Перші десять географічних зазначень (geographical indications, GI), зареєстрованих в Україні, будуть включати два сира, два фрукти, п’ять алкогольних напоїв і мед. Про це повідомив координатор проекту ЄС “Географічні вказівки в Україні” Саверіо Савіо, передає Інтерфакс-Україна.
За його словами, існує три варіанти лейблів GI:
PDO (protected designation of origin) – захищена вказівка місця походження,
PGI (protected geographical indication) – захищене географічне зазначення,
TSG (traditional specialities guaranteed) – гарантія традиційності.
“Ми плануємо зареєструвати два PDO для сирів (гуцульської овечої бриндзі і гуцульської коров’ячої бринзи), два PDO для фруктів і овочів (херсонський кавун і мелітопольська черешня), два PGI і два PDO для вин, одне – для алкогольного напою, а також PGI для меду “, – розповів С.Савіо.
Він додав, що заявка на реєстрацію “гуцульської овечої бриндзі” вже подана, незабаром подадуть заявку на реєстрацію “гуцульської коров’ячої бринзи”.
“Нещодавно була створена асоціація виробників бессарабських вин, і перший продукт, який буде там зареєстрований – вино з району озера Ялпуг. По меду ми до сих пір обговорюємо з Мінагропродом, де його зареєструвати, тому що це важливий продукт на всій території України, і міністерство має визначитися зі своїми преференціями по локації”, – зазначив С.Савіо.
Проект займається консультаційної та технічною підтримкою реєстрації GI, а безпосередньо ініціаторами реєстрації повинні виступати асоціації виробників. Наприклад, проект сприяв створенню Асоціації виробників традиційних карпатських високогірних сирів і допоміг підготувати документи на реєстрацію GI, однак саму заявку подала асоціація.
За даними проекту, назви винних і алкогольних географічних зазначень поки що невідомі. Зокрема, асоціація “Придунайська Бессарабія”, яка буде займатися реєстрацією вина з району озера Ялпуг, може вибрати назву для GI “Ялпуг” або модифікувати її.
Аграрні новини України.