Чортківська громада – яка ти ?

Не забарилась друга частина матеріалу з Тернопільського престуру. Ви пам’ятаєте про що ми писали минулий тиждень та допомогу американського актора Шон Пенна? Якщо пропустили цей матеріал обов’язково клацніть та (переходьте) – «тут гіперпосилання» А сьогодні мова піде про Чортківську громаду, харизматичного міського голову, який максимально залучений до народу та звичайно здобутки та виклики за період повномасштабного вторгнення.

Відвідини почались з приємного, міський голова зустрів ще з порогу журналістів з 10 областей України, в межах престуру Тернопільщиною від Харківського пресклубу, які завітали дізнатися більше про громаду.

Тож зустріч з міським головою відбулась на площі, де будівлю міської ради прикрашали прапор неньки України та міст побратимів Чорткова. Громада успішно налаштовує міжнародні звʼязки з країнами Європейського Союзу, тому співпрацею з муніципалітетами, таких країн як: Україна, Молдова, Польща, Латвія, Словенія, Франція, Німеччина, Канада, Швеція.

«Із закордонними муніципалітетами ми давно перейшли від прохань до повноцінної співпраці. Чортківська міська рада минулого року завдяки міжнародному співробітництву змогла залучити загалом близько 130 мільйонів гривень позабюджетних коштів.», – зазначає міський голова Володимир Шматько.

Міський голова звернув увагу на будівлі що оточують міську раду на площі. Першою потрапляє в очі будівля колишнього райкому партій, що затуляє храм. «Моя мрія демонтувати цю радянську спадщину, щоб не псувала вид на центральній частині міста, але зазначаю це тільки моя мрія як жителя міста», – зазначив Володимир.

Прямо навпроти знаходиться старий будинок, який планують утеплити із застосуванням сучасних технологій по енергозаощадження, що дозволить на 30 відсотків зменшити витрати на опалення будинку, й заодно оновити фасад, щоб саме цей будинок став окрасою міста. Вже підготовлений весь проєкт та навіть фінансування вже знайшли, на реалізацію такого масштабного проєкту потрібно 9 мільйонів гривень, вісім з яких міська рада наразі знайшла. Залишається той один мільйон, пайова участь жителів цієї багатоповерхівки. Як зазначив Володимир порахувавши та розділивши на кожного мешканця цієї багатоповерхівки, з однієї людини сума виходить середньомісячній зарплаті. Вигоду для мешканців складно не помітити, але спільної мови з жителями поки ще не знайшли. Але все в опрацюванні, тому бажаємо Чортківцям все ж таки домовитись та не проґавити таку вигідну пропозицію.

Пройшовши в міську раду, ми автоматично потратили до ЦНАПу, який облаштований на першому поверсі.

«Саме тут, на першому поверсі, відбувається вся комунікація з людьми, які приходять до міськради. Для надання консультацій, наші співробітники спускаються до відвідувачів. Тут працює ЦНАП. Люди у нас по кабінетах не ходять. Термінал встановлений з двох причин. Перша: правоохоронці не раз провокували нас на хабарі. Встановлювали «жучки» і таке інше. Може, це було колись і виправдано, адже не секрет, що інколи жителі громади для розв’язання своїх питань приносили нашим спеціалістам гроші, коньяки, цукерки. Ми зробили все для того, аби комунікація з громадянами була максимально прозорою. Друга причина: термінал на вході фіксує час приходу на роботу і час закінчення роботи нашими працівниками: вставив у термінал особисту картку, і одразу все фіксується — запізнився, чи прийшов на роботу вчасно. Бо був період, коли наші працівники зловживали, могли в потрібний для себе момент піти з робочого місця. Тож, термінал нас дисциплінує.», – Володимир Шматько.

На здивування журналістів, міський голова поділився тим що не має кабінету з робочим столом. Формально приміщення існує і нам навіть вдалося там побувати, але на разі це просто пустий кабінет у якому з найцікавішого перебуває тільки агродрон.

За словами міського голови, раніше це приміщення дійсно використовували як кабінет, але з 2021 воно не використовується, а в період 2022-2023 взагалі набуло чинності як склад допомоги для військових.

