Як відзначити Івана Купала 2024: заборони, ворожіння та прикмети

Давнє народне свято Івана Купала дійшло до нас ще з язичницьких часів. Українці завжди любили це свято і плекали його традиції. Купальська ніч вважається містичною та сповненою чудес. У це особливе свято можливо все.

Свято Івана Купала та його історія

Свято Івана Купала з’явилося ще в дохристиянські часи. Імовірно, цього дня відзначалося літнє сонцестояння – найдовший день у році. Наші предки святкували розквіт літа, початок цвітіння і плодоношення рослин.

З поширенням у Київській Русі християнства свято перенесли на кілька днів уперед і приурочили до Різдва Іоанна Предтечі. Назва “Іван Купала” є народним варіантом імені святого.

Коли свято Івана Купала у 2024 році

Дата свята протягом історії змінювалася кілька разів. Спочатку, як уже згадувалося, Купалу відзначали в день літнього сонцестояння (20 або 21 червня). Потім дата зсунулася на Різдво Іоанна Предтечі 7 липня. А після переходу ПЦУ на новий церковний календар усі церковні свята почали відзначатися на 13 днів раніше.

Хоча правильніше було б відзначати Купалу саме в літнє сонцестояння, який 2024 року випадає на 20 червня, коли настає найкоротша ніч у році.

Традиції дня і що не можна робити на Івана Купала

Свято багате на традиції. У давні часи торжество супроводжувалося піснями, ворожіннями та гуляннями до пізньої ночі. Найбільше Купалу любили молоді люди. Вони занурювалися в річку, наряджали “купальське деревце”, збирали трави і квіти. Дівчата плели вінки, присвячуючи їх судженим. А юнаки намагалися знайти легендарну квітку папороті, яка приносить щастя.

На Купалу в центр села зносили велику купу хмизу і розпалювали високе багаття. У ньому спалювали старі та непотрібні речі, щоб очиститися від усього зайвого в житті. Закохані пари намагалися перестрибнути через вогонь, не розмикаючи рук. Так перевіряли силу кохання.

За народними прикметами, вода в це свято набуває очищувальних і цілющих властивостей. Тому сьогодні кожному варто вмитися водою з джерела, колодязя чи роси.

Чи можна купатися на Івана Купала? Так, у свято обов’язково потрібно скупатися, але зробити це потрібно до заходу сонця.

Окрім пошуку чарівної квітки в це свято займалися збором лікарських рослин, які засушували і використовували в народній медицині. Люди вірили, що на Купалу рослини набувають особливих лікувальних властивостей. Крім цілющих трав збирали квіти іван-да-мар’я, які вважалися потужним оберегом будинку від злодіїв, чаклунів і нечисті.

Є у свято Купал і низка заборон:

  • у ніч на Купала не можна спати – у гості може нагрянути нечисть і нашкодити домашнім тваринам;
  • не можна в купальську ніч ходити до лісу – нечисть може нашкодити (тому за квіткою папороті вирушають тільки найвідважніші);
  • не варто купатися вночі – з тієї самої причини, що й ходити в ліс;
  • у саме свято не можна давати в борг – погана прикмета, яка обіцяє злидні та проблеми з грошима.

Продавати або віддавати свої речі на Купала теж не можна, а також піднімати з землі гроші, знайдені на свято, – привернеш у дім хвороби і неприємності.

Прикмети та ворожіння на Івана Купала

Найпопулярнішими купальськими ритуалами були різні дії з вінками. Дівчата плели вінок з польових квіток. Часто в процесі роботи додавали особливу рослину або стрічку, щоб суджений міг впізнати вінок своєї коханої з безлічі інших.

Потім вінки пускали по воді, звідки їх з іншого берега діставали юнаки. Якщо хлопець зможе знайти і дістати прикрасу від своєї половинки, то вони, за прикметами, завжди будуть разом.

Ворожили також за траєкторією спущеної на воду прикраси:

  • у який бік попливе вінок – у той бік і будеш заміжня;
  • вінок, що далеко поплив, означає швидке заміжжя або довге життя;
  • якщо вінок крутиться на місці, то заміжжя потрібно відкласти до наступного року.

Якщо ж вінок тоне, то дівчина вийде заміж ще не скоро.

За прикметами, якщо в ніч на свято зоряне небо – буде багато грибів, а якщо багато роси на Купалу – до багатого врожаю огірків. Є також ще одна цікава прикмета – кажуть, що будь-яке бажання збудеться, якщо на Івана Купалу перелізти через дванадцять різних огорож.

 

Залиште свій коментар