Вибори Президента України – важлива подія в житті країни. Не менш важливим та хвилюючим цей день стане для тих виборців, які вперше прийдуть на виборчі дільниці для голосування.
Отже, що потрібно знати про порядок виборів Президента України розповідають юристи Роздільнянського місцевого центру з надання безоплатної вторинної првової допомоги.
Хто може проголосувати на виборах Президента України?
Право голосу на президентських виборах мають дієздатні громадяни України, яким на день виборів виповнилося вісімнадцять років.
Хто і як повідомляє про день і місце проведення голосування?
Дільнична виборча комісія не пізніш як за десять днів до дня голосування надсилає кожному виборцю іменне запрошення, в якому зазначено час і місце голосування.
Як отримати виборчій бюлетень?
Для того, аби отримати бюлетень для голосування, в день виборів Вам необхідно пред’явити членам виборчої комісії документ, який посвідчує особу, підтверджує громадянство та засвідчує місце проживання виборця:
- паспорт громадянина України;
- тимчасове посвідчення громадянина України (для осіб, недавно прийнятих до громадянства України).
На що потрібно звернути увагу при заповнені бюлетеня?
Виборчий бюлетень заповнюється виборцем особисто в кабіні для таємного голосування. Під час заповнення виборчого бюлетеня забороняється присутність інших осіб.
Як заповнювати бюлетень?
У виборчому бюлетені для голосування необхідно зробити одну позначку “плюс” (+) або іншу, що засвідчує волевиявлення виборця. Виборець може голосувати лише за одного кандидата.
Що робити, якщо при заповнені бюлетеня була допущена помилка?
У разі якщо виборець, заповнюючи виборчий бюлетень, припустився помилки, він має право невідкладно звернутися з письмовою заявою до членів виборчої комісії, з проханням видати йому інший виборчий бюлетень. Члени дільничної виборчої комісії видають інший виборчий бюлетень лише один раз в обмін на зіпсований, про що робиться відповідна позначка в списку виборців проти прізвища виборця та ставиться підпис члена дільничної виборчої комісії. Зіпсований виборчий бюлетень негайно погашається як невикористаний, про що складається акт. Зіпсований і погашений виборчий бюлетень при підрахунку голосів ураховується як невикористаний і запаковується разом із контрольним талоном у пакет з невикористаними виборчими бюлетенями.
Як проголосувати тим, хто не може заповнити бюлетень самостійно?
Виборець, який не може самостійно заповнити виборчий бюлетень (наприклад, внаслідок фізичних вад) має право з відома голови або іншого члена дільничної виборчої комісії скористатися допомогою іншої особи. Зверніть увагу! Такою особою не може бути член виборчої комісії, кандидат, довірена особа кандидата, офіційний спостерігач. Виборець не має права передавати свій виборчій бюлетень іншим особам. Також заборонено отримання виборчого бюлетеня від інших осіб (крім члена виборчої комісії, який видає бюлетень), заохочення або примушування виборців до передачі бюлетеня іншим особам шляхом підкупу, погроз або іншим способом.
За правовими консультаціями та юридичною допомогою можна звернутись до Роздільнянського місцевого центру з надання вторинної правової допомоги за адресою: м. Роздільна, вул. Незалежності, 2. тел.: (04853) 5-04-43, 5-03-66.
Зверніть увагу! З метою забезпечення реалізації та захисту виборчих прав громадян, Роздільнянський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги буде працювати у черговому режимі з 09.00 до 17.00 напередодні виборів, в суботу 30 березня 2019 року, та в день виборів Президента України, 31 березня 2019 року.
Олена Гун – начальник відділу правопросвітництва та надання безоплатної правової допомоги.