, то підприємці вже уклали чималу кількість угод із мережами супермаркетів, вже добре зарекомендували себе на ринку та постійно зміцнюють зв’язки.

Також на території громади є й підприємство «Націонал плюс», що займається тваринництвом. На фермах утримують тисячу корів і шість тисяч свиней. Загальна сума інвестицій уже склала 100 мільйонів гривень. Як неодноразово зазначала очільниця Ляшківської ОТГ Юлія Омелян: «Якщо у більшості сіл люди шукають роботу, то у нас шукають людей на роботу». Хочеться вірити, що після остаточного втілення в життя реформи децентралізації у нашому районі, майбутні очільники новостворених ОТГ із гордістю будуть промовляти аналогічне…

Наталя БУКОВСЬКА

Залиште свій коментар