СВІТЛО У ТЕМРЯВІ: майстер-клас з виготовлення “окопної” та “вічної” свічок

Відключення електроенергії вносять свої корективи в життя кожного українця. Жителі Роздільнянського району не є винятком. Буває, що у деяких мікрорайонах протягом доби світла немає понад 10 годин. Це змушує підлаштовуватися під графік, планувати свою роботу, залежно від нього.
Але іноді передбачити екстренні відключення нереально, тому доводиться шукати альтернативні джерела освітлення або живлення. Водночас, не кожен має фінансову спроможність придбати генератор або інші безперебійники. По-перше, щоб його придбати, треба витратити кошти у розмірі від двадцяти до сотні тисяч гривень. По-друге, необхідно його забезпечувати паливом для роботи, що не менш затратно.

Ми вам пропонуємо варіанти освітлення приміщення і не тільки за допомогою наявних приладів вдома. Якщо якогось з компонентів немає в господарстві, то доведеться витратити незначні кошти, аби їх придбати. Тож, вашій увазі пропонуємо покроковий майстер-клас з виготовлення «окопної» та «вічної» свічок від волонтерки, вчительки праці Роздільнянського ліцею №1 Олени Сівак.

«Окопна свічка»: можливість не лише освітити приміщення, а й розігріти їжу

«Окопна свічка» сьогодні вкрай актуальна для наших військових. За її допомогою можна не лише освітити приміщення, а й розігріти їжу, заварити чаю тощо. Волонтери Роздільнянщини активно включились у роботу щодо виготовлення таких свічок, аби забезпечити наших військових та передати їм хоча б крихітку домашнього затишку та тепла. Одним із активних волонтерських центрів з виготовлення окоп-них свічок, на чолі з вчителькою праці Оленою СІВАК, є Роздільнянський ліцей № 1.

На базі закладу ведеться прийом бляшанок, картонних коробок, парафіну, бджолиного воску тощо. Діти збираються по декілька разів на тиждень і роблять заготовки з картону та бляшанок. А вже потім пані Олена доводить цей процес до логічного завершення – заливає їх парафіном, стеарином або воском, залежно від наявної речовини. Пропонуємо вашій увазі спосіб виготовлення «окопної свічки» в домашніх умовах від Олени Сівак.


Читайте також: СВІТЛО У ТЕМРЯВІ: майстер-клас з виготовлення «тернопільської свічки»


Нам знадобляться:

  1. Бляшана банка (бажано на пів літри).
  2. Парафін (або стеарин, або бджолиний віск, приблизно 1 кг).
  3. Картонні смужки (3 шт, розміром 7х30 см).

Процес створення:

  1. Беремо картонну коробку. Картон має бути гофрований всередині. Якщо лінії гофри йдуть впродовж, то ми повинні її різати впоперек, аби було куди заливатися парафіну. Вимірюємо висоту бляшанки. Якщо вона має висоту 8 см, то нам потрібно різати смужки на 1 см менше для того, щоб можна було залити парафін і картон не стирчав.
  2. Починаємо скручувати картон до тих пір, поки не буде заповнена уся бляшанка. Але скручуємо не дуже щільно, щоб можна було залити парафін.
  3. Парафін подрібнюємо на шматочки та ставимо на плитку розігріватися. Доводити до кипіння не потрібно.
  4. Заливаємо бляшанки з картоном розтопленим парафіном до верху та залишаємо застигати.

«Окопна свічка» готова.

Як зазначила пані Олена, така свічка горітиме орієнтовно 6 годин. У принципі, компоненти для її створення можна знайти в себе вдома. Ну, а якщо їх у вас немає, то можна придбати будь-яку консерву (горошок або кукурудзу), вартість якої стартує від 30 грн, та парафін, який коштує приблизно 150 грн за 1 кг. Тобто, витрати на створення окопної свічки складатимуть приблизно 180 грн.


«Вічна свічка» – альтернатива «окопній свічці» для використання в будинку

Під час нашого спілкування Олена Сівак відзначила, що «окопну свічку» можна зробити та зберігати у квартирі на випадок екстремальних умов або передати її на передову через волонтерів. А от вдома порадила використовувати так звану «вічну свічку». Вона легко робиться своїми руками за декілька хвилин, а от горіти може тижнями.


Читайте також: СВІТЛО У ТЕМРЯВІ: майстер-клас з виготовлення пристрою з акумулятора та безперебійника для ПК


Нам знадобляться:

  1. невелика скляна банка з металевою кришкою (на 200 мл);
  2. будь-яка олія (орієнтовно 100 мл);
  3. вата.

Процес створення:

  1. Беремо банку та наливаємо у неї до половини олію, решту заповнюємо водою.
  2. У металевій кришці посередині робимо отвір.
  3. З невеличкого шматочка вати скручуємо продовгуватий джгутик, просочуємо його олією та вставляємо в отвір у кришці.
  4. Закручуємо кришку та підпалюємо ватку, що стирчить над нею (інший кінець джгутика має бути в банці, в олії). «Вічна свічка» готова.

РИЗИКИ ТА ПЕРЕСТОРОГИ (поради експерта)

 

Експерт – Богдан МАЗУРКЕВИЧ, провідний інспектор відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Роздільнянського районного управління ГУ ДСНС в Одеській області.

 

 

  • Тримайте запалені свічки на безпечній відстані від легкозаймистих матеріалів.
  • Не встановлюйте їх поблизу штор на вікнах.
  • Не залишайте свічки та сірники без нагляду та поблизу дітей.
  • Також не закріплюйте свічку на воску, адже вона може перекинутись та спричинити пожежу.
  • Обов’язково загасіть свічку, якщо покидаєте кімнату або лягаєте спати.

Матеріал підготувала Наталія БУКОВСЬКА

Даний матеріал створено за підтримки проєкту «Накипіло. Освіта» та DW Akademie в Україні.

Залиште свій коментар