Кожен громадянин має право один раз одержати безоплатно у власність земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства із земель державної і комунальної власності в межах норм визначених Земельним кодексом України (у даному випадку не більше 2 га).
Для одержання земельної ділянки потрібно вчинити наступні кроки:
КРОК 1. Обрати вільну земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства.
Для пошуку вільної земельної ділянки можна використати Публічну кадастрову карту України за посиланням: https://map.land.gov.ua/ або надіслати запит до сільської/селищної/міської ради щодо надання інформації про наявність земель комунальної власності, які ще не надані у користування та можуть бути використані для ведення особистого селянського господарства.
Після цього, подати до сільської/селищної/міської ради клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, в якій вказати цільове призначення земельної ділянки, її розміри.
До клопотання необхідно приєднати наступні документи:
- Ксерокопію паспорту;
- Ксерокопію реєстраційного номеру облікової картки платника податків;
- Графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки.
За результатом розгляду клопотання (30 днів) отримати відповідне рішення про надання відповідного дозволу або мотивовану відмову у його наданні.
КРОК 2. Розробити проект землеустрою.
Проект землеустрою розробляє землевпорядна організація, а безпосереднім виконавцем може бути лише особа, що має сертифікат інженера-землевпорядника, який визначає точні межі земельної ділянки, їх геодезичні координати, встановлює межові знаки, складає кадастровий план земельної ділянки та проект землеустрою.
Дізнатись перелік осіб які мають сертифікат інженера-землевпорядника, можливо за посиланням: https://land.gov.ua/reyestr_inzheneriv_zemlevporyadnykiv/.
КРОК 3. Після виготовлення проекту землеустрою такий проект підлягає обов’язковому погодженню у територіальному відділі Головного управління Держгеокадастру, який протягом 10 робочих днів зобов’язаний надати свої висновки, щодо погодження або відмови в погодженні проекту землеустрою.
КРОК 4. Присвоїти кадастровий номер земельній ділянці, який здійснюється територіальним відділом Головного управління Держгеокадастру, для цього необхідно подати заяву про присвоєння кадастрового номеру земельній ділянці.
До заяви необхідно додати такі документи:
- заява про внесення відомостей до Державного земельного кадастру;
- оригінал документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки;
- документація із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки у формі електронного документа.
Протягом 14 днів з моменту подання заяви кадастровий реєстратор перевіряє документи та здійснює реєстрацію земельної ділянки або надає вмотивовану відмову у державній реєстрації. На підтвердження державної реєстрації земельної ділянки Вам безоплатно видадуть витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, в якому зазначаються відомості внесені до Поземельної книги, зокрема кадастровий номер. Складовою частиною витягу є кадастровий план земельної ділянки.
КРОК 5. Подати клопотання до сільської/селищної/міської ради про затвердження проекту землеустрою та передання земельної ділянки у власність.
До клопотання додається :
- екземпляр погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки;
- витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.
В результаті чого Ви отримаєте відповідне рішення сільської/селищної/міської ради.
КРОК 6. Зареєструвати право власності на земельну ділянку та отримати Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Для проведення реєстрації права власності державному реєстратору необхідно надати такі документи:
- заява;
- документ, що посвідчує особу;
- засвідчена копія рішення про безоплатну передачу земельної ділянки;
- витяг із Державного земельного кадастру про земельну ділянку;
- документ, що підтверджує внесення плати за державну реєстрацію права власності на нерухоме майно.
Для отримання більш детальної інформації та юридичної допомогою звертайтеся до:
Роздільнянського місцевого центру з надання БВПД за адресою: м. Роздільна, вул. Незалежності, 2; тел.: (04853) 50 366; (04853) 50 443
Великомихайлівського бюро правової допомоги за адресою: смт. Велика Михайлівка, вул. Пушкіна, 2; тел.: (04859) 40 300;
Захарівського бюро правової допомоги за адресою: смт. Захарівка, вул. 1-го Травня, 49; тел.: (04860) 94 430;
Іванівського бюро правової допомоги за адресою: смт. Іванівка, вул. Центральна, 93; тел.: (04854) 2 00 55
Також знайти відповідь на юридичне запитання можна у правничій вікіпедії WikiLegalAid https://wiki.legalaid.gov.ua/ або зателефонувавши на єдиний номер системи безоплатної правової допомоги 0800 213 103
Марина Кулік,
начальник відділу
«Захарівське бюро правової допомоги»