З квітня місяця минулого року в Одеській області спостерігається значне зростання захворюваності на кір. Всього за 2017 рік по області зареєстровано 1293 випадки кору, з них 843 – діти. На початку 2018 року відмічається подальше ускладнення епідемічної ситуації. Вже зареєстровано 122 випадки кору, в тому числі 69 дітей. У поточному році зареєстровано 1 летальний випадок дитини 5 років. В епідемічний процес залучені практично всі адміністративні території області. В Роздільнянському районі у 2017 році зареєстровано 18 випадків захворювання на кір, в тому числі 8 дітей. На початку 2018 року в районі захворіло 2 особи. Вищезазначена ситуація склалась в наслідок накопичення значного прошарку не імунного населення до кору. По області обсяги планових щеплень дітей в 1 рік і 6 років виконані на 95 % та 96 % відповідно. Однак, показник імунізації дітей у віковій групі 2 роки і старше та 7 років і старше складають всього 70,2 % та 79,6 % відповідно. Залишаються не щепленими по області майже 16 тисяч дітей.
Що необхідно знати про кір, як захиститися від цієї небезпечної хвороби?
Кір — гостра вірусна хвороба, що характеризується вираженою інтоксикацією, катаральним ринітом, ларингітом, кон’юнктивітом, своєрідною висипкою. Найчастіше кором хворіють діти та підлітки, однак, якщо щеплення не було, то заразитись може і дорослий.
Джерелом інфекції є тільки хвора людина в останні дні інкубаційного періоду, особливо в продромальний (катаральний) період і значно менше в період висипань. Основний шлях поширення інфекції -повітряно-краплинний: під час кашлю, чхання, розмови, крику. Вірус нестійкий, тому зараження відбувається під час досить тісного контакту з хворим на відстані близько 2 м. у закритому приміщенні. Захворювання починається гостро з симптомів інтоксикації і запалення слизових оболонок. Підвищується температура тіла, у тяжких випадках до 39 °С і вище. Виникають і неухильно зростають прояви риніту з рясним, іноді безперервним виділенням серозного, пізніше серозно-гнійного ексудату. Тріада симптомів – нежить, кашель, кон’юнктивіт – надзвичайно характерна для катарального періоду кору. Характерний і зовнішній вигляд хворого: виражена одутлість обличчя, припухлі повіки, ніс і губи. До кінця 1-го або на 2-й день з»являється характерний симптом хвороби – плями Бєльського – Філатова – Копліка, які залишаються протягом 2—3 днів і до моменту висипань майже зникають. У більшості випадків на 4-й день температура тіла помітно знижується, а іноді навіть нормалізується. Але наступного дня, зазвичай це 5-й день хвороби, температура тіла знову підвищується і починається період висипання. Висипання спочатку з’являються за вухами, на переніссі, на обличчі, поширюються на шию і верхню частину груднини, наступного дня – на тулубі, стегнах і руках, на 3-й день – на гомілках і підошвах. Елементи висипки “цвітуть” 3 дні, а з 4-го починають “гаснути” в тому самому порядку, в якому з’являлися. Ускладнення кору численні й дуже тяжкі. Пневмонія – найчастіше ускладнення кору, особливо в дітей. Її перебіг характеризується різним ступенем тяжкості.
Основний спосіб профілактики цієї інфекції – активна імунізація. Вакцинація проти кіру проводиться дітям у віці 12 місяців, ревакцинація – у 6 років. Імунізація проти кору також проводиться раніше не привитим підліткам, що не боліли кором, у віці 15-17 років і дорослим у віці до 35 років.
Щоб захистити своїх дітей від захворювання на кір, закликаємо батьків всіх дітей старших за 12 місяців, які не хворіли на кір і не були щеплені, негайно звернутися в лікувально-профілактичний заклад за місцем проживання, незалежно від графіка щеплень. Лікувальні заклади району забезпечені необхідною кількістю вакцини. Вакцина проти кору “безпечна, надійна та ефективна”. Адже цю вакцину використовують як в Україні, так і в багатьох інших європейських країнах.
Олександр Польський, лікар-епідеміолог
ВП Роздільнянський МВЛД ДУ «ООЛЦ МОЗ України»