Стосовно призначення субсидії на наступний період у травні 2019 року
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 № 373 (далі – Постанова № 373) виключено пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2018 № 1176 «Деякі питання надання житлових субсидій населенню у грошовій формі», яким було встановлено, що з 1 травня 2019 р. призначення житлової субсидії домогосподарствам, які таку субсидію одержували протягом опалювального сезону 2018/19 року на підставі їх звернень до 31 грудня 2018 р., здійснюється лише після подання нових заяви (в якій обов’язково зазначається номер мобільного телефону заявника) і декларації.
При цьому пунктом 18 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (зі змінами) (далі – Положення), передбачено, що громадянам, які одержували житлову субсидію в опалювальному сезоні у грошовій формі (безготівковій чи готівковій), і у них відсутня заборгованість за житлово-комунальні послуги, яка відповідає ознакам, визначеним у підпункті 5 пункту 6 Положення, житлова субсидія на наступний строк призначається у готівковій формі.
Таким чином, у травні 2019 року житлова субсидія призначається на наступний період домогосподарствам, які одержували субсидію у попередньому періоді і у яких відсутня зазначена вище заборгованість зі сплати послуг, у грошовій готівковій формі без подання нових заяви і декларації.
Житлова субсидія на наступний строк призначається у готівковій формі також громадянам, які одержували субсидію у грошовій готівковій формі і у них за даними управителів, об’єднань, виконавців комунальних послуг наявна заборгованість, що відповідає ознакам, визначеним у підпункті 5 пункту 6 цього Положення, але які не змогли вчасно отримати житлову субсидію в АТ “Ощадбанк” у готівковій формі у зв’язку з тим, що перебували у складних життєвих обставинах, спричинених інвалідністю, віком, станом здоров’я.
Громадянам, які одержували субсидію в опалювальному сезоні і відповідно до Положення мають подавати нові заяви і декларації, за відсутності заборгованості субсидія призначається також у грошовій готівковій формі (незалежно від того, у якій формі отримували субсидію в опалювальному сезоні).
Повторно з заявою та декларацією у травні мають звернутися:
- орендарі житла;
- внутрішньо переміщені особи;
- домогосподарства, яким субсидію було призначено не на всіх зареєстрованих осіб;
- домогосподарства, де є непрацюючі особи працездатного віку, в яких або відсутні доходи, або вони менші мінімальної заробітної плати;
- якщо у складі домогосподарства або у складі сім’ї члена домогосподарства відбулися зміни протягом останнього року.
Особам, які вперше звертаються за субсидією, вона призначається у грошовій безготівковій формі на підставі декларації і заяви, в якій має бути зазначено номер мобільного телефону.
Громадянам, які одержували житлову субсидію в опалювальному сезоні і у них наявна заборгованість з оплати послуг, субсидія на наступний період призначається у грошовій безготівковій формі після вирішення питання з наявною заборгованістю. Крім того, за наявності заборгованості в окремих випадках, з урахуванням обставин, що склалися, комісія може прийняти рішення щодо призначення субсидії на наступний період (у грошовій безготівковій формі).
При цьому, якщо за результатами розрахунку розмір субсидії становить більше 5 тис. грн, така субсидія надається у грошовій безготівковій формі.
Також Положенням передбачено, що за заявою одержувача субсидії, якому вона надається у грошовій готівковій формі, виплата субсидії з наступного після подання заяви місяця може здійснюватися у грошовій безготівковій формі, в якій обов’язково зазначається номер мобільного телефону заявника.
Враховуючи вище викладене, необхідно налагодити взаємодію з надавачами послуг щодо надання ними на запити у встановлені терміни інформації про заборгованість з урахуванням вимог пункту 14 Положення (без урахування заборгованості за послугу з постачання та розподілу природного газу, що нарахована виконавцем послуги з посиланням на рішення суду щодо норм споживання природного газу побутовими споживачами у разі відсутності лічильників газу та приведенням об’ємів використаного природного газу побутовими споживачами до стандартних умов).
Під час призначення житлової субсидії на наступний період за наявності заборгованості домогосподарствам, яким вона надавалася у попередньому періоді у грошовій безготівковій формі, необхідно враховувати, чи було укладено договір надавачем послуги з АТ «Ощадбанк», на підставі якого перераховувалися йому кошти субсидії. Відповідна інформація буде надана Міністерству Ощадбанком і передана потім органам соціального захисту населення.
Стосовно виплати субсидії у готівковій формі за довіреністю
Постановою № 373 внесено зміни до пункту 186 Положення, якими врегульовано питання виплати житлової субсидії у готівковій формі АТ “Ощадбанк” представнику одержувача за довіреністю, яка оформлена відповідно до частини четвертої статті 245 Цивільного кодексу України.
Така довіреність має бути видана на працівника територіального центру соціального обслуговування, зразок підпису якого посвідчує керівник структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, та оформлена на офіційному бланку організації, в якій довіритель працює, навчається, перебуває на стаціонарному лікуванні, або за місцем його проживання. Підписується довіреність керівником (начальник, директор, голова, головний лікар тощо) цієї організації (навчальний або лікувальний заклад, житлово-експлуатаційна організація, об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний кооператив тощо) та скріплюється печаткою організації (за наявності).
Таким чином, одержувачу житлової субсидії, який не може особисто отримати кошти в АТ “Ощадбанк”, потрібно звернутися до органу соціального захисту населення з проханням оформити довіреність на отримання коштів на працівника територіального центру соціального обслуговування.
Стосовно інших змін в порядку надання субсидій
Надано право комісіям призначати житлову субсидію домогосподарствам:
які мешкають у житловому приміщенні, опалювальна площа якого перевищує 120 кв. метрів для квартири, 200 кв. метрів для індивідуального будинку, якщо у складі домогосподарства є особа з інвалідністю з ураженнями опорно-рухового апарату, яка пересувається на візках і яку забезпечено цим житловим приміщенням за рахунок державного чи місцевого бюджету;
якщо у складі домогосподарства або у складі сім’ї члена домогосподарства є особа, яка має заборгованість зі сплати аліментів, але вона перебуває у місцях позбавлення або обмеження волі.
Щодо запровадження надання пільг з оплати житлово-комунальних послуг у грошовій формі
Постановою № 373 затверджено Порядок надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі, який застосовуватиметься з 1 жовтня 2019 року.
Розрахунки суми пільг будуть проводитися в ЄДАРП, тому передбачено внесення до ЄДАРП інформації про педагогічних, медичних працівників тощо у сільській місцевості, які мають право на відповідні пільги, на підставі відомостей установ і організацій, в яких вони працюють.
Передбачено дві форми надання пільг у грошовій формі: безготівкова і готівкова.
Пільги надаватимуться у грошовій безготівковій формі через АТ “Ощадбанк” аналогічно грошовій безготівковій формі надання житлових субсидій.
За заявою пільговика надання пільги може проводитись у готівковій формі шляхом перерахування коштів на поточний рахунок в АТ “Ощадбанк”, відкритий пільговиком. Реквізити рахунка мають бути вказані у заяві.
Якщо у пільговика, який отримуватиме пільги у готівковій формі, виникне заборгованість з оплати житлово-комунальних послуг, про що орган соціального захисту населення повідомлятимуть надавачі послуг, пільга буде надаватися йому з наступного місяця у грошовій безготівковій формі.
Заступник начальника управління соціального
захисту населення – начальник відділу субсидій Ю.А. Швець