Лише командна злагоджена робота дає хороший результат

Продовжуємо цикл публікацій в межах реалізації проєкту «Безпритульні тварини: проблема та шляхи вирішення», у співпраці з Українською Асоціацією Медіа Бізнесу та за підтримки ЮНЕСКО, за фінансування народу Японії. Журналістка редакції поспілкувалася з головою ГО «Порятунок чотирилапих» Даною Ткачук, представники якої нещодавно проводили стерилізацію безпритульних тварин у Роздільній та Степанівці.

Як проходила стерилізація безпритульних тварин у  м. Роздільна

­ Ми стерилізуємо тварин вже багато років ­ понад 15, але у вашому місці, саме в Роздільній, побували вже вдруге. Стерилізація відбувається за допомогою волонтерів, за що ми їм дуже вдячні. Саме вони показують локації, де знаходяться тварини, яких треба стерилізувати.

Дякуємо за підтримку місцевій владі, яка виділяє кошти, контролює процес стерилізації, кількість тварин тощо. Вдячні за надане приміщення. Але, звичайно, велику частину цієї роботи виконують волонтери, адже саме вони контролюють тварин, які народилися, роздають цуценят тощо. В кожному місті є такі люди, їм велика дяка за це. Саме такий командний злагоджений процес дає хороший результат.

Повертаючись до стерилізації, хочу зазначити, що у вашому місті є багато тварин, яких ми ловили одразу руками, якщо вони контактні, якщо напівдикі, то за допомогою петлі, якщо вже геть дикі, стріляємо снодійним. Відповідно, тваринка засинає до 10 хвилин, ми за нею бігаємо, дивимося, часом потрібно ще додати снодійного, часом губимо, приїжджаємо наступного дня, але ще не було у нас таких тварин, яких би ми не відловили. Я дуже цим пишаюсь. Дівчата підтвердять, не буду називати колег, ображати, до нас були інші, скажімо, ловці, які деяких собачок не змогли зловити кілька років, а ми з першого разу спіймали. Ми вже маємо свою систему і пишаємося тим, що можемо це зробити, тому що є настільки дикі тварини, які не підходять, навіть на відстань пострілу, ми заманюємо їх будь-якими засобами, у нас є різні хитрощі для того, щоб все-таки тваринку впіймати.

Читайте також: Що про проблему безпритульних собак думають роздільнянці

Важливим також є процес прилаштування тварин. Це теж дуже важливо пояснювати людям. Навіть, якщо людина візьме тварину з вулиці, вона з кліпсою, стерилізована, вакцинована і може стати вашим гарним другом, ну і без кліпси теж. Але люди бояться брати нестерилізованих дівчаток, тому наголошую: якщо ви візьмете тваринку з кліпсою, вам вже немає чого боятися щодо новонародженого приплоду.

Як проходила стерилізація безпритульних тварин у Степанівській громаді

Окрім Роздільної, також  провели стерилізацію тварин у Степанівській громаді. Це був наш перший виїзд у Степанівку, де ми стерилізували 30 тварин за договором і ще нас попросили про двох тваринок, яких теж треба було обов’язково простерилізувати. Ми вперше були в цій громаді, тож зробили такий своєрідний подарунок. Нам дуже сподобалося, як привітно громада зустріла нас, нам надали дуже тепле приміщення, де ми змогли дуже оперативно все це зробити. Як би в кожному населеному пункті, як у цій територіальній громаді, була людина, яка нам показувала тварин, яка нас зустрічала, то це все дуже швидко відбувалося б. І ми були задоволені своєю роботою, і люди, які відловлювали нам тварин, про що вони самі нам сказали. Адже є різниця, коли ти зацікавлений у своїй праці, і коли тебе змусили це робити. Це була справді командна робота: все було підготовлено на дуже високому рівні, все організовано, все чітко. Нас чекали, показали тварин, прооперували, розмістили на перетримку…

Читайте також: Про щеплення тварин, стерилізацію, запобігання сказу

Запам’яталась одна собачка в Яковлівці, яка співає Гімн України, коли чує його мелодію, а коли хвилина мовчання ­ вона замовкає, піднімає голову вгору. Така націоналістка. Ми її теж стерилізували, і потім вона до нас навідувалася, бо ми були недалеко від її будинку. Приходила до нас поїсти, побавитись з нами. Вона швидко оговталась після операції, яка зовсім не завдала їй стресу, а от деяким тваринам треба кілька днів, щоб вони відійшли від наркозу. Спочатку вони нас бояться, бо ми їх ловимо, потім починають з нами комунікувати, а коли ми їх випускаємо, то вони часто не хочуть виходити з машини, обнімаються з нами, цілуються. Це вже процес повернення, а коли ловимо, то, звичайно, бувають і травми, і вони налякані. А ця дівчинка­націоналістка ну дуже запам’яталася. Хочеться подякувати голові Степанівської громади Наталії Бараненко за те, що все пройшло на найвищому рівні.

