Нам випала чудова нагода відвідати чарівне місто Умань з престуром від Харківського пресклубу. Вже як рідні з організаторами, адже, що не нагода, то прекрасний момент відвідати мальовничу частину нашої країни й детальніше дізнатися, як живуть наші сусіди з Черкаської області. Сьогодні поговоримо не тільки про Софіївський парк, а ще й про громади Умані, досягнення, розвиток бізнесу в часи повномасштабного вторгнення та багато іншого. Тож долучайтесь до читання. Сподіваємось, що цей текст хоч трохи перенесе вас у подорож Уманню з нами.
Дендропарк «Софіївка»
«Умань – місто, де на тебе чекають» – саме таким слоганом славиться місто, але ж не лише ним. Першою локацією став
легендарний дендропарк «Софіївка», саме те, чим славиться Умань. Місце, яке ввійшло в ТОП-3 найпопулярніших туристичних локацій регіону, яке в середньому відвідувало до 500 тисяч туристів. Парк славиться своєю історією кохання, коли у 1796 році Станіслав Щенсний Потоцький вирішив побудувати парк для своєї дружини, робота над яким тривала довгих шість років, і був подарований Софії Вітт- Потоцькій у день її іменин. Погодьтесь, сьогодні важко повірити у такі подвиги заради своєї дружини. Скоріш за все, ви хоч раз бували в легендарній Софіївці з друзями, чи з сімʼєю, чи зі шкільною екскурсією.
Загальна площа Софіївського парку становить 179,2 га. Прикрасою парку є статуї богів та філософів, альтанки, доріжки, які ведуть вас, наче в казку. Прогулюючись, ти опиняєшся в атмосфері девʼятнадцятого століття: наче ось з-за рогу виїде сама Софія та почне розповідати, як тут все облаштовано. На жаль, Софію ми не зустріли, але насолодитися парком та находити пʼять кілометрів встигли. Тож рекомендуємо, якщо ви ще не відвідали цей прекрасний парк, обов’язково внести його у список відвідувань мальовничих місць України.
«Це крафт»
Про місто та його окраси можна говорити не одну годину, але не менш важливими є здобутки влади та бізнесу у важкий час повномасштабного вторгнення. Авжеж велика війна внесла свої корективи, як то кажуть, не без релокованого бізнесу. Далі розповімо про ГО «Агенція регіонального розвитку Таврійського об’єднання територіальних громад». Спочатку пояснимо, що це за довга назва громадської організації, та на чому вони спеціалізуються. По-перше, АРР спеціалізується саме на регіональному розвитку, стратегічному й економічному плануванні та проєктному дизайні та менеджменті. Тобто, простими словами, це команда, яка допоможе у просуванні вашого регіонального бізнесу. Із згадки про Таврійське обʼєднання ви вже могли здогадатися, що це компанія наших сусідів з півдня, а саме з Нової Каховки, що на Херсонщині. Діяльність саме АРР розпочалася далекого 2008 року, але керівник громадської організації Павло Ярмій поділився з нами під час престуру спогадами про початок своєї діяльності, як-то кажуть, шлях до зірок проходить через тернисту дорогу:
– Ніхто в мене не вірив у 90-х, але я відкрив тоді на Херсонщині перший в ті часи ресторанний комплекс, збудований з нуля. Я дуже багато вклав у справу і грошей, і душу. А зараз все, що в мене було, пропало.
У Новій Каховці Павло Ярмій був як бізнесменом, так і громадським діячем. Після вторгнення став активним волонтером, допомагав та возив харчові набори людям, які цього потребували, коли місто потрапило в окупацію. Звичайно ж, за свою проукраїнську позицію потрапив у чорний список окупантів. Після цього прийняв рішення переїхати на підконтрольну Україні територію.
У квітні 2022 року Павло з колегами зустрівся з Іриною Плетньовою, міським головою міста, аби домовитися про подальшу співпрацю.
Вже у травні команда презентувала місту «Херсонський центр розвитку громад».
