ЩОДО ОПТИМІЗАЦІЇ ЛІКАРЕНЬ ВТОРИННОЇ ЛАНКИ МЕДИЦИНИ

У понеділок, 30 серпня, в Роздільну з робочим візитом завітала директорка Департаменту охорони здоров’я Одеської облдержадміністрації Наталія Одарій-Захар’єва. За участі голови райдержадміністрації Сергія Приходька, голови районної ради Олександра Пресмана, голів територіальних громад та керівників медичних закладів Роздільнянського району, депутата Одеської обласної ради Андрія Бабенка та інших фахівців відбулося обговорення вкрай важливого питання, а саме: оптимізації лікарень другого рівня медичної допомоги.

 Йдеться, зокрема, про подальшу долю та роботу Роздільнянської, Великомихайлівської та Захарівської багатопрофільних лікарень. Наталія Одарій-Захар’єва одразу наголосила, що нарада зібрана з питання реформи медицини, адже коштів на медицину не вистачає. Свій відсоток фінансування забрала пандемія. Була закуплена вакцина. Але головним свого часу стало те, що з другого рівня медичної допомоги відокремили «швидку». Фахівці розуміли, що йдемо в реформу і назад дороги немає. Були залучені великі кошти. На сьогодні ці кошти витратили. Що таке оптимізація –  всі розуміли і настав час, коли вона стала необхідна.

Директорка Департаменту охорони здоров’я Одеської ОДА підкреслила, що об’єднавшись в одну госпітальну базу та визначивши опорну лікарню, лікарні на місцях не закриваються. Вони будуть філіями.

-Банки мають філії, екстрена медична допомога має філіали. І це не говорить про те, що «швидка» не працює в районі чи на селі. Але є одна галузь – це обласна екстрена медична допомога. В неї входять її станції.

Так, у нас в кожному районі є опорна лікарня. Всього – тринадцять.  Вони створені  і йдуть як лікарні під госпітальні бази, де є Госпітальна рада. В Раду також входять депутати, заступник голови ОДА, обласної ради. Госпітальна рада йде на рівні області, регіону. Сьогодні показники в регіонах є проблемними. А медицина – це та галузь, яка має бути в показниках надання кращих медичних послуг, – проінформувала в ході наради Наталія Вікторівна.

Крім того, вона довела до відома присутнім, що наразі фонд заробітної плати «з’їдає все». Територіальні громади не заробітну плату мають давати, а сплачувати комунальні послуги та фінансувати роботи з благоустрою (дах, фасад, трубопровід, щоб усі комунікації були на належному рівні).  А на  заробітну плату лікарня має навчитися заробляти. За словами Директорки департаменту, ті, хто провів оптимізацію мають і по 20 мільйонів на депозитах коштів.

Ще вона поінформувала про те, що Іванівська та Миколаївська лікарні планують об’єднатися з Березівською, Кодимська з Балтською лікарнею, Любашівська БПЛ розглядає варіанти між Ананьєвом та Савраню, Тарутинська переходить до Арцизької лікарні. Тобто, процес іде. Одеса теж розглядає велику оптимізацію.

Як один з прикладів успішного медичного закладу,  нею була наведена Єврейська лікарня в Одесі, де лікарі мають високі зарплати, надають якісні послуги та мають велику кількість пацієнтів.

-Саме стаціонар, ліжковий фонд мають бути максимально відпрацьовані. До речі, медики Роздільнянської  опорної лікарні пройдуть безкоштовне навчання. Вони будуть їхати до Литви. Кращі представники, які хочуть і бачать себе в оновлених приймальних відділеннях, поїдуть за програмою обміну досвідом. В нас відділення є, але фахівців не вистачає. На сьогодні маємо Роздільнянську і Великомихайлівську лікарні, яка є з боргами. Захарівка не має заборгованості. Однак, зрозумійте, опорні лікарні будуть оснащені. Будуть закуповувати ендоскопічні стійки. Будуть зайві кошти, бачитимемо, що лікарня працює, будемо її фінансувати, –  сказала на нараді Наталія Одарій-Захар’єва.

Також вона поділилася враженнями з досвіду про надання медичної допомоги в Австрії,  куди їздила на навчання за програмою обміну досвідом. Навела приклад Львова, де мер провів вдалу оптимізацію.

Голова райдержадміністрації Сергій Приходько, в свою чергу, відзначив, що стосується нашого району: «Як опорна лікарня ми відрізняємося від Єврейської, яка заробляє великі кошти за рахунок того, що має багато лікарів та пацієнтів. В нашому районі 103 тисячі 600 населення. Тому Роздільнянський район більш вразливий в цьому сенсі. Коли гроші йдуть за пацієнтом, саме цих пацієнтів у нас не вистачає. Безумовно, без якогось об’єднання, оптимізації процесу лікування всі наші лікарні не зможуть існувати. Реструктулізація необхідна».

Директорка Департаменту департаменту охорони здоров’я ОДА окремо відзначила, що на вищому рівні має бути і первинна допомога. Але спочатку варто довести до ладу лікарні опорні.

– Понад 103 тисячі населення –  це не маленький район, на 80 тисяч населення – 300 ліжок передбачається. З’єднавшись в лікарню, ви покажете свій ліжковий фонд, свої штатні одиниці. А з часом ми все ж прийдемо до страхової медицини, – сказала вона.

Голова районної ради Олександр Пресман відзначив, що будучи народним депутатом України голосував проти медичної реформи. До цього вислуховував думки лікарів, медсестер.

-Але зараз вважаю, що маємо підтримати оптимізацію. У Роздільнянській, Великомихайлівській, Захарівській лікарнях медики заслуговують великої поваги. Правильно, що гроші мають йти за пацієнтом і також вважаю, що ми прийдемо до страхової медицини. Згоден, з приводу Австрії . Згоден, з приводу Львова, де в людей, на мою думку, дещо інший менталітет. Вони розуміють, що цього не уникнути. Тому пропоную об’єднатися, – зазначив Олександр Семенович.

Депутат Одеської обласної ради Андрій Бабенко висловив своє бачення щодо оптимізації. Захарівська лікарня немає на сьогодні боргів, підтримується керівництвом Захарівської територіальної громади і тому об’єднуватися з Роздільнянською лікарнею, на його думку, наразі немає потреби.

Як бачимо, порушене питання складне та потребує ретельного вивчення. Наталія Одарій-Захар’єва висловила слова поваги на адресу всіх медпрацівників. І наголосила, що варто думати за людей та медиків, які мають отримувати гідну заробітну плату, а  пацієнти – якісні медичні послуги. До речі, діаліз планується здійснювати на місцях, для чого закуповуватимуть спеціальне обладнання. Має розвиватися телемедицина та застосуватися сучасні технології в медичній практиці та інші новації.

Процес об’єднання  лікарень досить складний. Департамент, за словами керівниці, відкритий для співпраці, а фахівці готові надавати консультації та допомогу з юридичних та економічних питань. Про подальшу ситуацію з оптимізацією лікарень другого рівня інформуватимемо на шпальтах газети. Також під час цієї наради голова районної ради Олександр Пресман висловив підтримку т.в.о. начальника територіального центру комплектування та соціальної підтримки, підполковнику Олексію Панову. Йому надали слово ще на початку і він поінформував присутніх про нагальні питання, які стосуються військовослужбовців та військовозобов’язаних Роздільнянського району, план заходів на вересень-жовтень цього року тощо.

         Наш кор.

 

 

Залиште свій коментар