Із 5 по 21 серпня в Ріо-де-Жанейро пройдуть ХХХІ Олімпійські ігри. В них візьме участь максимальна в історії кількість країн — 206. Буде розіграна рекордна кількість комплектів медалей — 306.
В команді України — 205 спортсменів, які змагатимуться 27 з 5 по 21 серпня в Ріо-де-Жанейро пройдуть ХХХІ Олімпійські ігри. В них візьме участь максимальна в історії кількість країн — 206. Буде розіграна рекордна кількість комплектів медалей — 306.видах. Серед них — семеро одеситів: важкоатлетки Анастасія Лисенко та Юлія Паратова, байдарочниця Анастасія Тодорова, олімпійський чемпіон у веслуванні на каное Юрій Чебан, олімпійський чемпіон зі стендової стрільби Микола Мільчев, шаблісти Олена Кравацька та Андрій Ягодка.
Нагадаємо, вперше спортсмени незалежної України виступили на Олімпіаді 1996 року в американській Атланті. Участь ній взяли 230 посланців нашої держави. Далі були австралійський Сідней (2000 рік, 231 наш спортсмен), грецькі Афіни (2004-й, 245 атлетів), китайський Пекін (2008-й, 254), англійський Лондон (2012-й, 245). Зокрема, у Лондоні українські атлети виграли 20 медалей, з яких 6 — золотих. Цікаво, що цього разу зарубіжні експерти пророкують українській збірній 23 медалі, з них теж 6 золотих.
Як повідомила голова олімпійської місії України Ніна Уманець, переможці змагань отримають грошову винагороду на попередньому рівні: за «золото» – 125000 доларів, за «срібло» — 80000 і за «бронзу» — 55000 доларів у гривневому еквіваленті.
Окремо про збірну Росії, участь якої в Олімпіаді висіла на волосинці. Попередньо спортивний арбітражний суд заявив про недопущення росіян до участі в іграх у ріо-де-Жанейро. Але його вердикт мав рекомендаційний характер. Останнє слово з цього приводу було за Міжнародним олімпійським комітетом. Той завагався і переклав рішення на плечі міжнародних федерацій з усіх літніх олімпійських видів спорту. А ті дали росіянам «добро», щоправда, за умови дотримання суворих процедур у сфері боротьби з допінгом. У зв’язку з цим більше сотні російських атлетів, які потрапили під допінговий скандал, позбавлені права участі в Олімпіаді-2016.
Як би там не було, але цей скандал кинув ганебну тінь на Росію. Нагадаємо, після загадкових смертей двох своїх заступників керівник московської антидопінгової лабораторії Григорій Родченков утік до США і там у газеті «Нью-Йорк Таймс» вмістив статтю, в якій стверджує, що і Міністерство спорту РФ, і Центр спортивної підготовки збірних команд Росії, і ФСБ з кінця 2011 року до серпня 2015-го начебто покривали використання заборонених препаратів.
На закінчення скажемо, що Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун закликав усіх у світі на час Олімпійських ігор у Ріо-де-Жанейро скласти зброю заради миру і гармонії.
На жаль, зауважимо, що дві попередні олімпіади – літня 2008-го у Пекіні та зимова 2014-го в Сочі – ознаменовані збройними нападами Росії на своїх сусідів. Усупереч олімпійському перемир’ю (традиції, що бере свій початок із Стародавньої Греції, де, власне, зародилися ці змагання і під час яких навіть найзапекліші вороги складали зброю) Кремль зухвало порушував мир на континенті: 8 серпня 2008-го, у день відкриття Олімпіади, російські війська, підтримуючи південноосетинських та абхазьких сепаратистів, окупували значну територію Грузії, а в день закриття Олімпіади-2014, 23 лютого, «вежливые зеленые человечки» принесли в Крим «русскую весну».
У ці серпневі дні з-за окену чекаємо, звісно, гарних новин про перемоги і нагороди наших спортсменів.
А от із ближніх рубежів, з опаленої щоденними пострілами і вибухами передової, на жаль, мусимо остерігатися чергового не олімпійсьткого дарунку від «брата-кровопивці» до 25-ліття Незележності України, яке майже збігається у часі із закритям змагань у Ріо-де-Жанейро.
Валентин ЩЕГЛЕНКО.