Всесвітній день безпритульних тварин

Щороку кожна третя субота серпня відведена для святкування Всесвітнього дня безпритульних тварин. Мета свята – привернути увагу громадськості до труднощів, з якими стикаються  кішки,  собаки та інші домашні улюбленці, які залишилися без домівки. Варто сказати, що ця проблема має глобальний характер, вона доволі поширена у різних країнах світу. Актуальними є питання щодо безпритульних тварин і в Україні, особливо, через війну. В цей день лунають заклики з боку небайдужих громадян та організацій, що займаються захистом прав тварин. Чотирилапим нікуди подітися, тому суспільство має працювати у напрямку створення законів про стерилізацію, а також займатися активним будівництвом споруд для створення притулків для тварин, які народжуються, щоб бути домашніми.

Жодних географічних обмежень щодо святкування Всесвітнього дня бездомних тварин не існує. До свята може приєднатися кожна людина з будь-якого куточку світу. Свято відзначають щорічно третьої суботи серпня.

Як виникла ідея відзначати Всесвітній день безпритульних тварин?

Всесвітній день безпритульних тварин (International Homeless Animals Day) вперше відзначили у 1992 році. Ініціаторами провадження цього свята виступили члени Міжнародного товариства, яке займається захистом прав тварин. Це не веселе свято, до якого ми звикли, а це надзвичайно важливий день, який привертає нашу увагу до важкої долі наших чотирилапих друзів, які залишились без дому.

Всесвітнє товариство захисту тварин – це організація, яка відстоює права диких тварин та  домашніх улюбленців у понад 150-ти країнах. До її складу входять близько 1000 товариств та організацій, яким не байдужа доля менших братів людини. Офіси Товариства знаходяться у США, Австралії, Великобританії, Новій Зеландії, а також в інших країнах.

Товариство захисту прав тварин було організоване у 1953 році через об’єднання двох некомерційних організацій, що спеціалізувалися на захисті тварин. Робота Товариства зосереджена на створенні прийнятних умов для проживання тварин, а також на боротьбі з жорстоким поводженням у відношенні чотирилапих з боку людини. Представники Товариства захисту тварин невпинно працюють над створенням активного всесвітнього руху, який би вирішував проблеми наших менших братів на глобальному міжнародному рівні.

Як піклуються про безпритульних тварин у цивілізованих країнах?

Перше покарання за жорстоке поводження з тваринами відбулося у Великобританії ще на початку 19 століття. Наступною країною Європи, що прийняла відповідні закони, що передбачували покарання за погане ставлення до чотириногих, стала Польща. У 1953 році була створена Всесвітня федерація захисту тварин, яка пізніше трансформувалася у Всесвітнє товариство із захисту тварин. Першою країною, яка прописала закони із захисту тварин у своїй державній конституції, стала Німеччина. Які ж особливості ставлення до безпритульних тварин у різних країнах світу сьогодні?

Захист безпритульних тварин у ФРН

Варто сказати, що в Німеччині є така галузь права, яка відстоює права тварин і навіть адвокати, які спеціалізуються виключно на таких справах. Згідно до закону власник собаки має чіпувати свого домашнього улюбленця ще на етапі купівлі.

Отже, навіть якщо тварина згубиться чи її виженуть, вона буде повернена своїм господарям, а ті отримають рахунок з серйозним штрафом. Відомі випадки, коли через недбале ставлення до свого чотирилапого друга, господарі сплачували 25 000 євро. Тому не дивно, що на вулицях ФРН ви не побачите жодної  собаки без господаря. Якщо ж від тварини з певних причин відмовилися, для неї знайдуть місце у притулку, а пізніше й нового господаря.

Як вирішують проблему безпритульних тваринам в Нідерландах?

Про проблеми з тваринами тут почали говорити ще в середині 19-го століття. Перший притулок відкрили ще у 1877 році. В країні функціонує понад сотні притулків, до яких щорічно потрапляє від декількох тисяч до декількох десятків тисяч тварин. Відповідають за дбайливе поводження з тваринами місцеві муніципалітети. Втрачених тварин ретельно розшукують, для цього навіть створили окремий сайт. Також діє закон про обов’язкове чіпування  собак та чіпування  котів за бажанням.

Придбати домашнього улюбленця можна прямо у притулку, обійдеться таке задоволення 150 євро за собаку та 100 євро за кішку. Слід знати, що дитині у віці до 16 років тварину не продадуть, окрім цього на собаку приходиться платити спеціальний податок, який в деяких випадках може сягати 178 євро за рік.

Безпритульні тварини в Бельгії

Бельгія – одна з небагатьох європейських країн, в якій не зафіксовано жодної бездомної собаки чи кішки. Це не дивно, бо ставляться до цих домашніх тварин по-особливому. І якби це цинічно не звучало, але у великих містах ви можете побачити безпритульних людей, а тварин – ні.

За правами домашніх улюбленців ретельно слідкують як представники закону, так і численні громадські організації. Кожна кішка та собака має бути обов’язково зареєстрованою в органах місцевого самоврядування, під час такої реєстрації під шкіру тварини вживлюється чіп зі всіма даними про неї. Така тварина ніколи не залишиться безпритульною. Якщо мешканець Бельгії побачить на вулиці самотню  собаку чи кішку, він неодмінно звернеться до представників правозахисних організацій, які відвезуть її до притулку, а потім ідентифікують через чіп та знайдуть господаря. Також велика увага приділяється рівню життя домашніх тварин. А кожен господар сплачує щорічний податок за свого улюбленця. Кошти йдуть на розвитку системи захисту тварин.

Тварини-безхатченки в Україні

В нашій державі ситуація з безпритульними тваринами не така райдужна, як у вказаних вище країнах. Україна входить до десятки лідерів за чисельністю тварин-безхатченків.

Представники громадських організацій із захисту тварин вважають, що однією з головних причин такої ситуації є повна відсутність законодавчої бази, яка б слугувала своєрідним регулятором процесів поводження щодо тварин з боку їхніх господарів. Наразі проблема безпритульних тварин вирішується тільки таким чином: вилов, вакцинація, стерилізація та випуск. Кожна область та муніципалітет вирішує проблему бездомних кішок та собак на місцевому рівні.

Як відзначати Всесвітній день безпритульних тварин?

Це день надає слушну нагоду розповісти про наявну проблему. Волонтери, прості любителі тварин, а також працівники ветеринарних закладів влаштовують заходи, спрямовані на боротьбу з безпритульністю домашніх улюбленців. Вони активно займаються пошуком господарів для котиків та песиків, що опинилися без дому. Третьої суботи серпня влаштовуються дні відкритих дверей у притулках, де кожен може знайти та обрати собі чотирилапого товариша.

В цей день нерідко проводяться благодійні концерти, кошти з яких йдуть на підтримку тварин, що опинилися в притулку. Зоозахисники та ветеринарні клініки проводять акції із безоплатної стерилізації, що дозволяє боротися з нерегульованим збільшенням кількості тварин безхатченків.

Джерело

Залиште свій коментар