Відбулося засідання двадцять другої сесії Роздільнянської міської ради, порядок денний якого нараховував 24 питання.
У роботі брали участь 21 обранець громади. Вів засідання міський голова Валерій Шовкалюк, який перед початком повідомив приємну новину про те, що заклади загальної середньої освіти завершили належним чином навчальний рік 2021/2022. Валерій Олександрович висловив сподівання, що в наступному році освітній процес відбуватиметься в ліпших умовах і буде можливість проведення очних занять. Не досить впевненою він назвав ситуацію щодо фінансового стану справ у громаді, як і по всій Україні, через російсько-українську війну. Незважаючи на те, що бюджет за останній місяць виконали, за рік є передумови говорити про ймовірність невиконання бюджету.
До війни були зовсім інші плани та ситуація, намічалася велика кількість проєктів, спрямованих на розвиток Роздільнянської МТГ. Проте сьогодні лише по першочергових питаннях здійснюється фінансування, а це близько 20 відсотків. Майже 80 відсотків не фінансується, хоча в деяких напрямках починають відновлювати діяльність.
Сесія розпочалася з виконання Державного Гімну України всіма присутніми.
З перших десяти питань порядку денного доповідав начальник юридичного відділу Роздільнянської міської ради Олександр Прибилов. Зокрема, депутати схвалили внесення змін до структури та загальної чисельності апарату Роздільнянської міської ради та її виконавчого комітету й виконавчих органів міської ради. З 1 липня 2022 року до структури апарату Роздільнянської міської ради та її виконавчого комітету вводиться посада головного спеціаліста відділу комунікацій та інформаційнотехнічного забезпечення апарату Роздільнянської міської ради та виконавчого комітету. З 10 жовтня 2022 року буде виведена із структури посада спеціаліста першої категорії відділу комунікацій та інформаційнотехнічного забезпечення, тож відтоді штатна чисельність апарату Роздільнянської міської ради буде затверджена в кількості 122 штатні одиниці. А з 1 по 9 липня 2022 року тимчасова загальна чисельність становитиме 123 штатні одиниці.
Були внесені зміни та доповнення до Положення про збір за місця для паркування транспортних засобів у місті Роздільна. Зміни зумовлені необхідністю включити в Положення населені пункти міської територіальної громади, адже затверджувалося воно ще до адміністративнотериторіальної реформи і зазначені в ньому вимоги стосувалися лише міста Роздільна. Аналогічна ситуація із внесенням змін та доповнень до Положення про транспортний податок у місті Роздільна, до якого відтепер включені населені пункти громади.
Далі депутати перейшли до розгляду ставок податків на 2023 рік. Щодо встановлення на території Роздільнянської міської територіальної громади ставки збору за місця паркування транспортних засобів на 2023 рік прийнято рішення затвердити за кожний день проведення діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів у гривнях за 1 кв. метр площі земельної ділянки, відведеної для організації та провадження такої діяльності, у розмірі 0,075 відсотка мінімальної заробітної плати, установленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Як відзначив начальник юридичного відділу Олександр Прибилов, місця паркування в Роздільній визначені ще з 2014 року, але, на жаль, на сьогодні немає договорів, хоча у минулому році вони ще були. Відзначимо, що йшлося лише про таксистів та юридичних осіб, за пересічних громадян мова не велася.
Про встановлення на території Роздільнянської міської територіальної громади ставок єдиного податку на 2023 рік для першої та другої груп платників податку фізичних осіб вирішили схвалити для фізичних осіб-підприємців, залежно від господарської діяльності з розрахунку на календарний місяць, ставку в розмірі 10 відсотків від податкового мінімуму для працездатних осіб. Тобто, це 248 грн 10 коп. у місяць, як і було до цього. А от для другої групи її підвищили з 11 до 13 відсотків. Якщо в гривнях, то податок збільшився з 715 до 845 грн. Мінімальна заробітна плата на сьогодні становить 6 500 грн.