Що входить до пакету послуг стерилізації тварини

Хочу зазначити, що до пакету наших послуг входять: вилов тварини, стерилізація, вакцинація від сказу, кліпса блакитного кольору з нашими буквами і номером, перетримка і повернення назад. Відповідно, все це входить у ціну послуги стерилізації тварини. Зазвичай, вони перебувають у нас до трьох діб, залежно від того, наскільки тварина швидко відійшла від наркозу, як вона почувається, бо буває, що нам приносять якусь дуже хвору тварину, яку треба прокапати, дівчата просять. На це може піти і тиждень, поки ми її прокапаємо, поки поставимо на ноги, якщо ми в цьому місці перебуваємо певний період часу. Є такі, що приносять тварин з пухлинами. Звичайно, це довший період реабілітації, а взагалі ми вкладаємося в три дні. Це все відбувається швидко, оперативно, тут немає якихось затримок, і ми далі їдемо в наступне місто. Тобто, все відбувається за схемою: відлов, вакцинація, стерилізація, кліпса, перетримка, ну і звичайно годування, догляд, прибирання за тваринками і повернення їх назад.

Читайте також: Притулок для тварин ­ не лише для Роздільної, а для всього району

Годуємо тварин спеціальним післяопераційним вологим кормом, потім сухим, а є такі собачки, які не харчуються кормом, тоді просимо дівчат­волонтерок варити їм кашу. Адже в перші дні після операції їжа має бути не тяжка. Кожна тваринка після наркозу поводиться по-різному, ми підлаштовуємось під кожну собачку: когось треба окремо з руки погодувати, комусь мисочку дати, хтось їсть, якщо насиплеш на підлогу…

Чому не проводилась стерилізація безпритульних кішок

Цього разу я не побачила жодної кішечки на стерилізації, це окрема має бути тема. На жаль, на кішок не виділялися кошти у вашій громаді, тільки на собачок, але ми зазвичай, як приїжджаємо, кажемо, що можемо робити приватно операції, відповідно за кошти. Люди за записом приходили до нас зі своїми кішечками. Звичайно, якщо в програмі буде закладена стерилізація кішок, то ми будемо це робити, адже це теж потрібно. Я особисто люблю кішечок навіть трішечки більше, ніж собачок. Є такі громади, які передбачають якийсь відсоток для стерилізації котів, а у вашому випадку на даний момент ­ тільки собачки. А чи є різниця між цінами на стерилізацію кішечок і песиків? Звичайно, є, але невелика, адже якщо песики можуть переносити, скажімо, трошечки дешевший наркоз, то для кішечок потрібно з­за кордону закуповувати препарати, бо вони дуже чутливі, а такий наркоз відповідно дороговартісний. Тому якщо ми говоримо про приватну стерилізацію, то ціна на собачку ­ 950 грн, кішечку ­ 850 грн. Тобто, різниця саме через препарати, які застосовуємо. Ми розуміємо, що потрібно для кота, що потрібно для собаки, є різні реакції, тому підлаштовуємося під тип тварини і робимо так, щоб це було якісно і люди були задоволені.

Реєстрація домашніх тварин  ­ важлива справа

Як я завжди кажу, стерилізація ­ це лише частина нашої роботи. Кожній міській раді я пропоную, як один із способів розв’язання проблеми безпритульних тварин, реєстрацію домашніх тварин. Адже стерилізація безпритульних тварин, як я пояснюю завжди, це ніби якась хвороба і розпочався запальний процес. Стерилізуючи безпритульних тварин, ми ніби забрали цей запальний процес, інфекцію, але саму хворобу не вилікували, тобто проблема ця в домашніх тваринах залишилась.

