Про щеплення тварин, стерилізацію, запобігання сказу

Про щеплення тварин, стерилізацію, запобігання сказу

говорили під час зустрічі з працівниками ветеринарної служби району

Продовжуємо цикл публікацій в межах реалізації проєкту «Безпритульні тварини: проблема та шляхи вирішення», у співпраці з Українською Асоціацією Медіа Бізнесу та за підтримки ЮНЕСКО, за фінансування народу Японії. Цього разу журналістка редакції завітала до Роздільнянської районної державної лікарні ветеринарної медицини, поспілкувалася з її очільником Володимиром СЛІДЗЮКОМ та начальницею Роздільнянської дільничної лікарні Аллою РОЗМАРИЦЕЮ, щоб більше дізнатися про роботу ветслужби щодо питання безпритульних тварин у районі.

Наразі штат працівників складається з 65 посад,  в основному ­ це ветеринарні спеціалісти, лікарі. Роздільнянська районна ветеринарна лікарня має три підрозділи: Роздільнянська, Великомихайлівська і Захарівська дільничні лікарні. Обслуговує всі населені пункти Роздільнянського району. Основне завдання – це виконання плану протиепізоотичних заходів.

Вакцинація проти сказу в Роздільнянському районі

­ У 2023 році по Роздільнянському району було зафіксовано 20 неблагополучних пунктів по сказу. Були захворювання і великої рогатої худоби, і собак, і котів, і дикої фауни, в основному ­  лисиці. Минулого року при проведенні протиепізоотичних заходів ми щепили 33 тисячі домашніх собак і котів. Крім того, 23 тисячі диких м’ясоїдних тварин було щеплено шляхом пероральної вакцинації через приманки, в яких знаходилась вакцина. Це дало позитивний ефект, адже в цьому році у нас на даний період тільки п’ять випадків захворювання на сказ домашніх тварин (два собаки, два кота та одна велика рогата худоба), тобто зменшення в чотири рази практично.

Станом на жовтень 2024 року ми вже провели щеплення 15 925 собак і 10 473 котів, великої рогатої худоби ­ 130 голів і дрібної рогатої худоби ­ 209 голів. Щеплення проводиться за вимушеною схемою ­ чотири рази. По Роздільнянському району вже зафіксовано 55 покусів, у тому числі собаками – 45, котами ­ 10. Неблагополучних пунктів по дикій фауні ми поки що не маємо. Наразі триває підготовка до проведення кампанії щодо щеплення диких м’ясоїдних, а також безпритульних собак та котів пероральною вакциною, Ми плануємо провести 65 тисяч щеплень, розкладатимемо приманку з вакциною не тільки в місцях мисливських угідь, а й на окраїнах населених пунктів для того, щоб і безпритульних тварин теж вакцинувати. Вакцина нешкідлива для людей і для тварин, ­ зазначив очільник служби Володимир Слідзюк.

Під час своєї роботи ветеринарні лікарі співпрацюють з місцевими зооволонтерами, зокрема з Аллою Гончаренко. Ця співпраця триває не перший рік. Ветслужба забезпечує вакциною та проводить щеплення, зоозахисники допомагають налагодити контакт та відловлювати безпритульних тварин. Крім того, задіюємо сільгосппідприємства та мисливські організації.

Чи можливо проводити стерилізацію на базі Роздільнянської дільничної лікарні?

­ Ми працюємо над цим питанням. Справа в тому, що стерилізацію, в основному, треба проводити під загальним наркозом тварини, особливо це стосується самок. Сьогодні у зв’язку з реорганізацією служби, приєднанням інших лікарень, ми не можемо закуповувати препарати для наркозу тварин, тому що для цього потрібна ліцензія на роботу із наркотичними засобами і прекурсорами. Щойно ми її отримаємо, будемо закуповувати препарати. Водночас, хочу відмітити, що частково ми вже проводимо стерилізацію, особливо це стосується самців. Стерилізація ж самок трошки складніша, але, впевнений, це питання вкрай актуальне сьогодні і маю надію найближчим часом буде вирішено, ­ відмітив Володимир Євгенович.  

Тарифи на проведення процедури стерилізації тварин

Алла Розмариця озвучила тарифи на проведення процедури стерилізації тварин: «Ми зробили калькуляцію, куди входить клінічний огляд ­ 103,85 грн, операція – 111,20 грн, наркоз на 30 хвилин – 278,59 грн, внутрішньо м’язові дві ін’єкції. Тобто, кастрація кота виходить ­ 515,16 грн. Кішки трохи дорожче ­ приблизно 733 грн. Кастрація собаки (кобель) ­ 543 грн, кастрація сук­ 1000 грн. Справа в тому, для кішок і для собак жіночої особи має бути ще й післяопераційний період з доглядом за тваринами».

Притулок для тварин як гарантія безпечного середовища

Під час розмови з представниками ветеринарної служби говорили також і про необхідність організації та створення притулків для безпритульних тварин. За безпечне середовище в громадах мають відповідати органи місцевого самоврядування, і вони на своїх сесіях можуть виділити кошти для облаштування притулків, або місць тимчасової перетримки, поки тварина не адаптується, не підлікується після кастрації, або інших процедур, а потім її можна влаштувати до родини, або відпускати в її звичний ареал.

Робота ветеринарної служби на дільницях

­ Працівники ветеринарної лікарні ведуть облік тварин шляхом подвірного обходу. Вони знають, скільки курчат, собак, котів, свиней, великої та дрібної рогатої худоби утримується в домоволодіннях. Тобто, лікар володіє ситуацією на своїй дільниці. У кого є паспорти, ставимо відмітку, якою вакциною ми робимо щеплення, термін дії вакцини тощо. Якщо в цей час господарів немає вдома, оформлюємо відповідні акти, ­ зауважила Алла Розмариця.

Деякі господарі відмовляються від проведення вакцинації. В такому випадку складаються адміністративні акти. Дехто сам запрошує нас провести необхідні процедури, навіть якщо це не за графіком. Особливо це стосується підозри захворювання тварин на сказ. Нагадаю, що першими ознаками сказу у собак є агресія, потім вже розвивається слинотеча, адже настає параліч гортані, вона не може пити воду, ковтати. За твариною спостерігають 10 днів і якщо всі вищеперераховані признаки відбулися – тварина помирає, ­ зазначила посадовиця.

Про реєстрацію та ідентифікацію тварин

­ Наразі вже прийнята Постанова КМУ, що стосується питання реєстрації та ідентифікації домашніх тварин. Мова йде про домашніх тварин ­ котів і собак, окремо від продуктивних тварин (велика та мала рогата худоба). Наразі це пілотний проєкт, який буде втілюватися в декількох областях країни. Буде створено реєстр домашніх тварин, їх чіпування, яке можна буде зчитати за допомогою сканера. Таким чином, буде можливість відслідковувати місце знаходження тварини або з’ясувати, хто її власник. Тож невдовзі, маємо надію, постанова запрацює по всій Україні і таким чином буде менше безпритульних тварин, а нам буде легше боротися із сказом, ­ повідомив Володимир Євгенович.

Підсумовуючи нашу зустріч, ветеринарні лікарі наголосили на необхідності відповідального ставлення власників до своїх домашніх тварин, регулярного проведення щеплення, адже щеплена тварина має імунітет на рік, що значно знижує загрозу виникнення різних хвороб.

Наталя БУКОВСЬКА

Залиште свій коментар