Стерилізувати треба, насамперед, свідомість людей

Стерилізувати треба, насамперед, свідомість людей

Продовжуємо тему безпритульних тварин, яку ми порушили у попередній публікації медіа «Вперед». На щастя, жорстокі радянські підходи до розв’язання цієї проблеми відійшли у минуле: завдяки зусиллям зоозахисників вбивства тварин було зупинено. Але це не врегулювало чисельність популяції безпритульних собак та не зменшило загрозу поширення інфекцій. Альтернативою розправам над безневинними тваринами стала стерилізація. Проте такий спосіб не дає бажаного результату, адже його застосовують несистемно та не у повному обсязі — вуличні собаки розмножувалися швидше, аніж їх стерилізують. Окрім того, безвідповідальні громадяни продовжують викидати на вулиці своїх чотирилапих вихованців. Тож необхідно ліквідувати причини, а не їхні наслідки. І корінь зла не у собаках — проблема в людях. Стерилізувати треба, насамперед, свідомість людей.

 

Чому в Європі не викидають тварин на вулицю

Притулків для тварин в Європі багато. Кожна країна розв’язує проблеми посвоєму. На думку європейців, головна причина, чому тварини опиняються на вулиці — безвідповідальність людей. Тому в Європі підійшли до розв’язання проблеми безпритульних тварин, поклавши велику відповідальність на їх власників. Усі тварини мають бути зареєстровані, з чіпами, де вказується усі дані про господаря тварини. До того ж, перш ніж завести тварину, потрібно заплатити за неї чималий податок. Залежно від країни він складає від 130 до 150 євро.

Такі правила діють у Франції, Німеччині, Швеції, Норвегії, Британії, Нідерландах тощо. Це часто зупиняє тих людей, які хочуть придбати тварин тільки задля задоволення. Ще у європейських країнах запроваджені великі штрафи для господарів, які не доглядають за тваринами, особливо, коли останні опиняються на вулиці. А у деяких країнах за недогляд за твариною або жорстоке поводження можуть навіть ув’язнити. Господаря легко знайти по чіпу.

Позитивний досвід українців

ЛЬВІВ

Використовуючи досвід Європи, Львів застосовує власну модель гуманного регулювання чисельності безпритульних собак, зокрема:

Лікування, вакцинація, стерилізація: за підрахунками комунального підприємства «Лев», на вулицях Львова сьогодні живе близько 1000 безпритульних псів. Наразі є можливість простерилізувати 5-х тварин на добу, за рік – фактично всіх вуличних собак у місті. Але це не розв’язуватиме проблеми безпритульних тварин докорінно. Мережа соціальних опікунів: це унікальний підхід Львова — вони намагаються відпускати стерилізованих і вилікуваних песиків назад на вулицю під опіку волонтерів. Ці люди беруть на себе відповідальність перевіряти, чи є на закріпленій за ними дільниці міста безпритульні собаки, які ще не потрапляли та не є на обліку ЛКП «Лев», не були стерилізовані, вакциновані, також волонтери доглядають за вже відпущеними з ЛКП тваринами.

Прилаштування собак (адопція): започаткована масштабна соціальна кампанія «Прихистіть», яка покликана прилаштувати якнайбільше безпритульних собак. Щоб покращити ситуацію бодай частково, волонтери закликали комунальні підприємства Львова прихистити на своїх територіях своїх підопічних.

Просвітництво: проведена широка просвітницька робота з метою  зміни свідомості львів’ян у ставленні до вуличних псів та  відповідальному ставленні до власних тварин. Особливо звертають увагу на дитячу освіту.

Побудова притулку: наявність притулку дасть змогу прихистити хворих та немічних тварин та тривалий час утримувати здорових собак до часу їхньої адопції.

ІЗМАЇЛ

Починаючи з 2022 року, «Програма регулювання чисельності безпритульних тварин у місті Ізмаїлі» приймається міською радою щорічно. Метою Програми регулювання чисельності бездомних тварин є підвищення рівня санітарно-епідеміологічного стану міста, а також покращення якості життя городян. Фінансування, що виділяється, дає можливість стерилізувати велику кількість тварин. Так, у 2022 р. на суму в 1 млн 310 тис. грн було стерилізовано 589 собак, у 2023 р. – на 1 млн грн прооперовано 434 чотирилапих. Загалом за два роки дії програми вдалося стерилізувати 1023 тварини, переважна більшість яких – самки. А це означає, що вже не народилося декілька тисяч цуценят, які могли б згодом відтворити ще декілька тисяч дитинчат. Програма передбачає співпрацю управління ЖКГ із ГО «Котопес». На 2024 рік програмою передбачено стерилізацію 800 собак, на що з міського бюджету було виділено 2 млн грн. Волонтерка ГО «Котопес» Олена Григорян веде базу прооперованих собак. Попередні два роки стерилізували в основному самок, зараз же візьмуться і за самців. Бонус цьогорічної програми – безкоштовні операції для собак незаможних городян. Це допоможе скоротити джерела появи нових бродяг. Адже ціни на стерилізацію у місцевих ветеринарних клініках далеко не всім мешканцям міста по кишені, тому приплід і викидається на вулицю.

