Олег НАЛИВАЙЧЕНКО: «Ми дійсно стали єдиною командою»

 

Олег Петрович Наливайченко народився в селищі Велика Михайлівка, де закінчив школу. Згодом вступив до юридичного інституту Одеського державного університету (Одеська юридична академія), отримав диплом спеціаліста, після чого розпочав свій трудовий шлях в органах прокуратури Миколаївської області, де пропрацював 22 роки. Спочатку ­ на посаді помічника прокурора району, згодом продовжив свою діяльність в обласній прокуратурі, з 2005 року займав адміністративні посади: був і заступником прокурора району, і прокурором району. У 2021 році за сімейними обставинами родина Олега Петровича переїхала в Одесу. Пропрацював два роки в Приморській окружній прокуратурі м. Одеса, а 7 грудня 2023 року був призначений на посаду керівника Роздільнянської окружної прокуратури, де працює і по сьогоднішній день. Загальний стаж в органах прокуратури складає 25 років.

У перший день зими в Україні відзначається День працівників прокуратури ­ професійне свято, встановлене Указом Президента від 2.11.2000 року. Дата святкування була вибрана не випадково ­ саме цього дня в 1991 році ВР ухвалила Закон України “Про прокуратуру”, а також низку інших нормативних актів. Напередодні цієї дати журналістка редакції завітала до Роздільнянської окружної прокуратура та поспілкувалася з її очільником Олегом НАЛИВАЙЧЕНКОМ про будні прокуратури та про результати роботи за 2024 рік.

­ Олеже Петровичу, 7 грудня виповниться рік, як Ви були призначені на посаду керівника Роздільнянської окружної прокуратури. Як би охарактеризували рік роботи на посаді? Які напрямки роботи окружної прокуратури в умовах воєнного стану є пріоритетними?

­ Специфіка нашого району в умовах збройної агресії полягає в тому, що близько 150 км його території межує з Республікою Молдова та невизнаним Придністров’ям. Тому виявлення, припинення, розкриття та розслідування кримінальних правопорушень про злочини, пов’язані з порушенням недоторканості державних кордонів органами прокуратури та іншими правоохоронними органами є одним із пріоритетних напрямків роботи. Чимало уваги приділяється питанню незаконного перетину кордону. Сьогодні дуже багато фіксується таких фактів, зокрема, серед чоловічого населення, яке таким чином намагається ухилитися від мобілізації і стати на захист нашої країни. Це по­перше.

По­друге, діяльність окружної прокуратури спрямована на виявлення, припинення, розкриття та розслідування кримінальних правопорушень з ознаками корупції, у бюджетній сфері, у сферах земельних відносин,  охорони навколишнього природного середовища, захисту  прав та інтересів дітей.

Слід зазначити, що, незважаючи на те, що окружна прокуратура повністю не укомплектована (наразі є шість вакантних посад), прокурори окружної прокуратури ефективно здійснюють свою діяльність.

Упродовж 11 місяців 2024 року в провадженні слідчих та дізнавачів піднаглядних органів Національної поліції, з урахуванням залишку минулих років, перебувало 3730 кримінальних проваджень, з яких до суду за процесуального керівництва Роздільнянської окружної прокуратури по 278 кримінальних провадженнях направлені обвинувальні акти, в тому числі п’ять ­ щодо корупційних кримінальних правопорушень, два ­ у бюджетній сфері, два – у сфері земельних відносин, шість ­ у сфері охорони природного середовища.

За результатами перевірки законності рішень про закриття кримінальних проваджень скасовано 76 постанов слідчих та дізнавачів з поновленням досудового розслідування. З метою активізації досудового розслідування у кримінальних провадженнях, що розслідуються слідчими та дізнавачами Роздільнянського РВП та їх структурних підрозділів, процесуальними керівниками надано слідчим 338 письмових вказівок.

Перевірено 128 оперативно­розшукових справ, по яких надано 84 письмові вказівки, скасовано дві незаконні постанови про заведення оперативно­розшукових справ. Погоджено 36 клопотань про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, самостійно подано прокурорами 11 клопотань про проведення негласних слідчих (розшукових) дій.

