Законодавець для припинення домашнього насильства ввів такі заходи для реагування як терміновий заборонний припис та обмежувальний припис стосовно кривдника.
Терміновий заборонний припис.
Терміновий заборонний припис уже своєю назвою каже про швидкість його винесення.
Цей захід здійснюється органами поліції та спрямований на негайне припинення домашнього насилля.
Він зобов’язує кривдника негайно залишити місце проживання чи перебування постраждалої особи навіть якщо він є власником цієї квартири чи будинку.
Також може бути заборонено контактувати з постраждалою особою.
Слід також зазначити, що у випадку залишення місця проживання кривднику не надається інше житло.
Терміновий заборонних припис може бути накладено терміном до 10 діб.
Для винесення термінового заборонного припису постраждала особа може або написати заяву до поліції, або за власною ініціативою поліцейським. Однак, такий захід не можна застосовувати до дітей, що чинять насильство (осіб до 18 років).
Обмежувальний припис
У випадку коли кривдник продовжує чинити сімейне насильство постраждала особа може звернутись з заявою про винесення обмежувального припису.
Для його винесення необхідно звернутись з заявою до суду.
На відміну від термінового заборонного припису обмежувальний припис виноситься від 1 до 6 місяців.
Ось в цьому випадку постраждала особа має довести суду, що попередні заходи протидії домашнього насильства не дали свого результату і тому до кривдника мають бути застосовані більш жорсткі обмеження.
Наприклад: заборона перебувати в місці спільного проживання, надання доступу до житла постраждалій особі, заборона наближатись на певну відстань до особи, заборона спілкуватись з постраждалою дитиною, заборона розшукувати постраждалу особу, вести листування, дзвінки.
Слід зазначити, що при винесенні обмежувального припису до кривдника може бути застосовано кілька заборон одночасно.
Заборони перебування в місці спільного проживання як і в терміновому заборонному приписі не можуть бути застосовані до дітей-кривдників.
Які докази необхідно надати суду для винесення обмежувального припису?
Це можуть бути протоколи про притягнення до адміністративної чи кримінальної відповідальності за домашнє насильство, покази свідків, виписки з картки хворого, якщо завдано тілесних ушкоджень, терміновий заборонний припис та ін.
Судовий збір з подання такої заяви не сплачується, а також Зверніть увагу! особи постраждалі від домашнього насильства мають право на безоплатну вторинну правову допомогу, тобто представництво інтересів в суді.
Для цього вона має звернутись до найближчого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги чи бюро.
Відповідальність за порушення термінового заборонного та обмежувального припису
Не секрет, що не всі кривдники виконують застосовані до них обмеження і тому законодавець запровадив більш суворі покарання за невиконання приписів.
За невиконання термінового заборонного припису кривдника може бути оштрафовано на суму до 340 грн., за невиконання обмежувального припису – арешт до 6 місяців чи обмеження волі до 2 років.
Для отримання більш детальної інформації та юридичної допомогою звертайтеся до:
Роздільнянського місцевого центру з надання БВПД за адресою: м. Роздільна, вул. Незалежності, 2. Тел.: (04853) 50 366; (04853) 50 443
- Великомихайлівського бюро правової допомоги за адресою: смт. Велика Михайлівка, вул. Пушкіна, 2-б. Тел.: (04859) 40 300;
- Захарівського бюро правової допомоги за адресою: смт. Захарівка, вул. 1-го Травня, 49. Тел.: (04860) 94 430;
- Іванівського бюро правової допомоги за адресою: смт. Іванівка, вул. Центральна, 93. Тел.: (04854) 2 00 55
Єдиний номер системи безоплатної правової допомоги 0800 213 103
Роман Непочатов
заступник начальника відділу
надання правової допомоги
Роздільнянського місцевого центру
з надання безоплатної
вторинної правової допомоги