У нас (від ред. – у Луцьку, де зареєстрована громадська організація) розроблені та затверджені Правила утримання тварин, що передбачають саме реєстрацію домашніх тварин. І якщо Роздільна піде цим шляхом, зареєструє домашніх тварин за схемою, яку ми пропонуємо, та буде періодично стерилізувати безпритульних тварин, тоді на вулицях ви дійсно побачите суттєвий результат ­ не буде покинутих тварин. Але для цього потрібно докладати багато зусиль: у першу чергу затвердити заходи, потім кожній людині донести інформацію за допомогою ЗМІ або людей, які люблять тварин, які можуть знімати відеоролики, що реєстрація дуже потрібна. Адже коли тварина зареєстрована, в неї є чип, і у разі, якщо вона загубилася чи хтось її викрав, то можна просканувати цю тваринку сканером і знайти власника за 5 хвилин. Це дуже добре для тих, хто любить своїх тварин. А для невідповідальних господарів це стане пересторогою, бо вони вже не зможуть викинути свою тваринку, адже за чипом можна буде одразу віднайти власника.

Читайте також: Тварини не повинні відповідати за безвідповідальність людей

Це перший крок, який потрібно зробити. Щойно починається стерилізація безпритульних тварин, відразу має запрацювати програма реєстрації домашніх тварин у вашому місті. Звичайно, попереду дуже багато роботи, адже систематичної стерилізації у вашому місті немає. А от у містах, які ми обслуговуємо щомісяця, це дає свій результат: за три роки ви не побачите зграй безпритульних тварин, лише, можливо, поодинокі тваринки.

Звичайно, все це фінансове питання, ми все розуміємо, тим більше в теперішній час. Але у вашому місті, вважаю, масову стерилізацію слід проводити мінімум двічі, а ще краще ­ тричі на рік. Це було б дійсно ефективніше, і за 2­3 роки, не раніше, можна буде побачити позитивний результат, який може дати, повторюся, програма реєстрації домашніх тварин, яка діє у всьому світі.

Як має проходити процедура реєстрації

До речі, ця процедура доволі проста. До справи задіюється ветеринар, державний або приватний, це вже влада визначає, з ким вона співпрацюватиме. Людина приходить з твариною до ветеринара, він видає їй паспорт, вставляє чип. З цим документом слід потім звернутися до модератора, якого визначає міська рада, і тварину реєструють в електронній базі, яка є безкоштовною для всіх міст. Наші колеги айтішники її розробили за дуже величезні гроші, але вона є безкоштовною для користування. Реєструючи тварину в цій базі даних, ви можете легко комунікувати з іншими населеними пунктами в різних областях, якщо ваша тваринка опинилася там. Завдяки цій системі дуже легко відслідкувати загублену чи викрадену тварину.

Зазначу, що реєстрація тварин має бути систематичною, але треба мати певний підхід, щоб розв’язати проблему безпритульних тварин повністю, а не частково. І, звичайно, треба, щоб долучались інші громади, бо якщо реєстрація буде тільки в одному місці, то з інших населених пунктів теж можуть привозити тварин. Бажано, щоб це було своєрідним багатокутничком, де посередині місто, а навколо інші населені пункти.

Як будь­-яка нова справа, все це дається не просто. Люди не відразу йдуть реєструвати тварин, але з часом, якщо настійливо пояснювати їм, що це необхідно, власники тварин почнуть реєструвати своїх домашніх улюбленців. У подальшому у разі відмови зареєструвати тварин необхідно буде застосовувати покарання у вигляді попередження за невиконання рішень, згодом ­ штрафи. Знаю, що будь­яке нове рішення слід пропихати силою. З часом люди зрозуміють, наскільки це круто і класно, коли тварина зареєстрована, для таких власників можна робити якісь пільги для заохочення інших, – зазначила голова ГО «Порятунок чотирилапих» Дана Ткачук.

У підсумку, згідно з укладеною угодою з ГО “Порятунок чотирилапих”, відповідно до рішень Роздільнянської міської та Степанівської сільської рад, було простерилізовано по 32 собаки, на що виділено по майже 100 тисяч гривень з місцевих бюджетів.

Ця публікація підготовлена у співпраці з Українською Асоціацією Медіа Бізнесу  та за підтримки ЮНЕСКО, за фінансування народу Японії. Автори несуть відповідальність за вибір і виклад фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені думки. які не обов’язково належать ЮНЕСКО та жодним чином не зобов’язують Організацію.

Наталія БУКОВСЬКА

Залиште свій коментар