Як не стати жертвою інтернет-шахраїв

Останнім часом в Україні почастішали випадки шахрайства з продажем неіснуючих товарів першої необхідності, військового спорядження тощо. Шахраї часто маскуються під сумлінних продавців. Вони розміщують на своїх сайтах красиві фото товарів, швидко відповідають на повідомлення і залишають фейкові позитивні відгуки. Мета таких зусиль – переконати покупців здійснити повну або часткову переплату.

Як не стати жертвою таких шахраїв, розповіадє у нашому інтерв’ю начальник 1-го сектора (оперативного пошуку та партнерства у сфері інформаційних технологій) управління протидії кіберзлочинам в Одеській області Департаменту кіберполіції Національної поліції України капітан поліції Інна ХЛІВНА.

– Стосовно онлайн-шахрайств: чи помітили Ви збільшення кількості шахрайських схем з початком повномасштабного вторгнення?

– Насправді, ситуація залишилась на рівні минулих років, проте змінилися напрямки, за якими «працюють» шахраї. Здебільшого, вони перенаправили свою діяльність на продаж військового спорядження, товарів першої необхідності (наприклад, продаж генераторів у період масового відключення світла) та звісно допомогу ЗСУ, але звісно ж не припинили користуватися всім знайомими схемами «продажу» в інтернеті.

– Фішинг – типова схема. Що це і як працює?

– Фішинг – це один із різновидів інтернет шахрайства, спрямований на викрадення конфіденційної електронної інформації у довірливих або не уважних громадян. Фішингові сайти – це підроблені сайти, які повністю копіюють реальний вебресурс. Різниця може бути лише в одній літері або символі в панелі адреси.

Наразі багато випадків, коли шахраї створюють фішингові веб-ресурси та під виглядом надання державної допомоги пропонують громадянам отримати виплату на картку, з метою подальшого несанкціонованого зняття коштів з платіжних карток громадян України.

Також наприклад розміщують оголошення на платформі ОЛХ та в соціальних мережах. Після чого, при оформленні замовлення шахраї задля безпеки пропонують скористатися «безпечною угодою» на ОЛХ, або іншими сторонніми сервісами та надсилають посилання фішингового ресурсу – візуальної копії справжнього сайту, де громадяни вводять данні своїх банківських карток, після чого шахраї переказують з них грошові кошти.

– Як вберегти себе від шахрайства в інтернеті?

– Для того, щоб не стати жертвою шахраїв необхідно дотримуватись певних правил.

Якщо Вам телефонують представляючись працівниками банку – у жодному разі не можна повідомляти дані банківської картки, а також коди з SMS повідомлень від банку або мобільного оператора, які можуть використовуватися для підтвердження платежів. Запам’ятайте, працівник банку НІКОЛИ не запитуватиме особисту інформацію, тризначний код на звороті картки, паролі, пін-код тощо. А в разі сумніву чи з вами веде бесіду дійсно справжній працівник банку, рекомендую звернутись до банку за номером телефону, вказаним на звороті карти.

Якщо ж до вас звертаються під виглядом «Благодійного фонду» та просять повідомити особисті дані для отримання соціальних виплат під час війни (чи інших) – покладіть слухавку та зверніться до місцевих представників влади і перевірте, чи дійсно Ви можете отримати такі виплати. Якщо інформація не підтвердиться – повідомте про дану подію поліцейським за номером «102».

У разі, якщо вам телефонують та залякують тим, що родич потрапив у біду і вимагають негайно перевести грошові кошти, щоб його врятувати – покладіть слухавку, перевірте де насправді знаходиться Ваш родич та обов’язково повідомте про подію за номером 102.

Щоб не потрапити на схему продажу неіснуючого товару раджу купувати та сплачувати лише на перевірених сайтах, надавати перевагу накладеному платежу; у разі купівлі на платформі оголошень, обговорювати деталі угоди тільки в чаті цієї платформи та не переходьте у сторонні мессенджери  чи за посиланнями; перевіряти правильність назви необхідного сайту: адже один непомітний символ на панелі адреси може означати, що Ви потрапили на фішинговий сайт; завжди перевіряйте номер телефону/банківської картки та назву сайту в  пошуковій системі «Google».

– Як діяти, коли все ж таки вже потрапили до рук шахраїв?

– Якщо ви розумієте, що Вас ошукали – негайно повідомляйте про даний факт до органів та підрозділів Національної поліції України. Також це можливо зробити через звернення на офіційному сайті Департаменту кіберполіції або за номером 102.

Наш кор.

Залиште свій коментар