Крім того, Роздільнянською окружною прокуратурою, відповідно до статті 23 Закону України «Про прокуратуру», щодо здійснення представництва інтересів держави в суді, було подано до різних судів 70 позовів на суму 62,4 млн грн. Судами вже задоволено 29 позовних заяв на суму 13,3 млн грн, а в провадженні судів перебуває ще 40 позовних заяв на суму 49,49 млн грн.

За участю прокурорів окружної прокуратури розглянуто 143 кримінальних провадження з винесенням обвинувальних вироків.

­ В якій сфері спостерігається найбільше правопорушень? Чи були зафіксовані резонансні провадження? Якщо так, то про що вони?

­ В останні роки лідирують злочини проти власності. Стрімкий розвиток у сфері використання автоматизованих систем, комп’ютерних мереж зумовлює збільшення останнім часом кількості кримінальних правопорушень, що вчиняються з використанням інформаційних технологій та телекомунікаційних мереж. Особливо на це вплинула складна соціально­економічна ситуація в державі, пов’язана з початком військової агресії російської федерації проти України.

Під час воєнного стану з’явились нові види шахрайських схем, а правопорушники дедалі частіше використовують Інтернет з метою приховування своєї діяльності завдяки технологіям, які забезпечують мережеву анонімність. Це стосується шахрайських дій, спрямованих на виманювання реквізитів картки у її власника, у тому числі під приводом виплати допомоги від держави та міжнародних організацій через створення фішингових (фіктивних) сторінок, які імітують офіційні сторінки державних установ, банків, платіжних сервісів тощо.

Вказані факти потребують від населення ретельнішої уваги до своїх власних дій, оскільки, здебільшого, самі громадяни, будучи ошуканими шахраями, надають їм власну інформацію, завдяки чому грошові кошти з електронних рахунків потерпілих знімаються або переводяться. В зв’язку з викладеним, у разі отримання дзвінків з незнайомих номерів від працівників державних організацій про необхідність надання реквізитів рахунків або карток для отримання державної допомоги, від представників банків, які вимагають від вас розкриття вказаних реквізитів тощо, негайно кладіть слухавку та зв’язуйтесь з офіційними представниками банку, у разі необхідності негайно телефонуйте до працівників поліції. Офіційні банківські установи ніколи не запитують реквізити ваших рахунків або карток, оскільки мають свою електронну базу даних, де за прізвищем, ім’ям та по батькові можуть перевірити інформацію. В зв’язку з цим звертаюсь до наших громадян: не намагайтесь перетелефонувати на вказані телефонні номери, оскільки в такий спосіб, завдяки іншій шахрайській схемі, грошові кошти мобільного оператора можуть бути переведені шахраям.

На даний час у мережі Інтернет, соціальних мережах «Facebook», «Instagram» та телеграм каналах «Viber», «Telegram» все більше поширюється інформація про отримання соціальної допомоги під час воєнного стану, що потребує переходу за посиланням. Вказані посилання відправляють осіб до штучно створених шахраями сторінок, завдяки яким останні отримують інформацію від потерпілих та знімають належні їм грошові кошти. Інформація про отримання компенсацій або соціальної допомоги може бути отримана лише від уповноважених органів держави при проходженні певної процедури.

Будьте пильними та пам’ятайте, що захист грошових коштів та заощаджень у більшості випадків залежить від ваших правильних дій, а грошові кошти, якими заволоділи шахраї, повернути дуже складно.

Дуже багато порушень виявлено нами у сфері земельних відносин, це і не дивно, оскільки наш район є аграрним. Напевно 80% всіх позовів, заявлених окружною прокуратурою в цьому році, це безпосередньо позови, що стосуються порушень у земельній сфері. Наразі окружною прокуратурою уже виконано судових рішень на суму 9,2 млн грн та повернуто 64 гектари незаконно використаних земель до територіальних громад району, тобто громади отримали ці землі в свою власність і можуть самі розпоряджатись ними (це орендна плата та надходження в бюджет), а кошти можна витратити на потреби громади.

Ще до резонансних подій можна віднести факти пошкодження майна та підпалу авто військовослужбовців. Влітку цього року на території однієї з громад вчинено факт підпалу автомобіля працівників прикордонної служби. Проте завдяки налагодженій взаємодії всіх, без винятку, правоохоронних органів, які здійснюють свою діяльність на території нашого району, встановлені особи, які скоїли вказаний злочин та їм повідомлено про підозру і обрано запобіжні заходи у вигляді тримання під вартою.