«Я переконаний що кабінет як такий не потрібен. Ми живемо в часи, коли питання можна вирішити телефоном. Я використовую телефон для спілкування з працівниками міськради, так і з жителями громади. У нас немає нарад з керівництвом комунальних закладів і підприємств. В цьому немає потреби. Кожен керівник чітко знає, що він має робити. Ми лише координуємо їх роботу. Усі питання вирішуємо в режимі реального часу.», – додав чоловік.

Але ж не можна взагалі лишити міського голову без власного кутку. Володимир ласкаво поділився з нами кімнатою де за потреби працює, ніхто б ніколи не дізнався що шафа яка розміщена у кутку кабінету, несе за собою багато секретів. Володимир підходить, відкриває шафу та заходить туди, стоячи далеко з першого разу не розумію що відбувається, але коли колеги журналісти по одному почали заходити в чарівну шафу усе стало зрозуміло. Це вхід у Нарнію! На жаль ні і ми не у фільмі. Це звичайна кімната, яка облаштована під мера, й у якій зберігається деяка документація та до ока впали сертифікати з різних тренінгів. Володимир дійсно зацікавлено активно розвивати громаду, голосно заявляючи про неї на різних форумах.

Не міською радою єдиною, журналістам представили здобутки громади. Першим з локації став центр «Дорога в життя», де щоденно проходять реабілітацію понад 20 дітей з інвалідністю, на разі віком до 18 років. На облаштування такого центру за вимогами та належних умов для особливих дітей, громада виділила 3 млн. гривень. Але завдяки налаштованості центр розщирюється й вже йде пошук звідки залучити кошти, для будівлі яка буде призначена для повнолітніх людей з інвалідністю. До речі, перебування у центрі для дітей абсолютно безкоштовне.

Другою зупинкою, виявився комплекс «Чортків єднає», де понад 100 людей змогли отримати квартири, для проживання. Квартири з новим ремонтом розміщені у старій будівлі гуртожитку, якщо ви уявили собі старий напівзруйнований гуртожиток, куди поселили людей то ви помиляєтесь. Будівля повністю відреставрована, має належний ремонт, кожна кімната облаштована кухонною технікою та ванною кімнатою. Гуртожиток було реконструйовано та енергоефективно модернізовано завдяки програмі «Підтримка ЄС для нагальних житлових потреб внутрішньо переміщених осіб в Україні», що фінансується Європейським Союзом та реалізується під управлінням НЕФКО.

«Перебудова та модернізація коштували майже 2 мільйони євро. У межах бюджету було створено 44 квартири, з них 39 –smart-квартири для родин, чотири окремі кімнати для людей з інвалідністю та одна – загального типу. Тут житло отримали понад 40 родин ВПО.Додам що цей проєкт цінний для нашого міста, адже завдяки йому з’явилося житло, а ще він привів гроші в місцеву економіку — для людей, які тут живуть, працюють в місцевих комунальних підприємствах, малому бізнесі та міській раді», – розповів Володимир Шматько.

Чортківський проєкт не лише підтримує надання основних послуг ВПО, але й забезпечує нових мешканців можливістю стати частиною життя громади. У центрі облаштовано три студії:

• Перукарська студія

• Швейна майстерня

• Майстерня з ремонту взуття

У кожній з майстерні працюють ВПО які й проживають у smart-квартирах, таким чином залучивши мешканців, люди знайшли собі роботу, а громада залучає нові можливості для міста. До речі в комплексі, ціни на послуги у 50% нижчі ніж у місцевих підприємців.

Й останньою точкою для журналістів стало педіатричне відділення центральної міської лікарні. Чому саме це відділення? Саме в ньому було реалізовано проєкт з ремонту. Міський голова поділився планами на майбутнє, в лікарні планують облаштувати відділення реабілітації. У відділенні, має бути фізична реабілітація, фізіотерапія, комплекс реабілітаційних заходів у пацієнта із порушенням психічних або фізичних функцій, масажний кабінет, кабінет психолога. На осучаснення медзакладу планують витратити близько 6 мільйонів гривень з міського та бюджету лікарні.

Громада активно розвивається, гроші направляють як ми могли побачити в правильне річище. На цьому і закінчились наші відвідини Чортківців. Місто з цікавою назвою, чортів на нашому шляху не трапилось, тільки приємні люди, які розуміються на своїй справі. А ви не засмучуйтесь, це ще не кінець у мене для вас ще багато матеріалу з цього плідного престуру, тому чекайте наступну частину.

Вікторія ЯСЛИК

Залиште свій коментар