Продовжуємо роботу нашого дискусійного майданчика для роздільнянців і про роздільнянців у рамках грантової угоди між Українською асоціацією медіа бізнесу і редакцією газети “Вперед”. Так, 6 травня стартував другий захід, під час якого порушили проблему житла для внутрішньо переміщених осіб. При цьому обговорили основні питання, які постають перед ВПО під час пошуку житла, пропозиції для можливого розселення ВПО на Роздільнянщині, соціальні гарантії та допомогу.
Взяли участь у дискусійному майданчику начальник відділу соціальної політики Роздільнянської міської ради Наталія Єлізарова, начальник відділу з обслуговування осіб з інвалідністю управління соціального захисту Роздільнянської районної військової адміністрації Ліна Бакланова, в.о. начальника відділу з питань інфраструктури, містобудування, житлово-комунального господарства та екології Роздільнянської РВА Вікторія Литвин, керівник агентства нерухомості в нашому місті Олена Ішкіна та ведуча Наталія Буковська.
Яка сьогодні кількість внутрішньо переміщених осіб на Роздільнянщині. Дані щодо звернень людей за допомогою в пошуку житла і наскільки вони наразі ним забезпечені
Начальник відділу соціальної політики Роздільнянської міської ради Наталія ЄЛІЗАРОВА: У н а с спостерігається збільшення кількості внутрішньо переміщених осіб. Загалом по району вже нараховується близько 2000, по нашій громаді на теперішній час їхня кількість становить 480 осіб. Люди житлом забезпечені, бо здебільшого приїжджають до своїх рідних, знайомих, але у нашому відділі сформовано перелік осель для розміщення внутрішньо переміщених осіб. Ми дуже вдячні всім, хто допомагає та розміщує у себе наших громадян, які через війну вимушені шукати безпечніші місця для себе та своєї родини. Тим особам, які звертаються на «гарячу лінію», пропонуємо житло із переліку, що в нас є. Для цього зв’язуємося із власниками помешкань за наданими ними номерами телефонів. Налагоджена тісна співпраця з Роздільнянською РВА.
Звертаюся до роздільнянців: шановні земляки, якщо у вас є приміщення і ви можете розмістити у ньому внутрішньо переміщених осіб, будь ласка, зверніться до відділу соціальної політики Роздільнянської міської ради, надайте таку інформацію, щоб ми могли донести її до людей, або зареєструйте себе у «Прихистку».
Відзначу, що на сайті «Прихисток» можна самостійно вносити дані та пропонувати напряму житло людям із зони активних бойових дій та тимчасово окупованих територій, адже вебресурс у вільному доступі. Для реєстрації необхідно зробити всього декілька кроків: вказати свої дані, адресу приміщення, номер телефону, за яким людина може вам зателефонувати.
Кількість заявок на «гарячу лінію» та що турбує на сьогоднішній день внутрішньо переміщених осіб
Начальник відділу з обслуговування осіб з інвалідністю управління соціального захисту Роздільнянської районної військової адміністрації, координатор «гарячої лінії» Ліна БАКЛАНОВА: В цілому дзвінків по Роздільнянському району небагато. Наші телефони розміщені на офіційних сайтах районної та обласної військових адміністрацій, залізничних вокзалах, автостанціях не лише нашого району, а й всіх районів та областей, де людина, потрапивши у ситуацію, коли їй потрібно терміново виїхати, може обрати куди. Номер телефону: 050-644-91-97. Помешкання шукаємо спільно з ОВА. Представники усіх «гарячих ліній» контактують між собою з приводу житла для ВПО. Тобто, якщо підходящої оселі в нашому районі немає, звертаюся в інші райони, і навпаки. Це спільна праця, оскільки кожен випадок потребує індивідуального підходу.
