Методи боротьби з амброзією

На теперішній час велике занепокоєння викликає катастрофічне поширення амброзії полинолистої, як надзвичайно злісного карантинного бур’яну та небезпечного бур’яну  для здоров’я  людини.

Амброзія полинолиста — це однорічна трав’яниста рослина зовнішнім виглядом схожа на коноплю, а розмірами і формою листків нагадує полин гіркий (звідки й назва полинолиста). Стебло і листя опушені. .   Листя  двічіпірчасторозсічене,  ромбічної  форми,  квітки  – колосоподібні  метелки,  розлогі,  мають  багато  кошиків.  Квітки  жовтого  кольору .   Розмножується  тільки     насінням.   Одна  рослина  дає  від  30  до  100тис  насінин.  При  скошуванні  амброзія  відростає.

Амброзія полинолиста становить конкуренцію іншим рослинам. Розвиваючи велику наземну масу здатна в польових умовах витісняти і пригнічувати інші бур’яни та культурні рослини.

Амброзія настільки пристосовується до умов, у які   потрапляє, що їй не страшні будь-які екологічні зміни. Походить рослина з Північної Америки. У 1914 р. була вперше виявлена на території України, у Дніпропетровській області. В  1966  році  була  завезена  в  Березівський  район   разом  з  насінням  злакових  колосових  культур.

У польових   умовах рослини амброзії зростають у середньому до 1м заввишки і до          1-2см завтовшки (в нижній частині стебла). Цвіте у серпні вересні,  переважно вітрозапильна рослина. За сприятливих умов може досягати 2 метрів висоти, щільність сходів до 5 – 7 тис. шт, а фітомаса — до 10 тонн на гектар.

Квітковий пилок у період цвітіння, з середини липня до настання осінніх заморозків, визиває у населення  алергійне захворювання амброзій ний  поліноз,  сінну  лихоманку ,  астму,  кропивницю,  які  важко  лікуються.

Алергію викликають білки-антигени, які знаходяться в пилку амброзії. Пилок потрапляючи у ніс, бронхи, викликає сльозотечу, порушує зір, підвищує температуру тіла, відбувається різке запалення слизових оболонок верхніх дихальних шляхів, що призводить до приступів  бронхіальної астми.

Боротьбу з амброзією варто розпочинати задовго до цвітіння. Уже з початку липня можна її скошувати. Якщо верхівка рослини буде обрізана, то вона не зможе розквітнути. Однак є ймовірність відростання додаткових пагонів. Тому найкраще знищувати амброзію разом з кореневою системою. Стебла найкраще спалювати. Перед знищенням необхідно захистити обличчя респіратором, а тіло — одягом.

Вирішальне значення для очищення полів від амброзії полинолистої мають агротехнічні методи боротьби: правильне чергування культур у сівозміні, обробка ґрунту, догляд за посівами, спрямований на зниження запасів насіння бур’яну в ґрунті й запобігання повторного засмічення як ґрунту, так і врожаю сільськогосподарських культур. На дуже засмічених землях кращим заходом по очищенню ґрунту від запасів насіння є використання чистого пару, де за правильного обробітку, засміченість бур’яном знижується на 70-80 %. На невеликих площах та присадибних ділянках амброзію потрібно виривати з коренем, або прополювати.  Після скошування вона інтенсивно відростає, тому процедуру проводять не менше 3-4 разів за літо.

Не зволікайте, якщо бачите небезпечну рослину на своїй присадибній ділянці. Напередодні цвітіння вона не така шкідлива. Тож старайтеся самостійно знищити як найбільше рослин до цвітіння, не допустити утворення пилку, насіння, а відтак і засилля цією рослиною нових територій. 

Коментарі

  • Микола

    Методи, котрі ви публікуєте сумнівні і на основі Вашої публікації амброзію не знищити.
    Якщо дійсно цікавить це питання, то звертайтеся. Допоможу безкоштовно.

Залиште свій коментар