Золоте перо Свободи вручено Незалежній пресі України

Золоте перо свободи” 2025 року, щорічну нагороду вільної преси від Всесвітньої асоціації видавців новин (WAN-IFRA), було присуджено Українській незалежній пресі.

Нагорода, вручена під час церемонії відкриття Всесвітнього конгресу новинних медіа 2025 року (2025 World News Media Congress), який проходить у ці дні у Кракові, Республіка Польща, “визнає величезні жертви, яких зазнали колеги з української преси від початку російського вторгнення у 2022 році. Та вшановує їхню відданість, професіоналізм і прагнення дотримуватися найвищих стандартів — як у воєнний час, так і в мирний”.

Приймаючи нагороду від імені медіафахівців з усієї України, Оксана Бровко, генеральна директорка Асоціації видавців регіональної преси України (АНРВУ), та Олексій Погорелов, президент Української асоціації медіабізнесу (УАМБ) – обидві асоціації є членами WAN-IFRA – підкреслили мотивацію, яка надихає незалежну пресу продовжувати її життєво важливу роботу.

“Ми пишемо не тому, що сміливі. Ми пишемо, бо мовчання — не варіант”, – зазначила Оксана Бровко. “Незалежна журналістика – не розкіш, це фундамент свободи. В Україні ми зберігаємо її живою під вогнем. Ця нагорода – не свято, це відповідальність: продовжувати говорити, особливо тоді, коли мовчати — безпечніше”.

“Дозвольте мені висловити вдячність тим, хто працює в ці надзвичайно складні часи для своєї аудиторії, висвітлюючи і біль, і горе”, – наголосив Олексій Погорелов. “Тим, хто підтримує віру в те, що Україна витримає випробування і буде гідним членом європейської та світової спільноти незалежних країн, хто здатний захистити демократичні цінності. Тим, кому важко як морально, так і фізично, але чий професійний обов’язок вимагає від них триматися і не показувати цього”.

Оголошуючи нагороду, Марта Рамос, редакційна директорка Організації Редакторів Мексики (Organización Editorial Mexicana, OEM) у Мексиці та президентка Всесвітнього форуму редакторів (World Editors Forum), спільноти редакторів провідних новинних медіа світу WAN-IFRA, висловила визнання українським колегам, “які повністю розуміють, що сьогодні не час для коливань у нашій відданості фактам, меті та цінностям, які визначають наші демократичні прагнення”.

“Це час стати на правильну сторону історії, підтримати правду, справедливість та верховенство права — іншими словами, продовжувати виконувати свою роботу як журналісти, попри все”.

Місцеві та регіональні журналісти в Україні невтомно і мужньо висвітлюють конфлікт з моменту його початку 24 лютого 2022 року. Під постійною загрозою нападу, борючись з дезінформацією, пропагандою Росії та фейками, вони також надають громадянам життєво важливе джерело інформації та, все частіше, єдності та згуртованості.

Однак виклики війни для української журналістики залишаються величезними. Редакції були вимушені змінити місце свого перебування, часто неодноразово. А журналісти, без спеціальної підготовки до роботи в агресивному середовищі, опинилися в ситуаціях, що загрожували їхньому життю, особливо в окупованих Росією та прифронтових зонах. Від початку війни загинуло щонайменше 16 журналістів.

До цього додаються різкі зміни в політиці нової адміністрації США, яка припинила фінансування незалежних медіа — що створює ще один рівень нестабільності.

Війна серйозно підірвала джерела доходу: багато редакцій перейшли на виключно цифрові формати. Деякі з них змінили фокус — від новин до практичної інформації про те, як мешканці можуть відновлювати свої, зруйновані війною, громади. Однак більшість місцевих і регіональних видань працюють практично без доходів і залежать від пожертв або допомоги неурядових організацій.

Від початку війни вже закрилося понад 300 незалежних медіа — і ця цифра може зрости.

Вплив триваючого конфлікту на медіасередовище, а також те, як журналісти й редакції пристосовуються, щоб протистояти постійним загрозам і викликам, ретельно документується в найдрібніших деталях.

Інститут масової інформації, який базується в Києві, веде Барометр свободи слова та постійно оновлює своє дослідження воєнних злочинів Росії проти медіа в Україні, яке було розпочато в перший день вторгнення.

А Національна спілка журналістів України (НСЖУ) в березні 2025 року опублікувала дослідження “Від екстрених заходів до стратегічних рішень”, яке розкриває нові критично важливі проблеми для медіасфери.

“Ваша підтримка, визнання — надзвичайно важливі. Вони дають нам силу. Це підтвердження того, що українські медійники — не залишені сам на сам з поточними викликами та загрозами. І, звісно, ви мотивуєте нас продовжувати роботу для українців. Разом переможемо!” — наголосив Олексій Погорелов.

“В Україні журналістика — це не просто професія. Це спосіб виживання, спосіб збереження пам’яті та форма спротиву”, — підкреслила Оксана Бровко. “Бо коли журналісти замовкають — замість них починають говорити окупанти”.

“Золоте перо свободи” — це щорічна нагорода WAN-IFRA, яка відзначає осіб або організації за видатний внесок у захист і просування свободи преси. Однією з її цілей є привернення уваги громадськості до репресивних режимів та журналістів, які протистоять їм.

Лауреата обирає рада Всесвітнього форуму редакторів із короткого списку кандидатів. Першу нагороду “Золоте перо свободи” у 1961 році отримав Ахмет Емін Ялман з Туреччини. Лауреатом премії 2024 року став нікарагуанський редактор Карлос Чаморро.

Більше про “Золоте перо свободи”: https://wan-ifra.org/2025/05/golden-pen-of-freedom-awarded-to-the-independent-press-of-ukraine/

Джерело: УАМБ 

P.S. ТОВ “Роздільнянське видавництво “Вперед” щиро пишається тим, що є частиною Української Асоціації медіа бізнесу — спільноти незалежних видань, які змінюють громади та підсилюють голос регіональної журналістики. Ми розділяємо цінності вільної, якісної й відповідальної преси, що їх втілює УАМБ під керівництвом президента Олексія Погорелова. Із гордістю вітаємо з вагомим міжнародним визнанням — здобуттям Золотого пера Свободи. Ця нагорода — символ стійкості та сили українських медіа у найтемніші часи.

Залиште свій коментар