Статистика житла для ВПО по Роздільнянському району
В.о. начальника відділу з питань інфраструктури, містобудування, житлово-комунального господарства та екології Роздільнянської РВА Вікторія ЛИТВИН: На сьогоднішній день ми спільно з територіальними громадами району моніторимо застосунок “Прихисток”. У громадах кожен мешканець, який має бажання надати своє вільне житло або приміщення, щоб прийняти внутрішньо переміщену особу, звертається до місцевих рад і надає свої пропозиції. Щодня збираємо всю цю інформацію, представники громад надають нам адреси, контакти відповідальних осіб, до яких слід звертатися і дізнатися щодо можливих умов проживання людини, яка вимушена шукати житло. Коли внутрішньо переміщена особа звертається на «гарячу лінію», їй пропонують населені пункти та житло з наявних варіантів. Умови розписано, зокрема, чи є кухня, вбиральня, інші побутові умови тощо.
Зараз у громадах Роздільнянського району наявні 27 приміщень, 92 місця, які станом на 6 травня є вільними, і в них можемо розмістити ВПО. Якщо комусь необхідно, звертайтеся на «гарячу лінію», допоможемо та скеруємо, відповідно до запитів та побажань, варіанти є. У «Прихистку», зокрема, надаються пропозиції житла як з господарем, так і без. Це дуже актуально для одиноких людей, бабусь та дідусів, які живуть самі. Вони можуть розмістити в себе ВПО, а держава в цьому разі компенсує витрати на житлово-комунальні послуги у розмірі 450 грн щомісяця на одну особу. Крім того, з кимось проживати, мабуть, буде і веселіше.
Ситуація на ринку нерухомості: чи звертаються люди, які мають можливість взяти житло в оренду або придбати
Керівник агентства нерухомості в нашому місті Олена ІШКІНА:
Звертаються щодня. Отримую один, два, три дзвінки на добу. На жаль, дуже мало пропозицій від тих, хто хоче здати. Така тенденція була і до війни: набагато більше було тих, хто шукає, ніж тих, хто здає. Ще впливає матеріальний фактор. Люди приїздять, здебільшого, небагаті. А у нас зараз цінова політика, яка була до війни, і становить близько трьохчотирьох тисяч гривень на місяць, плюс сплата комунальних послуг. Це складно заплатити, особливо, коли цілі родини з дітками приїздять із зони активних бойових дій. Тому ситуація з орендою житла дуже складна. Рада, що завітала на дискусію, візьму координати фахівців і буду людям пропонувати звертатися на «гарячу лінію», бо вони можуть не знати. Зі свого боку, я спілкуюся з власниками, пояснюю, що треба зменшувати ціни, хтось це сприймає, хтось ні. Тож, здаємо, але мало.
Прокоментую ситуацію із придбанням житла. Зараз були закриті реєстри і ми не могли ні купувати, ні продавати. Вважаю, що це правильно, оскільки ведуться воєнні дії. Але останні два-три дні реєстри почали відкривати, хоча й не всім нотаріусам. Чим керуються в цьому випадку, не знаю. Однак на сьогодні у Роздільній вже є нотаріуси, яким відкрили реєстр, тобто, оформляти купівлю-продаж можна. Та знову ж таки підкреслю: зараз час непростих відповідей. Ми наче в тилу, та не знаємо, що буде завтра. Війна страшна тим, що панує повна невизначеність. А щоб почати продавати, треба врахувати багато складових. По-перше, це пов’язано з отриманням авансу. Ми беремо аванс, і необхідно буде чекати, поки підготуємо документи, а це тиждень-два за нормальних умов. Якщо ж у країні воєнні дії, термін вказати складно, може зависнути реєстр, відбутися інші непередбачувані ситуації. Наприклад, не дай Бог, якісь прильоти, і той самий власник житла, якому дали аванс, може просто поїхати з цими грошима у безпечніше місце. Навіть не будеш людину звинувачувати, тому що такий час. А як бути тим, що дали гроші? Все це дуже небезпечно. Вважаю, зараз нема сенсу продавати і купувати. Треба дочекатися, коли з’явиться якась визначеність. Важливо врахувати і такий момент, що не знаємо, які будуть ціни на нерухомість після війни. Вони можуть знизитися або зрости. А люди продали і матимуть можливість оскаржувати угоду в суді. Три роки мають на це. Зараз щось прогнозувати, те саме, що лічити по фото. Я б все ж таки не ризикувала в цей час ні купувати, ні продавати.