Міський голова Валерій Шовкалюк зауважив під час обговорення, що чимало ставок податкового збору в нашій громаді є нижчими від середніх показників по області. Як приклад навів, що на Одещині для другої групи ставка податкового збору становить від 17 до 20 відсотків. Апаратом міської ради пропонувалося підвищити до 15 відсотків у нашій МТГ, але бюджетна комісія дійшла висновку, що слід встановити дану ставку на рівні 13 відсотків.
Перший заступник міського голови Ольга Босюк зауважила, що навіть в умовах воєнного стану бюджет за останній місяць виконано на рівні 86 відсотків. Невиконання спостерігається по єдиному податку для третьої групи підприємців і пов’язано з тим, що на державному рівні змінено ставку з 5 до 2 відсотків для тієї категорії платників, що не мають прибутку. В громаді — це чверть підприємців, і вони перейшли на 2 відсотки.
Щодо ставки транспортного податку на 2023 рік вимоги законодавства є чіткими. Тому, як відзначив доповідач Олександр Прибилов, її не обирає орган місцевого самоврядування самостійно. Дана ставка чітко встановлена нормами Податкового Кодексу України і становить 25 тис. грн на рік за кожен легковий автомобіль, випуску не більше п’яти років і вартість якого перевищує 375 мінімальних заробітних плат. За словами Валерія Шовкалюка, у Роздільній наразі таких автомобілів нема, але відповідне рішення має бути прийнято.
Рішенням цієї сесії також встановлені на території Роздільнянської міської ради ставки та пільги із сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на 2023 рік. Ставка збільшена на 0,1 відсотка. Однак, відповідно до Положення, визначено три зони оподаткування. До першої віднесли місто Роздільна, с. Нові Чобручі та с. Матишівка, до другої – центри старостатів, населені пункти, розташовані уздовж залізниці та Київської траси, третю зону складають решта. Зменшення податкової ставки робиться залежно від зони: у першій вона найвища, у третій – найнижча. Діючі пільги для квартир – це 60 кв.м, для будинків – 120 кв. м.
Туристичний збір на території Роздільнянської МТГ на наступний рік складатиме 0,5 відсотка для внутрішнього туризму від розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, для однієї особи за одну добу тимчасового розміщення, та 2,5 відсотка для в’їзного туризму, аби стимулювати його розвиток.
Ставки плати за землю на 2023 рік затверджені для юридичних осіб за земельні ділянки, грошову оцінку яких проведено (незалежно від місцезнаходження) на рівні 0,6 % – для ведення товарного сільськогосподарського виробництва; 1 % – для ведення фермерського господарства; 0,6 % – для ведення особистого селянського господарства; 0,6 % – для ведення підсобного сільського господарства; 0,5 % – для індивідуального садівництва, 0,5 % – для колективного садівництва, 0,5 % – для городництва, 0,6 %– для сінокосіння і випасання худоби, 0,5 % – для дослідних і навчальних цілей; 0,5 %– для пропаганди передового досвіду ведення сільського господарства, 0,6 % – для надання послуг у сільському господарстві. Інші ставки залишились на попередньому рівні.
Для фізичних осіб ставка земельного податку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва затверджена на рівні 0,5 %.
Останнім десятим питанням, з якого доповідав начальник юридичного відділу міської ради Олександр Прибилов, стало затвердження Положення про управління житлово-комунального господарства у новій редакції, оскільки на баланс міської ради прийняли багато підприємств з районної власності та трудовий архів. Все це потребувало врегулювання у відповідному Положенні, яке депутати підтримали.
Крім того, затвердили звіт про хід виконання у 2021 році Програми розвитку системи освіти Роздільнянської міської територіальної громади на 2021-2023 роки. Поінформувала щодо виконання начальник відділу освіти Лілія Соловйова.
Відзначимо, що на сесії обговорили гостре питання про припинення діяльності Новоселівської ЗОШ I-II ступенів. Міський голова Валерій Шовкалюк наголосив, що інформація доводиться до відома та для роздумів і рішення наразі не прийматиметься.
