В Україні 16 січня відзначається День пам’яті захисників Донецького аеропорту.
Як повідомляє Укрінформ, Всеукраїнський день пам’яті захисників Донецького аеропорту було встановлено з ініціативи українських воїнів, які 242 дні боронили цей стратегічний об’єкт.
Бої за аеропорт тривали з 26 травня 2014 року до 22 січня 2015 року і закінчились після повної руйнації старого та нового терміналів.
У Донецькому аеропорту та селищі Піски протягом цього періоду воювали спецпризначенці 3-го окремого полку, бійці 79-ї, 80-ї, 81-ї, 95-ї окремих аеромобільних та 93 окремої механізованої бригад, 57-ї окремої мотопіхотної бригади, 90-го окремого аеромобільного та 74-го окремого розвідувального батальйонів, бійці полку “Дніпро-1”, Добровольчого українського корпусу (ДУК) та інші.
В обороні аеропорту також брали участь волонтери і медики.
За стійкість і незламність українських захисників назвали “кіборгами”. Вони стали символом мужності та відданості ідеалам вільної та незалежної України.
У період з 18 до 21 січня 2015 року внаслідок підриву окупантами термінала ДАП загинуло 58 “кіборгів”, тож 21 січня було прийнято рішення відвести українських військовослужбовців з нового терміналу, який був повністю зруйнований і не придатний для оборони.
Захищаючи Донецький аеропорт, загинули понад 200 українських захисників, поранено понад 500. Багатьох із них відзначено державними нагородами, декого – посмертно.
Після початку повномасштабного російського вторгнення в Україну у лютому 2022 року “кіборги” знову зі зброєю у руках захищають Батьківщину.
У День пам’яті захисників ДАПу керівник Офісу Президента Андрій Єрмак зазначив: “Люди вистояли, не витримав бетон. Нація незламних. Саме тому ми переможемо”.
Своєю чергою уповноважений ВР з прав людини Дмитро Лубінець зауважив: «Незламні воїни, які вистояли, але не вистояв бетон. Непереможні. Сильні. Сміливі. Наші герої! Пам’ятаємо. Помстимося і переможемо».
Сергій Іщенко народився та виріс у маленькому місті Роздільна. Мати героя, Віліна Петрівна, з сумом згадує, що у важкий для України час Сергій пішов на війну добровольцем, потрапив у аеропорт. Він був серед останніх захисників ДАПу. Назавжди в її пам’яті закарбувалась остання розмова з сином. Вони говорили по телефону 19 січня. Він казав, що чекає на санітарний автомобіль, який забере поранених, і його також. Серце переповнювало хвилювання, але мати чекала на свого Сергія. Не сталося…
⠀
Своє місце на «броні» Сергій віддав пораненому побратиму, а сам залишився відбиватися. Побратим-«кіборг» згодом розповів, що коли до них із боєм прорвались декілька БТРів, щоб їх вивезти, хлопці вирішили відправити поранених. Ось і Сергій завантажив свого важкопораненого товариша, а сам залишився. До останнього він вів бій та надавав допомогу пораненим побратимам, поки не потрапив під мінометний обстріл…
⠀
Його поховали у Дніпрі на Алеї Слави. Роздільнянці не забули про свого героя. Восени 2015 року на фасаді Роздільнянського ліцею №1, де навчався Сергій Іщенко, було урочисто відкрито меморіальну дошку. Пам’яті відважного захисника України присвятили фільм «Кіборг з Роздільної» та проводять першість Одеської області з боротьби дзюдо серед дітей.
⠀– Багато хто його знав, знав його батька, знає його матір. Про нього згадують вихователі дитячого садка, вчителі школи, в якій він вчився. Тут живуть його друзі, однокласники. Це наш обов’язок – берегти пам’ять про тих, хто сьогодні пише нову сторінку України. На жаль, трагічну, криваву, але героїчну. А пишуть її такі хлопці, як Сергій, – зазначив голова Роздільнянської міської громади Валерій Шовкалюк.
⠀20 січня 2015 року Сергій віддав своє життя, захищаючи Україну.
⠀Нагадаємо, що радіотелеграфіст-кулеметник 74-го окремого розвідувального батальйону солдат Сергій Іщенко посмертно нагороджений орденом «За мужність» III ступеня та нагрудним знаком «За оборону Донецького аеропорту». Його ім’я занесене до Книги пам’яті України.