«Сяйво великодньої писанки» у Лиманській селищній бібліотеці №1

Писанка – одна зі стародавніх форм українського народного розпису, у якому наші пращури втілювали свої прагнення, віру.
Виготовлення писанок в українській традиції наділялось сакральним значенням та входило до звичаєво-обрядової сфери. За традицією розпочинали писати писанки з другої половини Великоднього посту, а найбільше їх виготовляли у четвер і п’ятницю перед Пасхою. Займалися цим переважно жінки. Вірили, що писанка вийде гарною лише тоді, коли під час її виготовлення поруч не буде нікого стороннього, тому розписували великодні яйця переважно на самоті.
Мало хто знає, що писанки виготовляли також у монастирях, де на них зображали релігійні сюжети. На Великдень писанки та крашанки освячували у церкві, а потім використовували для прикрашання осель, у великодніх іграх або з ритуальною чи магічною метою.
Саме такий майстер-клас, напередодні пасхальних свят, підготувала  учням 4 – х класів (класоводи Гребенюк Л. О. та Петрова О. С.)  Лиманська селищна бібліотека №1.  Бібліотекар подбала про те, щоб для читачів були підготовленні всі необхідні засоби – яйця, фарби, віск,  воскові олівці тощо.
 
“Писанки поділяють на “крашанки” – яйця пофарбовані у різні кольори природними барвниками, –розповідала присутнім бібліотекар, – “крапанки” – яйця, на які воском наносять крапочки і занурюють у барвник. Потім віск знімають гарячою водою; “шкрябанки” – це, коли яйця фарбують, а потім голкою вишкрябують візерунок; «писанки» – яйця розмальовані спеціальним інструментом – писачком, – за допомогою якого наносять орнамент, а потім яйце фарбують.  Віск знімають за допомогою гарячої води; “мальованки” – розмальовані пензлем.”
З цікавої  розповіді бібліотекаря Маковійчук Н. В. читачі  дізналися про зміст закодованих символів, пізнали регіональні особливості писанкового розпису та навчилися  розписувати писанки, використовуючи традиційну орнаментику, продемонструвала відео презентацію ЦПисанкарство в Україні».
Про що розповідає писанка, народні звичаї, легенди та перекази про писанку читачі могли дізнатися з літератури, яка була представлена на книжковій  виставці “Сяйво Великодньої писанки!”
Гребенюк Л. О.
Петрова О. С.

Залиште свій коментар