Роздільнянська громада шукає ефективні шляхи реагування на тривожні сигнали
Домашнє насильство — не приватна справа, а серйозне соціальне явище, яке має наслідки для всього суспільства. Саме тому редакція медіа «Вперед» продовжує привертати увагу до цієї теми. Нещодавно журналісти поспілкувалися з начальницею відділу соціального захисту Роздільнянської міської територіальної громади Наталією Єлізаровою, яка поділилася актуальною інформацією щодо ситуації в громаді.
Під час розмови з’ясувалося, що однією з головних проблем, яка ускладнює своєчасне реагування у разі виникнення домашнього насильства, є відсутність чіткої взаємодії між усіма відповідальними суб’єктами. Особливо — з боку поліції. Саме тому це питання було винесене на обговорення під час нещодавнього засідання координаційної ради з питань сімʼї, гендерної рівності, запобігання домашньому насильству та/або насильства за ознакою статі, протидії торгівлі людьми при Роздільнянській міській раді.
Заступник міського голови Сергій Крилов, який відкривав засідання, чітко окреслив пріоритет:
— Ми не повинні шукати винних — наше завдання знайти спільні рішення. Поліція не завжди своєчасно інформує соціальні служби, що затримує реагування на випадки насильства. Ми маємо створити чіткий механізм, де кожен знає свою роль і діє узгоджено. Без системної злагодженої роботи всіх структур — ефективної протидії не буде.
Нагадаємо, до суб’єктів, які здійснюють заходи з протидії домашньому насильству, належать поліція, органи місцевого самоврядування, служби у справах дітей, центри соціальних служб, заклади охорони здоров’я, освіти, суди, Центри безоплатної правової допомоги, а також громадські організації та волонтери.
Кожна з цих структур має чітко визначені функції та строки реагування, зокрема:
- Поліція зобов’язана реагувати негайно — протягом 20 хвилин, винести заборонний припис — не пізніше 3 годин, вести облік кривдників.
- Соціальні служби — протягом 24 годин мають оцінити ризики, надати допомогу та почати супровід.
- Освітні та медичні заклади — зобов’язані інформувати відповідні служби не пізніше одного робочого дня.
- Суди — повинні розглядати справи не пізніше 72 годин (обмежувальний припис) та 15 днів (адміністративне порушення).
- Мобільні бригади — виїжджають протягом доби або негайно при загрозі життю.
Однак, як показала практика, на рівні громади відсутній механізм обміну інформацією в реальному часі. Для вирішення цього на засіданні було прийнято рішення про створення спільної оперативної групи в одному з месенджерів. До неї входитимуть представники поліції, соціальних служб, служби у справах дітей та інших дотичних структур. Це дозволить одразу інформувати про випадок насильства, запускати механізм реагування згідно з «дорожньою мапою дій» та підтримувати постраждалих осіб без зволікань.
Зі свого боку, заступник начальника Роздільнянського районного відділу поліції Олександр Римарчик пообіцяв врахувати всі пропозиції задля покращення взаємодії.
У межах засідання координаційної ради присутні обговорили й інші нагальні питання, зокрема, щодо гендерної рівності в закладах освіти та надання послуг дітям з особливими освітніми потребами в межах Роздільнянської громади, для подальшого їх розгляду на черговій нараді.
Редакція медіа «Вперед» закликає кожну і кожного не залишатися байдужим. Домашнє насильство — це не сором, а небезпека, яка має трагічні наслідки. Говорити про проблему — означає зробити перший крок до її вирішення.
Пам’ятайте: якщо ви стали свідком або постраждали від насильства — не мовчіть. Телефонуйте за номером 102 або звертайтесь до місцевих соціальних служб.
Якщо поліція приїхала і не надала очікувану вами допомогу телефонуйте знову за номером 102 і зазначайте, що це скарга або телефонуйте у call-центр Національної поліції за номером 0-800-50-02-02, куди можна повідомити про неправомірні дії/бездіяльність правоохоронців.
Ваша безпека — понад усе.
Наталя Буковська
Фото: Роздільнянська міська територіальна громада