Ми, учасники Всеукраїнської наради редакторів, яку ініціювала Національна спілка журналістів України, закликаємо керівництво держави вжити невідкладних заходів для подолання кризової ситуації в українських медіа. Масштаби поширення фейкових новин, використання маніпуляцій та цілеспрямована пропаганда сягнули рівня, який становить нині загрозу інформаційній безпеці країни.
Це – не лише результат інформаційної війни, в якій ми програємо російському агресору. Це – результат діяльності українських чиновників і політиків, які ведуть до знищення друкованої суспільно-політичної преси в Україні.
За п’ять останніх років тарифи на передплату й доставку періодики зросли в 4 рази. Це набагато перевищує індекс інфляції, тобто всі розумні межі. У кілька разів подорожчали друкарські послуги, підвищилися комунальні тарифи, а отже, зріс обсяг витрат, що вплинуло на вартість видань. Нині для багатьох газети стали недоступними.
Минулий рік був важким випробуванням для преси. Загальний передплатний тираж газет і журналів знову впав. І місцеві, і центральні газети стали заручниками Укрпошти. Закриття поштових відділень на селі, постійне підвищення тарифів, скорочення листонош, зміна в односторонньому порядку маршрутів і графіку доставки робить газети залежними від пошти, а не від читача. В Україні зникають щоденні видання. Навіть щотижневики потрапляють до читача раз на 2–3 тижні.
Як наслідок, друковане слово стає дедалі менш доступним жителям глибинки. А село без пошти, без листоноші, без свіжої газети практично сліпе й глухе. Не спроможні повноцінно розвиватися без друкованих ЗМІ міста і райони, новостворені об’єднані громади. І все це – наслідки політики поштового монополіста.
Національна спілка журналістів України і редактори понад 120 газет висловили недовіру генеральному директору Укрпошти. На наше переконання, дальше перебування пана Смілянського в кріслі керівника Укрпошти призведе до занепаду друкованих засобів масової інформації.
Ще один чинник, який істотно вплинув на ситуацію в інформаційному полі країни, – реформування державних і комунальних медіа. Цей трирічний процес мав би завершитися 1 січня 2019 року. Але центральна влада не забезпечила передбаченої законодавством адресної підтримки реформованих ЗМІ. І ця бездіяльність фактично дискредитує ідею роздержавлення, не дає змоги реформованим газетам розвиватися, примушує виживати без державної підтримки та коштів передплатників, які не віддає Укрпошта.
З економічних причин скорочуються або закриваються традиційні мережі роздрібної торгівлі пресою, не витримуючи навантаження з оплати за землю, перереєстрацію, виплати мінімальної зарплати кіоскерам тощо. У багатьох європейських країнах встановлено пільги для таких мереж, щоб вони могли реалізовувати пресу. У нас, на жаль, умови лише погіршуються.
Ми поділяємо ідею незалежності медіа та їхнього служіння інтересам суспільства, а не інтересам чиновників чи політиків. Ми знаємо свого читача багато років. Знаємо ліпше, ніж будь-хто з представників влади. Але нині більшість друкованих медіа економічно слабкі, їм надзвичайно складно самостійно виживати лише завдяки передплаті, рекламі та продажу тиражу.
Враховуючи висловлені пропозиції, учасники наради вирішили:
І. Рекомендувати уряду України:
1) розглянути на своєму засіданні питання про реформування АТ «Укрпошта» та його вплив на доступність громадян до поштових послуг, на функціонування друкованих ЗМІ України;
2) невідкладно втрутитися в ситуацію непроведення фінансових розрахунків АТ «Укрпошта» з редакціями друкованих ЗМІ (переказ коштів за передплату преси на 2019 рік);
3) розглянути питання щодо невідповідності генерального директора АТ «Укрпошта» Ігоря Смілянського займаній посаді;
4) розробити і схвалити цільову програму державної підтримки друкованої преси в Україні – за зразком аналогічних моделей підтримки друкованих ЗМІ в європейських країнах;
5) забезпечити розробку аналогічних цільових програм для кожної області, з виділенням коштів на підтримку друкованих ЗМІ для підвищення професійного рівня і конкурентоздатності на ринку;
6) розробити, прийняти та передбачити фінансування цільової державної програми на 2019–2021 рр., спрямованої на відновлення виробництва українського газетного паперу;
7) скасувати державне мито та ПДВ на газетний папір імпортного виробництва як стратегічно важливу продукцію;
8) накласти мораторій на закриття поштових відділень і скорочення персоналу Укрпошти;
9) призначити незалежний аудит поштових тарифів на передплату й доставку періодичної преси, створивши комісію і включивши до її складу представників Національної спілки журналістів України, Рахункової палати, редакцій друкованих ЗМІ, правоохоронних органів, депутатів різних рівнів. Забезпечити у подальшому перегляд тарифів на приймання і доставку друкованих ЗМІ за передплатою на рівень не вищий від індексу інфляції;
10) внести зміни до Державного бюджету на 2019 рік, виділивши кошти на реалізацію цільової одноразової фінансової допомоги реформованим друкованим ЗМІ, як це передбачено Законом України «Про реформування комунальних та державних ЗМІ в Україні»;
11) передбачити в Державному бюджеті на 2019 рік у межах фінансування Міністерства інформаційної політики кошти для часткової компенсації видавцям витрат на доставку періодичних видань за передплатою;
12) надати державне сприяння для збереження мереж реалізації преси;
13) забезпечити виконання положення законодавства про окремі тарифи на доставку періодичних видань у Донецькій та Луганській областях.
ІІ. Підтримати вимогу перед Наглядовою радою АТ «Укрпошта» про відставку генерального директора І. Смілянського.
III. Утворити робочу групу – Раду редакторів (у складі: О.О. Голуб (Харків); К.О. Григоренко (Харківська область); С.В. Курпіль («Високий замок», Львів); С.А. Томіленко (голова НСЖУ); О.Ю. Човган («RIA», Вінниця); Яцкевич («ЕХО», Житомир)) і доручити їй представляти інтереси учасників наради під час заходів з реалізації прийнятих пропозицій і вимог, підготовки необхідних документів та проведення консультацій.
Ці заходи, на наше переконання, збережуть для читача високоякісну пресу і допоможуть громадянам мати реальну, а не викривлену картину подій.
Служба інформацii НСЖУ.
Київ, 12 лютого 2019 р.