Трагедія в Одесі 2 травня 2014 року: ЄСПЛ зобов’язав Україну виплатити компенсації і вказав на роль Росії
Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) ухвалив рішення щодо трагічних подій в Одесі 2 травня 2014 року. Суд зазначив, що влада України допустила певні порушення та повинна виплатити компенсації. Водночас він наголосив, що події значною мірою були спричинені російською пропагандою.
2 травня 2014-го року внаслідок сутичок між проросійськими та проукраїнськими активістами загинули 47 людей.
Трагічні події в Одесі можна розділити на два епізоди: сутички між прибічниками “Антимайдану” та проукраїнськими активістами біля Грецької площі та зіткнення на Куликовому полі з подальшою пожежею у Будинку профспілок.
Показово, що до суду звернулись представники обох сторін того протистояння. Компенсацію отримають також учасники трагедії з обох сторін.
У рішенні ЄСПЛ особливо наголошується негативна роль правоохоронних органів Одеси, на яких лежить велика частина відповідальності за трагедію. Більшість із згаданих можливих винуватців вже втекли до Росії.
Більше про перебіг та деталі трагедії читайте тут.
Хто звернувся до ЄСПЛ
Родичі 25 загиблих та троє людей, які вижили після пожежі в Будинку профспілок, подали позови до Європейського суду з прав людини.
Серед них – рідні двох проукраїнських активістів, які загинули від вогнепальних поранень, а також родичі трьох випадкових перехожих, що теж стали жертвами стрілянини. Інші позивачі – це учасники проросійського “антимайдану” або їхні сім’ї, які втратили близьких у пожежі.
“Заявники часто воліли не згадувати про політичні погляди своїх родичів”, – йдеться у рішенні суду.
Усі позивачі звернулися до ЄСПЛ зі звинуваченням України у бездіяльності, стверджуючи, що держава могла запобігти трагедії.
Чому Україну визнали винною
Суд підкреслив, що держава Україна не тільки не змогла запобігти трагедії, а й надалі не докладала достатніх зусиль для покарання винних.
Зокрема, ЄСПЛ вказав, що одеська поліція майже нічого не зробила, щоб зупинити напад на проукраїнських активістів із застосуванням вогнепальної зброї. Правоохоронці ігнорували попередження про підготовку заворушень.
“Органи поліції проігнорували наявну розвідувальну інформацію та відповідні попереджувальні сигнали і готувалися до звичайного футбольного матчу 2 травня 2014 року. Не було докладено жодних зусиль для посилення, кількісного чи якісного, наявних на той день поліцейських сил для підтримання громадського порядку в місті”, – зазначено у рішенні суду.
ЄСПЛ також припустив, що між поліцією та активістами “антимайдану” могла бути змова.
“На думку суду, неактивність поліції у спробі зупинити першу хвилю насильства проти проукраїнських протестувальників, а також явні ознаки можливої змови між поліцією та активістами “антимайдану”, стали однією з причин, якщо не основною, для хвилі насильства у відповідь, коли обурені прихильники Майдану вирішили помститися”, – йдеться у рішенні ЄСПЛ.
Заступник керівника регіональної поліції Володимир Фучеджи згодом втік до Росії.

Автор фото,Getty Images
Також встановлено, що пожежні машини навмисне затримали на 40 хвилин, а поліція не втрутилася, щоб допомогти евакуювати людей.
Начальник одеського управління ДСНС Володимир Боделан, який наказав не відправляти пожежників, через два роки також втік до Росії. За цей час в Україні проти нього навіть не відкрили кримінальну справу.
“…пан Боделан був присутній на місці подій і особисто спостерігав за подіями, а пожежна частина була лише за 650 метрів”, – зазначає суд.
У рішенні ЄСПЛ також вказав на те, що місцева влада свідомо знищувала докази під виглядом “прибирання” території.
“Суд дійшов висновку, що держава-відповідач порушила статтю 2 Конвенції (право на життя), оскільки не зробила всього необхідного, щоб запобігти насильству в Одесі 2 травня 2014 року та зупинити його після початку. Крім того, влада не забезпечила своєчасного порятунку людей, які опинилися у пастці під час пожежі в Будинку профспілок”, – йдеться у рішенні.
Участь Росії
У своєму рішенні ЄСПЛ неодноразово підкреслив, що головною причиною подій стала діяльність Росії, спрямована на дестабілізацію України.
Суд зазначив, що російська дезінформація та пропаганда розпалювали напругу:
“Проросійський рух “Куликове поле” в Одесі значною мірою покладався на агресивну та емоційну дезінформацію та пропагандистські повідомлення про новий український уряд і прихильників Майдану, які поширювалися російською владою та медіа”.
ЄСПЛ також зазначив, що спотворення подій в Одесі зрештою стало інструментом російської пропаганди у контексті повномасштабного вторгнення у лютому 2022-го.
“Посилений громадський контроль відповідної слідчої роботи з боку української влади міг би допомогти ефективно протидіяти цій пропаганді”, – зазначає суд.
Компенсації для позивачів
Українська держава має виплатити компенсації позивачам: по 15 тисяч євро родичам загиблих, по 12 тисяч євро – трьом постраждалим, які вижили, але отримали тяжкі опіки.
Найвищу виплату, 17 тисяч євро, отримає донька Михайла В’ячеславова, який загинув у пожежі, оскільки вона тривалий час безпідставно не могла отримати тіло батька для поховання.
Одна із позивачок компенсації не отримає, оскільки вона не мала будь-яких вимог до держави.
Росія не була стороною в цьому судовому процесі.
У травні 2022-го року Росія вийшла з Ради Європи і відмовилась виконувати рішення ЄСПЛ. Після завершення процедури виходу росіяни також втратили можливість звертатися до Європейського суду з прав людини.
Джерело: ВВС Україна