Поінформуємо читачів щодо ситуації. Як зауважив Валерій Олександрович, дане питання порушувалося ще в минулому році. Тоді дійшли згоди, якщо буде менше 25 учнів, то заклад закриватимуть. Однак станом на 1 вересня 2021 року нараховувалося 28 вихованців у закладі. Це було лише 2 класи, інше – індивідуальні заняття. Як прокоментувала начальник відділу освіти Лілія Соловйова, клас вважається, якщо кількість учнів від п’яти осіб. Станом на сьогодні, за її словами, немає жодного першокласника, і був один випускник у цьому році. Заявку дали, що на цей рік поки що нараховується 20 учнів.
Міський голова Валерій Шовкалюк додав, що до нього надійшла інформація, що, вірогідно, 27 учнів все ж таки буде в навчальному році 2022/2023. Тому питання відклали для офіційного підтвердження.
Фінансову сторону для присутніх озвучила перший заступник міського голови Ольга Босюк: «Сьогодні це питання знято з розгляду, але поміркуйте, що утримання Новоселівської ЗОШ І-ІІ ступенів обходиться в 3,6 млн грн на рік. Утримання однієї дитини в середньому по громаді складає 38 тис. грн на рік, утримання однієї дитини в Новоселівській ЗОШ І-ІІ ступенів — 160 тис. грн на рік. У середньому по Одеській області утримання однієї дитини становить близько 27 тис. грн на рік. Тобто, по нашій громаді йдуть перевитрати за рахунок того, що є малокомплектна школа.
У випадку, якщо кількість дітей буде менше 25 осіб, державна субвенція припиняється і усі ці витрати лягатимуть на плечі місцевого бюджету, а ще при цьому ніхто не може гарантувати, що не внесуть зміни в законодавство.
На сьогодні з 3,6 млн грн на утримання Новоселівської ЗОШ І-ІІ ступенів 1,6 млн грн — це кошти місцевого бюджету, за умови що на перше вересня було 25 дітей, і два мільйони – державна субвенція. Якщо дітей буде менше і рішення про закриття школи не приймається, тоді в наступному році не менше 2 мільйонів додатково коштів з місцевого бюджету необхідно на утримання цього закладу. Маємо можливість забезпечити навчання 20 дітей в Єреміївському НВК і там значно вища матеріальна база. Є шкільний автобус, яким можна забезпечити підвезення учнів. До того ж, вчителям теж пропонуватимуть робочі місця».
Заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів Микола Петровський доповів про необхідність прийняття у комунальну власність громади артсвердловини в с. Покровка та водопровідної мережі, яка під’єднана до артезіанської свердловини, що перебуває у приватній власності СТОВ “Роздільнянське”. Наразі ця артезіанська свердловина не може забезпечувати всіх споживачів водою, тому мережа має перейти на баланс КП «Роздільнянський міський водоканал» для врегулювання водопостачання.
Крім того, на цій сесії депутати підтримали підписання Меморандуму про співпрацю з волонтерськими організаціями для сприяння роботі з надання гуманітарної допомоги людям, постраждалим від війни. Затвердили декілька актів приймання-передачі майна, зокрема, об’єктів нерухомого майна історико-культурної спадщини с. Понятівка та с. Балкове у комунальну власність Роздільнянської міської громади, а саме: пам’ятник загиблим воїнам 1967 року в с. Понятівка, пам’ятник «Скорботна мати» 1967 року, який знаходиться за межами с. Понятівка, і п’ять братських могил в с. Балкове Роздільнянського району.
З усіх питань порядку денного прийнято відповідні рішення. На останок акцентуємо увагу, що всі вищевказані ставки податків набудуть чинності з 1 січня 2023 року. Детальніше про інші види зборів дізнавайтеся на сайті Роздільнянської міської ради.
Все буде Україна!
Наш кор.