На жаль, серед правопорушників були й неповнолітні особи, а покарання за скоєний злочин ­ від п’яти до восьми років. А ще вразив той факт, що у одного з цих неповнолітніх батько зараз проходить службу в Збройних Силах України. Підлітки ­ одна з найуразливіших верств населення, які під впливом дорослих, що координують цю діяльність, у пошуках швидких коштів вчинили ці злочини. Як нами було встановлено, обіцяні кошти вони так і не отримали.

Крім того, оперативно викрито і підпал поліцейського автомобіля прямо біля ра­йонного відділу поліції. Там теж, на жаль, діяли неповнолітні особи. Це говорить про необхідність проведення профілактичної роботи у молодіжному середовищі.

­ Чи проводить роз’яснювальну роботу серед учнівської молоді окружна прокуратура?

­ Прокурори окружної прокуратури упродовж поточного року охопили практично всі навчальні заклади нашого району і здійснили заходи щодо попередження злочинності серед неповнолітніх. Так, нам вдалось зменшити в поточному році рівень злочинності серед неповнолітніх, проте такі випадки, на жаль, ще мають місце.

­ Незаконна порубка лісосмуг у нашому районі є досить актуальною проблемою. Як протидієте злочинам проти довкілля?

­ Я з вами згоден. Дійсно, дана категорія злочинів є досить поширеною сьогодні. Проблематика викриття полягає в тому, що інформація про незаконну порубку лісів і дерев стає відомою через певний час після вчинення правопорушення. Там, де правоохоронці оперативно отримують інформацію і на місці виявляють осіб, швидко проводиться досудове розслідування, встановлюються всі обставини, направляються обвинувальні акти до суду, прокурорами окружної прокуратури пред’являються позови до підозрюваних осіб щодо відшкодування збитків, завданих довкіллю. Ці позови задовольняються судами, а з винних осіб стягуються збитки в дохід держави.

В більшості випадків до суду направлені обвинувальні акти відносно окремих осіб, які не на комерційній основі, а фактично для себе здійснювали цю незаконну порубку. Проте мали місце і факти, коли це було на організованій основі. Наразі прокурорами окружної прокуратури підтримується обвинувачення у кримінальному провадженні відносно чотирьох осіб щодо незаконної порубки лісу.

Оперативність отримання інформації відіграє тут ключову роль. Якби населення було трошки активнішим у цьому плані і повідомляло вчасно, тоді і якість викриття була б вищою. Це стосується і працівників лісових господарств, які розташовані на території нашого району, оскільки й вони не завжди своєчасно повідомляють, а іноді й сприяють злочинцям. А специфіка фіксації та документування здійснення незаконної порубки лісосмуг полягає в тому, що необхідно довести, що саме ця людина безпосередньо на цьому місці здійснила порубку дерев. Тож відповідальне ставлення до виконання своїх посадових обов’язків у будь­якій сфері є запорукою успіху в будь­якій справі.

­ Як гадаєте, яким чином можна змінити ставлення людей до правоохоронних органів, щоб вони відчували не страх і тривогу, а захист і допомогу? Які треба вжити заходи?

­ На жаль, у суспільстві сформувалась негативна думка щодо прокурорів. І це дуже прикро, адже ми робимо все для того, щоб підвищити авторитет в очах людей, захищати їх права, що передбачено законодавством. Моя вимога до підлеглих, в першу чергу, це вислухати людину, а якщо ми не можемо допомогти на законних підставах, то зорієнтувати її, куди необхідно звернутися, щоб вона якомога скоріше могла реалізувати свої права, а у разі їх порушення отримати необхідний захист та допомогу.

Водночас, ми щоденно проводимо прийоми громадян, є і чергові прокурори, і прийомні дні керівництва окружної прокуратури. З початку року розглянуто 144 звернення громадян. Жодному громадянину не було відмовлено в прийомі і наданні відповідей на наболілі питання.