Як зазначив сам пан Павло, переселенців не треба жаліти, треба лише допомогти з можливостями:
– Мені не треба, щоб мене, переселенця, жаліли. Краще дайте мені можливість працювати і заробляти, розмовляйте зі мною, як з партнером. Ми багато років співпрацюємо з міжнародними партнерами і знаємо, як можна зайнятися економічним розвитком громад під час війни. Приємно, що уманська влада підтримала нас.
Досвід саме Павла – це прекрасний приклад, як переселенці можуть бути не «тягарем», а саме чудовим досвідом та новими можливостями й тенденціями. Саме так, коли переселенці можуть навчити чогось нового, потрібного для регіону, і таких треба цінувати.
Після релокації до Умані команда не полишає роботи та активно проводить форуми і навчає інші регіони правил ведення бізнесу. Одним зі здобутків команди стало відкриття складу-магазину «Це Крафт», як початок роботи по всій країні. У 2023 році «Це Крафт» вигралв три гранти на виготовлення товарів на основні теми Трипілля на один мільйон 600 тисяч гривень. «Це Крафт» – не тільки бізнес, а й розвиток малих підприємств, підтримка та навіть мікрогранти для малих підприємств, це підтримка нашого крафту.
Завершив свою розповідь пан Павло дуже чуттєвою промовою: «Хоч мій ресторанний комплекс розбомблено, в дім потрапила ракета, але ми живі і працюємо для розвитку України». Саме такі сильні люди показують всю силу українського народу. Навіть після усіх незгод ми шукаємо позитив, щоб продовжувати йти своїм шляхом.
Шматочок Ізраїлю в Умані
Ні для кого не секрет, що саме в Умані раз на рік відбувається великий з’їзд хасидів, коли наближається єврейський Новий рік – Рош га-Шана. Цього року це свято розпочалося ввечері 2 жовтня та закінчилося ввечері 4 жовтня. У цей період ви не забронюєте готелі в Умані, тому що всі місця будуть зайняті туристами. Насправді, впродовж року ви без проблем зможете знайти собі вільний готель або пообідати в напівзаповненому кафе, прогулятися тихими вуличками Умані. Але в період Рош га-Шана місто заповнюють десятки тисяч паломників, адже саме в Умані розташована могила цадика Нахмана – засновника й духовного лідера брацлавських хасидів, який в останні роки працював та проживав в Умані. А навколо могили вже розрісся єврейський квартал, де наше око навіть не зачепиться за знайому літеру на вивісці.
А більше саме про те, для чого паломники так активно відвідують могилу, нам розповіла екскурсовод Ольга: «Єврей-хасид приходить на цю землю для того, щоб відпрацювати певні задачі і в кінці життя повернутися назад додому – до Господа. А Цадик Нахман є провідником, це культова істота, яка є провідником між хасидом і божественним початком. Це містична людина, той же лікар, який лікував і словом, і травами, і ліками, і думками. Він був дуже чесною, порядною, дуже простою людиною. Він стверджував, що найважливіше те, що найпростіше… Людям знання передавав, в основному, через казки, які писав сам. Це історії з життя, але в трансформаційному стані. Писав їх без закінчення, щоб кожен міг знайти для себе свій кінець».
Всі вивіски та інформація вказана саме єврейськими літерами, можливий англійський дубляж. Керівниця відділу туризму Уманської міської ради Людмила Гекалюк зазначила, що в цьому кварталі вже з 1996 року євреї активно почали викуповувати житло у місцевих й, звичайно ж, найціннішим житлом було та й є максимально наближене до могили паломника. Прогулюючись з групою журналістів, нам дорогою трапився скромний чоловік похилого віку, який поділився своєю історією й вказав, що саме свою квартиру, яка була максимально близько до могили Цадика, він продав за 50 тисяч доларів.
Також ми маємо трошки коментарів про те, як самі містяни ставляться до паломників. Усі як один нарікають, що туристи є гучними, й після них багато сміття, але ж по правді ніхто не відрікається, що це прекрасний момент отримати трохи зайвих прибутків.
Вікторія ЯСЛИК