Світова спільнота сьогодні відзначає День пам’яток історії та культури. Його девізом став заклик “Збережемо нашу історичну батьківщину”.
Цей день у 1982 році було встановлено Асамблеєю Міжнародної ради з питань охорони пам’ятників і визначних місць (ICOMOS), створеної при ЮНЕСКО. Свято відзначається у світі з 18 квітня 1984 року щорічно. В Україні цей день називається “День пам’яток історії та культури” і встановлений відповідно до Указу Президента України від 23 серпня 1999 № 1062/99, його також відзначають щорічно 18 квітня.
З початку повномасштабного російського вторгнення в Одеській області України було зруйновано або пошкоджено понад 120 пам’яток культури, у тому числі 18 національного значення.
Деталі
Росіяни пошкодили 123 культурні пам’ятки України в Одеській області, – з них 18 національного значення, пише МКІП. Також зазначається, що т. в. о. міністра культури та інформаційної політики Ростислав Карандєєв в межах робочої поїздки оглянув пошкоджені внаслідок атак зс рф пам’ятки культурної спадщини Одеси. Йдеться про Одеський будинок вчених, Одеський художній музей та Одеський Спасо-Преображенський собор.
Доповнення
Ще у відомстві наголосили, що в Одеській області активно працюють над виявленням, дослідженням та популяризацією нематеріальної культурної спадщини. До Національного переліку від Одеської області додано 10 елементів. Зазначається, що у 2023 році до переліку було внесено три елементи.
Довідка
Станом на 6 березня 2024 року ЮНЕСКО підтвердила пошкодження 345 об’єктів культурної спадщини України з 24 лютого 2022 року. За даними Міністерства культури та інформаційної політики — 945 пам’яток. І, на жаль, ця цифра щодня зростає.