Вважаю, що для покращення комунікації з населенням необхідно частіше оприлюднювати результати своєї роботи, налагодити спілкування. Було б чудово, наприклад, як би у наших медіа започаткувати рубрику типу «Година з правниками», щоб люди, в яких є якісь питання, могли порушити їх і отримати правову допомогу. Тому для комунікації створені всі належні умови, і я скажу так, що наша Роздільнянська окружна прокуратура відкрита до спілкування з громадянами і завжди готова надати будь­яку допомогу чи відповісти на питання, які стосуються заявника.

­ За 25 років роботи в органах прокуратури що давалося найважче?

­ Найважчим був початок трудової діяльності, адже, коли ти приходиш працювати після закінчення вищого навчального закладу, то стикаєшся з питанням, як застосувати отримані знання. Була якась розгубленість, боязкість приймати рішення. Проте, завдяки досвідченим наставникам, вдалося поступово опанувати професію. Найголовніше ­ я для себе зробив висновок, що справжній прокурор не повинен боятись приймати рішення, оскільки його рішення не завжди буде ідеальне для когось, бо ми завжди знаходимося між двох сторін, де одна ­ може бути задоволена нашим рішенням, інша ­ ні. Сьогодні вже я ділюся своїм досвідом з колегами. В мене є життєве кредо: якщо підлеглий зайде до мене з власною думкою і вийде з мого кабінету з нею ж, то я вважаю, що це вже сформований професіонал і фахівець. Я не ставлю себе вище за своїх підлеглих, ми всі рівні, ми всі прокурори, і я, навіть будучи керівником прокуратури, виконую роль звичайного прокурора, направляю до суду обвинувальні акти, погоджую проведення слідчих дій тощо. На власному досвіді показую своїм підлеглим, як необхідно працювати, веду за собою команду.

­ Кого із співробітників Роздільнянської окружної прокуратури хотіли б відзначити?

­ Коли я призначався на посаду керівника Роздільнянської окружної прокуратури, багато хто говорив, що тут немає колективу, що він розбалансований. Тобто, було більше негативної, ніж позитивної інформації. В день представлення мене колективу єдине, що я сказав: «Сподіваюся, що ми станемо єдиною командою!». Пройшов майже рік і я вам можу сказати, що ми дійсно стали єдиною командою. Я знаю вже кожного прокурора, які в нього здібності, вади, вони ставляться до мене не тільки як до керівника, а як до рівного, до свого колеги.

Когось виділяти окремо не можу, адже робота організована у нас таким чином, що дехто з прокурорів більше направляє обвинувальних актів до суду і підтримує публічне обвинувачення, інша група ­ виконує роботу щодо представництва інтересів держави у суді. Можу сказати, що я дуже задоволений стажерами, які прийшли до нас працювати, один прокурор вже у нас атестований. Серед стажерів є й людина, якій я свого часу надавав дорогу в прокурорське життя, ще працюючи в Миколаївській області. Для того, щоб стати прокурором, існують доволі суворі вимоги, регулярне підтвердження кваліфікації, атестування тощо. Слід зазначити, що у нас в колективі працює два прокурори, які вимушені були від початку збройної агресії залишити свої домівки і з сім’ями переїхати до нас на Одещину з Херсонської та Луганської областей.

­ І наостанок, що б Ви побажали своїм співробітникам з нагоди професійного свята?

­ Напередодні нашого свята, в першу чергу, я хочу побажати кожному прокурору міцного здоров’я, щоб у домівках був лад, щоб над головою пролітали не ракети і не шахеди, а лише птахи. А ще, щоб всі пишалися почесним званням, що вони дійсно прокурори, оскільки дуже багато роблять на місцях, і робота ця можливо непомітна для інших, проте, якщо подивитися на діяльність прокурорів зсередини, то зрозумієте, що це не так легко: це і виїзди на місця прильотів, які мали місце і у нас на території Роздільнянського району; і документування кваліфікованих злочинів; і добові чергування тощо. Бажаю, щоб жоден з вас ні в якому разі не пожалкував, що обрав професію прокурора, а родини ставилися з розумінням та підтримували в ці нелегкі часи. Міцного здоров’я, щастя, любові і якнайшвидшої Перемоги! Зі святом, вас колеги!

Наталія БУКОВСЬКА

Залиште свій коментар