Є приклади оренди житла внутрішньо переміщеними особами у нашому краї. Декілька помешкань здали, але люди не знають, на який термін винаймають житло. Кажуть, можливо, на місяць чи на два. Зокрема, з Краматорська були люди, там зона воєнних дій. Чому беруть житло в оренду, якщо є вільних 27 осель
Ліна БАКЛАНОВА: Ці оселі знаходяться здебільшого у сільській місцевості, в місті на даний момент житла для розміщення ВПО немає.
Олена ІШКІНА: Не всі готові їхати у село, треба з’ясовувати – проживання з господарями чи без. Але в разі безвихідної ситуації, людина може погодитися і поїхати в село. У мене був навіть випадок, коли вночі зателефонувала родина з дітками з Миколаєва. За моєю рекомендацією вони звернулися на залізничний вокзал і їх розмістили там.
Питання, які виникають під час розміщення ВПО
Наталія ЄЛІЗАРОВА: Наприклад, ситуації – людей розселили, ми були постійно на зв’язку з ними, спілкувалися і під час цих бесід дізналися: люди виїхали за кордон, просто змінили місце перебування чи інші причини змусили. Трапляються, на жаль, неприємні ситуації. Наприклад, власники, відповідно до постанови, звернулися за компенсацією виплат на житловокомунальні послуги, а потім внутрішньо переміщена особа нам повідомила: «Ми виїжджаємо, бо не можемо тут жити. Господар каже, що маємо заплатити йому кошти». Почали підіймати документи, а ця людина звернулася за компенсацією і бере гроші за проживання з внутрішньо переміщеної особи. Є й такі моменти, коли люди, приїхавши до нас, бачать ситуацію, чують постійні сигнали тривог і вирішують їхати далі. Так, були переселенці, які у 2014 році вимушені були залишити рідну домівку в Криму через російську агресію. Переїхали до Харкова, а сьогодні від їхнього житла вже в Харкові нічого не залишилося. Вони сказали, що у нас пробудуть недовго. Двічі переживати таку ситуацію – дуже складно для людей.
Про компенсацію за ЖКП у разі розміщення ВПО
Наталія ЄЛІЗАРОВА: Компенсації виплат на житлово-комунальні послуги надаються тим власникам, які безкоштовно розміщують у себе внутрішньо переміщених осіб і не мають заборгованості за комунальні послуги у запропонованих ними помешканнях. Аби їх отримати, можна звернутися до нашого відділу, написати заяву про те, що прийняли у себе внутрішньо переміщених осіб. Ми проконсультуємо і дамо поради. НЕОБХІДНІ ДОКУМЕНТИ: паспорт, ідентифікаційний код, документи, які підтверджують право власності на житло, і всі документи, які підтверджують, що у вас дійсно проживають внутрішньо переміщені особи (це їх паспорти, коди і обов’язково довідка ВПО). НАГОЛОШУ, що ця компенсація є державною. Ми формуємо реєстр, який направляється на обласну військову адміністрацію, де обробляють дані по всьому регіону і передають на Київ. Тоді тільки відбуваються нарахування. Процес не швидкий, але виплати будуть. Розраховуються вони в розмірі 14 грн 77 коп. на одну особу за добу. Тому власники повинні повідомляти, скільки днів прожили у них внутрішньо переміщені особи. За березень до відділу соціальної політики Роздільнянської міської ради звернулися п’ять таких родин, а вже на сьогоднішній день маємо 35 власників, які звернулися за компенсацією. Ми допомагаємо в таких питаннях.
Р.S. Сподіваємося, наша дискусія була сьогодні корисною як для внутрішньо переміщених осіб, так і для тих осіб, які мають бажання прихистити у своїй оселі людей, вимушених через війну покинути рідні оселі та шукати безпечніші місця для проживання, в тому числі й у нашому районі та громаді. Все буде Україна!
Наталія БУКОВСЬКА
Наталія БРОВАРСЬКА