СЬОГОДНІ процес децентралізації в Україні перебуває в активній фазі, хоча розпочато його було ще у 2014 році. За роки реформи було створено трохи більше 1000 об’єднаних територіальних громад (за перспективним планом їх має бути 1470).
У Роздільнянському ж районі наразі лише триває процес затвердження об’єднаних територіальних громад. Так, за проєктом планується створення Роздільнянської, Лиманської та Степанівської ОТГ. Цей процес копіткий та довготривалий, вимагає чимало зусиль для остаточної реалізації. Ті громади, які вирішили стати на цей шлях із самого початку, вже можуть визначити
переваги та недоліки об’єднання.
З метою ознайомлення з життєдіяльністю вже існуючих об’єднаних територіальних громад, Харківським прес-клубом був організований прес-тур «Досвід реформ на Дніпропетровщині». Редакції газети «Вперед» випала нагода стати його учасником, це все завдяки Долі (саме таке прізвище було у нашого куратора з ім’ям Людмила) та Наталії Назаровій з Дніпропетровського прес-клубу. Тур був організований за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews. Окрім представників Одеської області, участь у прес-турі взяли й журналісти Херсонської, Луганської, Харківської, Сумської та Полтавської
областей.
В рамках дводенної програми відвідали чотири об’єднаних територіальних громади Царичанського району, а саме: Могилівську, Китайгородську, Царичанську та Ляшківську. Кожна з них – різна, але поєднує їх одне – прагнення розвиватися, покращувати добробут своїх мешканців, бути привабливими для туристів. Одним із основних напрямків діяльності кожної з громад є залучення іноземних та українських інвесторів та грантодавців, завдяки чому вдалося втілити в життя чимало проєктів.
Мальовничими куточками Царичанщини делегацію журналістів люб’язно супроводжувала голова Царичанської районної ради Світлана Горбачова. Під час спілкування з журналістами Світлана Андріївна зауважила, що з початку реалізації реформи була категорично проти об’єднань у невеличкі громади, відстоюючи об’єднання в одну, до складу якої увійшли б усі населені пункти району. Однак, побачивши, як розвиваються маленькі громади, керівниця району змінила свою думку на протилежну і всебічно відстоювала права вже створених громад під час останніх перепитій.
Наступний день прес-туру був присвячений знайомству з Дніпром, його
успішними практиками та ефективними ініціативами місцевого самоврядування, а також цікавому спілкуванню з мером міста Борисом Філатовим. Можливість взяти участь у такому насиченому прес-турі дала змогу на власні очі побачити досягнення вже сформованих ОТГ, з чим і хочу з вами, дорогі читачі, поділитися в цьому (стор. 3) та наступних номерах під рубрикою «Престур Дніпропетровщиною. Історії успіху».
МОГИЛІВСЬКА ГРОМАДА
Створена у листопаді 2015 року. Голова ОТГ – Валерій Володимирович ДРУЖКО (Згідно з перспективним планом Дніпропетровської області планується приєднання ще двох необ’єднаних сільських рад, у результаті чого чисельність населення збільшиться вдвічі).
Відвідування Могилівської ОТГ розпочалося з екскурсії до бюджетоутворюючого підприємства ТОВ «Маїсадур Семанс Україна» – (MASS Seeds Україна) – французької насіннєвої компанії, що займається не лише гібридами кукурудзи, але й такими культурами, як соняшник, озимий ріпак, люцерна та багатьма іншими. Дане підприємство, окрім сплати податків до місцевого бюджету (адже юридична особа зареєстрована саме за місцем розташування філії, що було однією з умов місцевого керівництва, забезпечує могилівчан робочими місцями (у сезон тут працює близько 250 осіб). Тісно співпрацює з місцевими аграріями, які вирощують продукцію з посівного матеріалу підприємства, а потім йому ж його реалізують (за умови витримки стандартів). Крім того, підприємство допомагає громаді під час складних погодних умов взимку, надає матеріальну підтримку навчальним закладам та іншим соціальним об’єктам.
Чималу увагу приділяють культурному розвитку громади. Так, протягом 2019 року за ініціативи керівництва Могилівської ОТГ спільно із учнівською молоддю встановили національний рекорд, висадивши 600 кущів самшиту у формі гербу України, розміром 26 на 16 метрів. та розвитку народних традицій та сучасного мистецтва в минулому році був започаткований
перший фестиваль аматорської хореографії «МОГИЛІВ DANCE FEST». Підтримують керівники й розвиток туризму. Завдяки наявності лісових насаджень та водоймищ на території Могилівської ОТГ функціонують чотири дитячі табори та низка баз відпочинку.
Це лише короткий перелік досягнень, здійснений за такий короткий час після формування ОТГ, і є позитивним результатом тісної співпраці керівництва з місцевими жителями, підприємствами та громадськими організаціями різного спрямування, завдяки чому вдається чимало задумів втілити в життя.
Наталя БУКОВСЬКА
(Далі буде)