Захист прав учасників судових процесів в умовах карантину

11 березня 2020р. Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19» запроваджено карантин.

Карантин – це комплекс обмежувальних медико-санітарних і адміністративних заходів, спрямованих на попередження поширення карантинних інфекційних хвороб.

Однак, наразі у громадян знаходиться чимало справ в судах, і як діяти в таких ситуаціях висвітлив юрист Роздільнянського МЦ Роман Непочатов.

Слід зазначити, що карантинні заходи розповсюджуються також і на судові органи, Рада суддів України звернулася до громадян, котрі є учасниками судових процесів, з проханням утриматися від участі у судових засіданнях, якщо слухання не передбачають обов`язкової присутності учасників сторін, а також утриматися від відвідин суду, якщо у громадян є ознаки будь-якого вірусного захворювання.

Як на практиці це застосовується? На офіційних сайтах судів розміщено зразки клопотань про перенесення судових засідань у зв’язку з епідемією.

Також, проаналізувавши судову практику можна побачити, що   деякі суди з метою зменшення кількості осіб пішли на інші кроки:

Наприклад досить цікавою є практика Одеського окружного адміністративного суду.

  • Так, в одній справі своєю ухвалою суд продовжив строк на усунення недоліків позовної заяви  до завершення карантину введеного на території України. (ухвала від 23.03.2020 року по справі № 420/1572/20);
  • В іншому випадку суд зупиняє провадження до моменту завершення карантину, (ухвала від 23.03.2020 року по справі № 420/7712/19);
  • Також непоодинокими є випадки відкриття провадження по справі в порядку спрощеного провадження без виклику сторін, (ухвала Першого апеляційного адміністративного суду від 25.03.2020 по справі № 241/1196/19).

Відповідно до загальних правил у справах, як цивільних так і адміністративних, строк на апеляційне оскарження подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду – протягом п’ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.

У випадку пропуску цього строку заявник має право на поновлення строку на подання апеляційної чи касаційної скарги.

Однак в цьому правилі є виняток, яким передбачено право на поновлення у разі пропуску строку з поважних причин.

До таких причин, відповідно до Цивільного процесуального кодексу, (п. 2. ч. 2 ст. 358), належить пропуск строку на апеляційне оскарження внаслідок виникнення обставин непереборної сили.

Що таке непереборна сила?

Її визначення міститься в  ч.2 ст. 14-1 Закону України «Про торгово- промислові палати в Україні». Відповідно до неї  форс-мажорною обставиною (обставиною непереборної сили) є також епідемія.

Отже, за таких підстав за наявності достатнього обґрунтування суд може поновити строк на апеляційне оскарження, якщо його закінчення припало на період карантину.

Для отримання більш детальної інформації та юридичної допомогою звертайтеся до:

Роздільнянського місцевого центру з надання БВПД за адресою: м. Роздільна,  вул. Незалежності, 2. Тел.: (04853) 50 366; (04853) 50 443

  • Великомихайлівського бюро правової допомоги за адресою: смт. Велика Михайлівка, вул. Пушкіна, 2-б. Тел.: (04859) 40 300;
  • Захарівського бюро правової допомоги за адресою: смт. Захарівка, вул. 1-го Травня, 49. Тел.: (04860) 94 430;
  • Іванівського бюро правової допомоги за адресою: смт. Іванівка, вул. Центральна, 93. Тел.: (04854) 2 00 55

          Єдиний номер системи безоплатної правової допомоги 0800 213 103

Роман Непочатов

заступник начальника відділу

надання правової допомоги

Роздільнянського місцевого центру

з надання безоплатної

вторинної правової допомоги

 

 

 

Залиште свій коментар