Частина 2: «Особливості спадкування за законом»
Взагалі питання спадкування землі є актуальним як для громадянина, суспільства, так і держави в цілому, оскільки воно, так чи інакше зачіпає інтереси кожного. Саме тому ми продовжуємо серію публікацій, яка буде присвячена питанням оформлення спадщини на земельні ділянки.
Сьогодні публікація буде присвячена питанню оформлення спадщини на земельну ділянку за законом.
Спадкування за законом має місце у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини.
Спадкоємці за законом закликаються до спадкування у порядку черговості. Така черговість спадкоємців залежить, зокрема, від ступеня споріднення їх зі спадкодавцем.
Відповідно до положень законодавства у першу чергу спадкують діти спадкодавця (в тому числі усиновлені), той із подружжя, який його пережив, батьки (в тому числі усиновителі), а також діти, що були зачаті за життя спадкодавця та народилися після його смерті. Необхідно також зазначити, що до цієї черги належать також діти, народжені у незареєстрованому шлюбі, але якщо батько добровільно визнав своє батьківство, або воно визнано у судовому порядку.
До другої черги належать рідні брати та сестри спадкодавця, дід, баба померлого як з боку матері, так і з боку батька.
У третю чергу право на спадкування за законом мають рідні дядько та тітка спадкодавця.
У четверту чергу – особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім’єю не менше ніж п’ять років до відкриття спадщини.
До п’ятої черги спадкоємців відносяться інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення. Крім того мають право на спадкування утриманці спадкодавця, які не були членами його сім’ї – неповнолітні або непрацездатні особи, які не були членами сім’ї спадкодавця, але не менш як п’ять років одержували від нього матеріальну допомогу, що була для них єдиним або основним джерелом засобів до існування.
Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття.
Черговість одержання спадкоємцями за законом права на спадкування може бути змінена нотаріально посвідченим договором заінтересованих спадкоємців, укладеним після відкриття спадщини або за рішенням суду.
Ще один порядок спадкування за правом представлення – це такий порядок набуття права на спадкування за законом, при якому спадкоємці п’ятої черги включаються до складу першої, другої чи третьої черги замість спадкоємця, що помер до відкриття спадщини.
У межах однієї і тієї самої черги спадкоємці спадкують майно померлого в рівних частках.
Важливо! Відповідно Цивільного кодексу України спадщина, як за законом, так і за заповітом, приймається вся повністю, без застережень. Тобто, не можна прийняти земельну ділянку у спадщину та при цьому не прийняти будинок, або відмовитися від грошового боргу. Іншими словами діє правило: «Або все або нічого».
Для того, аби оформити своє право на успадковану земельну ділянку, спадкоємцям необхідно протягом 6 місяців від дня смерті спадкодавця звернутися з письмовою заявою до приватного або державного нотаріуса за останнім місцем проживання спадкодавця. Якщо ж остання адреса спадкодавця невідома, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження земельної ділянки
Свідоцтво про право на спадщину видається кожному із спадкоємців окремо із визначенням прізвища, імені, по батькові та часток у спадщини інших спадкоємців.
Пам’ятайте! Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом 6 місяців з часу відкриття спадщини, він не заявив про відмову від неї.
У разі наявності запитань чи для отримання більш детальної інформації та юридичної допомоги звертайтеся до:
Роздільнянського місцевого центру з надання БВПД за адресою: м. Роздільна, вул. Незалежності, 2; тел.: (04853) 50 366; (04853) 50 443
Великомихайлівського бюро правової допомоги за адресою: смт. Велика Михайлівка, вул. Пушкіна, 2; тел.: (04859) 40 300;
Захарівського бюро правової допомоги за адресою: смт. Захарівка, вул. 1-го Травня, 49; тел.: (04860) 94 430;
Іванівського бюро правової допомоги за адресою: смт. Іванівка, вул. Центральна, 93; тел.: (04854) 2 00 55
Також знайти відповідь на юридичне запитання можна у правничій вікіпедії WikiLegalAid https://wiki.legalaid.gov.ua/ або зателефонувавши на єдиний номер системи безоплатної правової допомоги 0800 213 103
Ольга Вуколова
начальниця Великомихайлівського
бюро правової допомоги