Результати моніторингу лікарень Одеської області

Національна служба здоров’я України, на чолі з Наталією ГУСАК, провівши моніторинг роботи закладів охорони здоров’я за Програмою медичних гарантій, виявила низку порушень у лікарнях Одеси й області.

Зокрема, необґрунтовані електронні медичні записи щодо перебування пацієнтів у лікарнях, перебільшені показники використання рентген­апарату, реєстрація пацієнтів, яких неможливо верифікувати.

НСЗУ проводить два види моніторингу ­ автоматичний (здійснюється постійно в електронній системі охорони здоров’я) та фактичний (плановий або позаплановий, передбачає візити в медзаклади або аналіз їхніх документів).
До планового моніторингу в першому півріччі 2024 року потрапили сім медзакладів Одеської області. З них за пакетом з лікування інфарктів: Міська клінічна лікарня № 10 м. Одеса, ТОВ «Кардіка Асістанс», Балтська багатопрофільна лікарня, ТОВ «Дім медицини»; за пакетом з пологів: Подільська міська лікарня, Біляївська багатопрофільна лікарня, Одеська обласна клінічна лікарня.

За результатами перевірки у Міській лікарні № 10, ТОВ «Дім медицини» та Подільській лікарні порушень не виявили, натомість ТОВ «Кардіка Асістанс», Балтській та Біляївській лікарням перерахують кошти, також медзаклади мають усунути виявлені невідповідності договорам з НСЗУ.
Автоматичний моніторинг виявив, що в трьох медзакладах області, де надавали допомогу при інсультах, не використовували тромболітичну терапію:

• Любашівська багатопрофільна лікарня (149 пацієнтів з інсультом у 2024 році, 133 з яких ­ з ішемічним):
• Дунайська обласна лікарня (170 пацієнтів з інсультом у 2024 році, 140 з яких ­ з ішемічним);
• Медичний центр «Медікап» (4 пацієнти з інсультом у 2024 році, усі ­ з ішемічним).

Також у Березівській центральній міській лікарні тромболітичну терапію проводили всього у 2 % випадків (57 пацієнтів з інсультом у 2024 році, 49 з яких ­ з ішемічним).

Додамо, що в середньому по Україні показник застосування тромболітичної терапії складає 10 %.

У дев’ятьох медзакладах Одещини за перші пів року 2024 року спостерігається досить високий показник проведення кесаревих розтинів (30 % і більше):

• Пологовий будинок № 2 м. Одеса ­ 49 % (152 пологів, 75 ­ кесаревим розтином);
• Пологовий будинок № 5 м. Одеса ­ 49 % (806 пологів, 397 ­ кесаревим розтином);
• Пологовий будинок № 1 м. Одеса ­ 38 % (696 пологів, 261 ­ кесаревим розтином);
• Міська клінічна лікарня № 10 м. Одеса ­ 37 % (241 пологи, 88 ­ кесаревим розтином);
• Арцизька центральна опорна лікарня ­ 32 % (196 пологів, 63 ­ кесаревим розтином);
• Подільська міська лікарня ­ 32% (206 пологів, 65 ­ кесаревим розтином);
• Пологовий будинок № 7 м. Одеса ­ 32 % (665 пологів, 215 ­ кесаревим розтином);
• Роздільнянська багатопрофільна лікарня ­ 30 % (198 пологів, 60 кесаревим розтином);
• Доброславська багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування ­ 30 % (90 пологів, 27 ­ кесаревим розтином).

«Ми контрактуємо лікарні на надання якісних послуг за певними стандартами, які визначені міжнародною практикою. І для нас важливо, щоб кошти, які ми сплачуємо, дійсно перетворювались на безпечну та безоплатну послугу для пацієнта. Процес моніторингу дає нам можливість відслідковувати порушення з боку лікарень. Юридично вони порушують умови договору та фактично вони порушують права пацієнтів. Високий відсоток кесаревих розтинів стимулюється самими лікарями ­ для нас це неприйнятна ситуація. Ми вже бачимо негативні наслідки ­ збільшується кількість дітей, які потребують раннього втручання тощо. На наступний рік ми не закуповуватимемо послуги у лікарень, які мають більше 25 % кесаревих розтинів», ­ зазначила голова Національної служби здоров’я України Наталія Гусак.

Ще у двох лікарнях Одеської області приймали пологи, не маючи договору з НСЗУ за відповідним пакетом, зокрема робили кесареві розтини:
• Березівська центральна міська лікарня ­ 92 пологів (15 ­ кесаревим розтином);
• Ширяївська центральна районна лікарня ­ 17 пологів (2 ­ кесаревим розтином).

Також у Ренійській центральній міській лікарні прийняли одні пологи, не маючи відповідного договору з НСЗУ.

Окрім забезпечення права пацієнта на безоплатні та якісні медичні послуги, моніторинг допомагає також контролювати цільове використання лікарнями бюджетних коштів.

У чотирьох лікарнях автоматичний моніторинг виявив необґрунтовані електронні медичні записи (ЕМ3) щодо перебування пацієнтів тривалістю одна доба за пакетом «Стаціонарна допомога дорослим та дітям без проведення хірургічних операцій»:

• Міська клінічна лікарня № 1 м. Одеса ­ 304 ЕМ3;
• Одеська обласна дитяча клінічна лікарня ­ 190 ЕМ3;
• Дитяча міська клінічна лікарня № 3 – 183 ЕМЗ
• Одеський регіональний клінічний протипухлинний центр ­ 101 ЕМ3.

Як приклад, голова НСЗУ Наталія Гусак назвала Консультативно­діагностичний центр № 20: “Лікарка в Консультативно­діагностичному центрі № 20 приймає за один робочий день 58 пацієнтів тоді, коли в середньому за цим напрямом в Україні приймається 7 і 13”
Щодо Одеського регіонального клінічного протипухлинного центру, то там, за словами Наталії Гусак, зафіксовано, що фахівчиня з УЗД проводить 180 рентгенів за добу.

“Це, напевно, рентген має 26/8 працювати. 112 УЗД найбільше зроблено цією лікаркою, відповідно, за добу”, — додала голова Національної служби.
Медзаклади мають можливість надати свої пояснення щодо цих випадків і, якщо не зможуть обґрунтувати таку кількість фіксацій ЕМЗ, то ними, за словами представниці НСЗУ, будуть займатися відповідні правоохоронні органи.
Окрім моніторингу кількості пацієнтів, у Нацслужбі проводять підтвердження особи пацієнта. Середній показник невстановлених пацієнтів по Україні складає 3 %, каже представниця служби. Але є і зловживання: “Маємо окремих лікарів, в яких ми проведемо позаплановий моніторинг, дані якого ми передамо до правоохоронних органів. Тому що коли в одного лікаря 77% неверифікованих пацієнтів — це означає, що тут мають розбиратися вже правоохоронні органи”.

Корисним для пацієнтів стане новий дашборд, який вже доступний на сайті НСЗУ «Електронна карта місць надання послуг із медичної допомоги» . На ньому можна переглянути, в якому медзакладі надають ту чи ту послугу, де є потрібний лікар або де можна пройти потрібне обстеження, а також побачити, скільки людей скористалися певною послугою за останні три місяці, щоби зрозуміти рівень завантаженості.

Залиште свій коментар