Прокурори органів прокуратури здійснюють процесуальне керівництво досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення в суді, зокрема у кримінальних провадженнях, пов’язаних з домашнім насильством.
Так, у поточному році у провадженні органів досудового слідства, піднаглядних Роздільнянській окружній прокуратурі, перебувало 10 кримінальних проваджень, пов’язаних з домашнім насильством за якими повідомлено підозру особам, постраждалими від яких є 13 осіб.
Більшість кримінальних проваджень вказаної категорії кваліфіковані за ознаками статті 126-1 Кримінального кодексу України як домашнє насильство, тобто умисне систематичне вчинення фізичного, психологічного або економічного насильства щодо подружжя чи колишнього подружжя або іншої особи, з якою винний перебуває (перебував) у сімейних або близьких стосунках, що призводить до фізичних або психологічних страждань, розладів здоров’я, втрати працездатності, емоційної залежності або погіршення якості життя потерпілої особи.
За вказані неправомірні дії винним особам законом передбачена відповідальність у вигляді громадських робіт на строк від ста п’ятдесяти до двохсот сорока годин або пробаційним наглядом на строк до п’яти років, або обмеженням волі на той самий строк, або позбавленням волі на строк до двох років.
З метою захисту прав потерпілих, які зазнали домашнього насильства, та забезпечення їх інтересів Офісом Генерального прокурора орієнтовано органи прокуратури на вжиття додаткових заходів щодо інформування постраждалих від домашнього насильства осіб про їх право на отримання безоплатної вторинної правничої допомоги, відповідно до Закону України «Про безоплатну правничу допомогу» та сприяння залученню адвокатів.
Забезпечення права на представництво потерпілої особи адвокатами системи безоплатної правової допомоги є одним із елементів потерпілоорієнтованого підходу. Таке право закріплено міжнародними стандартами, визначеними у ч. 1 ст. 13 Директиви Європейського Парламенту та Ради Європи 20212/29/ЄС від 25.10.2012 року. Умови або процесуальні правила, за яких постраждалі особи мають доступ до правової допомоги, визначаються національним законодавством.
У зв’язку з викладеним, Координаційним центром з надання правничої допомоги розроблена інформаційна листівка з переліком правничих послуг, які можуть отримати постраждалі особи та опис порядку звернення до системи надання безоплатної правничої допомоги.
Олег НАЛИВАЙЧЕНКО,
керівник Роздільнянської окружної прокуратури