Уряд замінив правила українського правопису

Уряд замінив правила українського правопису 1992 року новою редакцією: звикаймо до нових вимог

Кабінет Міністрів України затвердив нову редакцію українського правопису. Які нові правила треба засвоїти громадянам?

На засіданні Кабінету Міністрів України 22 травня схвалено «Український правопис» у новій редакції, яка замінить застарілу від 1992 року.

ВІдповідну постанову уряду було прийнято без обговорення у пакеті із іншими документами, про що оголосив Прем’єр-міністр В. Гройсман. У постанові зазначається: рішення прийнято з метою забезпечення конституційних положень про державний статус української мови та задля уніфікації вживання орфографічних норм.

До того ж, пункт 1 постанови Кабінету Міністрів України від 8 червня 1992 року № 309 «Питання українського правопису» уряд визнав таким, що втратив чинність.

Нова редакція правопису розроблена Українською національною комісією з питань правопису згідно з українськими традиціями правопису та врахувала нові мовні явища. У ній наведені найбільш поширені або суперечливі орфографічні положення.

Серед новацій проекту, зокрема, значиться:

  • можливість вживання букви «и» на початку слів перед приголосними «н» та «р» (индик, Ирій), у дієслові «икати» та іменнику «икавка»;
  • паралельне вживання «ґ» і «г» для передачі іншомовного звука [g] в прізвищах на кшталт Г(Ґ)ете, Г(Ґ)уллівер, Васко да Г(Ґ)ама;
  • паралельне вживання «ф» і «т» у словах грецького походження: «кафедра» і «катедра», «міфологія» і «мітологія»;
  • передача звуку [j] у звукосполученнях [je], [ji], [ju], [ja] літерами «є», «ї», «ю», «я» у всіх випадках: «Савоя» замість «Савойя», «фоє» замість «фойє»;
  • роздільне написання слова «пів» з іменниками, якщо мається на увазі половина («пів години», «пів Києва»). Якщо «пів» з іменником складає єдине поняття, то слово має писатися разом («півзахист»).

 

Залиште свій коментар