КАМ’ЯНСЬКЕ

З метою вирішення питання поводження з безпритульними тваринами у  Кам’янському рішеннями міської ради у 2020 році було створено Комунальну установу «Притулок для тварин» Кам’янської міської ради та затверджено Програму її розвитку впродовж 2020-2023 років. У 2020 році на фінансову підтримку Притулку тварин з міського бюджету було виділено 3 млн 840 тис грн.

Серед основних напрямів роботи Притулку ‑ надання ветеринарних, кінологічних та фелінологічних послуг, регулювання кількості безпритульних тварин у місті гуманними засобами, здійснення вилову та тимчасової ізоляції тварин, забезпечення дотримання Правил утримання домашніх тварин у місті Кам’янське, здійснення контролю щодо запобігання жорстокого поводження з домашніми та дикими тваринами, що утримуються в умовах неволі тощо. Об’єкт розташовували в промисловій зоні.

Наразі як притулок так і  програма діють. За результатами звіту за 2023 рік  з місцевого бюджету було виділено 13718,37 тис.грн, зокрема: на
оплату заробітної плати; на придбання предметів, матеріалів, обладнання та інвентаря, медикаментів та перев’язувального матеріалу, продуктів харчування, оплату послуг тощо. На 2024 рік на реалізацію заходів програми затверджено витрати бюджету Кам’янської міської територіальної громади у сумі 14552,960 тис. грн.

СВАЛЯВА

У попередні роки виділялись незначні кошти з місцевого бюджету, завдяки чому вдалося  відловити та простерилізувати десятки собак у місті. У 2022 році ще чималу кількість тварин простерилізували за кошти одного з депутатів. Але з початком повномасштабної війни проблема відійшла на другий план, відтак тварин на вулицях тільки більшає. У лютому 2024 року стартував збір коштів для стерилізації безхатніх тварин, який організувала місцева волонтерка Інна Новікова. Для цього жителька Сваляви створила банку для накопичення коштів у Monobank та поширила її на сторінці «Врятуй мене» у Facebook, де кожен охочий може долучитися до допомоги. Лише за десять діб вдалося зібрати 6300 гривень та витратити 1700 на стерилізацію одного собаки, проте на черзі й інші. Водночас, тамтешні волонтери наголошують на необхідності співпраці та цілеспрямованих дій з боку місцевих органів влади, розробки та впровадження програм для ефективного управління безпритульними тваринами та гарантування безпеки громади, розгляду можливостей створення та облаштування притулку.

ЗНАМ’ЯНКА

У місті працює громадська організація “Дай лапу”, яку заснувала Богдана Стоян ще у серпні 2015 року. На сторінках соцмереж “Дай лапу” публікації майже щодня: волонтери нагадують про запис на стерилізацію та дають детальні інструкції підготовки й подальших дій, звітують про витрати, оголошують про збір на лікування. Так була започаткована акція вихідного дня, де кожен охочий може стати її учасником: щотижня витратити 30 гривень не на каву, а спрямувати ці кошти на спасіння життя тварини.

  • Масова стерилізація та чіпування – це важлива частина комплексного вирішення проблеми безпритульних тварин. Світовий досвід показує, що ці кроки – значно ефективніші, а ніж створення притулків та іноді пожиттєве утримання чотирилапих у клітках. Притулок – дорого і для нас непідйомно. Проблему з безхатніми тваринами неможливо вирішити лише методами, які долають наслідки. Головна причина їхньої появи – ставлення самих громадян до своїх чотирилапих підопічних. На жаль, часто воно безвідповідальне в усіх сенсах. А значить, проблему потрібно вирішувати глобальніше, – зазначає Богдана Стоян.

Волонтерка вважає, що потрібні системні рішення, адже без підтримки місцевої влади, волонтерських організацій, фондів та небайдужих громадян, самотужки цю проблему вирішити неможливо.

Як бачимо, існують як дороговартісні, так і мінімальні способи вирішення проблеми безпритульних собак у громадах, адже у кожній свої можливості та своя ситуація. Головне, що зрозуміло, будь-яке питання варто вирішувати у співпраці з усіма причетними. Тож, спільними зусиллями маємо виробити свій варіант усунення цієї проблеми в Роздільнянській громаді. Можливо, хтось нам закине, що дана проблема не на часі, адже війна триває і є нагальніші питання. Але, шановні, людяність, милосердя, співчуття до братів наших менших, які ніколи не зрадять, на відміну від людей, завжди на часі. І можливо саме зараз ми складаємо своєрідний іспит, щоб називатися Homo sapiens (людина розумна). І прикладів із прифронтових територій, звідки евакуюють під обстрілами тварин, дуже і дуже багато в мережі. Пишаємось цими людьми!

У наступному матеріалі висвітлимо думку роздільнянців щодо проблеми безпритульних собак. Наш кор.

Ця публікація підготовлена у співпраці з Українською Асоціацією Медіа Бізнесу  та за підтримки ЮНЕСКО, за фінансування народу Японії. Автори несуть відповідальність за вибір і виклад фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені думки. які не обов’язково належать ЮНЕСКО та жодним чином не зобов’язують Організацію.

Залиште свій коментар