Церква афілійована з москвою має два варіанти дій: виконати припис або постати перед судом. У чому суть рішення ДЕСС і що буде далі?

Державна служба з етнополітики та свободи совісті офіційно зобов’язала Українську православну церкву (московського патріархату) усунути порушення законодавства, які вказують на її зв’язок із Російською православною церквою. Відповідний припис було винесено за результатами дослідження, проведеного державною службою. «За результатами проведеного дослідження щодо наявності ознак афілійованості Київської митрополії УПЦ з іноземною релігійною організацією, діяльність якої заборонена на території України… винесено припис про усунення порушень законодавства про свободу совісті та релігійні організації», – йдеться в повідомленні ДЕСС.

Згідно з приписом, до 18 серпня 2025 року Київська митрополія УПЦ має публічно засвідчити відмову від підпорядкування церковним структурам РПЦ, відкликати духовенство зі складу її керівних органів, а також розірвати канонічні зв’язки. В іншому випадку йтиметься про порушення закону про захист конституційного ладу в релігійній сфері.

Чому цей крок може стати знаковим у процесі відокремлення УПЦ від Москви – далі в матеріалі.

«ЦЕЙ ПРИПИС РУЙНУЄ МІФИ»: ВІКТОР ЄЛЕНСЬКИЙ ПРО СУТЬ І ЗНАЧЕННЯ ДОКУМЕНТА

Віктор Єленський, голова Державної служби з етнополітики та свободи совісті
Віктор Єленський, голова Державної служби з етнополітики та свободи совісті

За його словами, закон передбачає не лише заборону діяльності самої РПЦ, а й тих релігійних організацій, що мають з нею сталий зв’язок. І саме на основі такого зв’язку й було ухвалено рішення провести дослідження щодо Київської митрополії УПЦ. «Уже були експертизи, які вказували на афілійованість УПЦ з Російською православною церквою. І це підтвердило нове дослідження: із семи ознак афіліації, передбачених законом, УПЦ відповідає чотирьом», – зазначив голова Державної служби.

Він уточнив, що припис винесено саме Київській митрополії, адже вона – юридичний центр об’єднання, яке представляє УПЦ. Саме цей центр відповідає за комунікацію з державою та керування церковною структурою всередині України.

Віктор Єленський підкреслив, що документ не стосується богослужінь, мови, календаря чи автокефалії – лише правового статусу. «Цей припис руйнує побудови тих адвокатських контор, які найняли біглі олігархи, недоброзичливці й просто корисні ідіоти. Вони казали, що закон знищує релігійну свободу. Але йдеться виключно про одне – Київська митрополія повинна забезпечити вихід Української православної церкви зі складу Російської православної церкви», – пояснив очільник ДЕСС.

А ще Єленський уточнив, що митрополит і єпископат УПЦ мають офіційно заявити про незгоду з рішеннями керівних органів РПЦ і залишити їхній склад – Священний синод, Архієрейський собор, інші інституції. Після цього Київська митрополія має надати державі звіт про виконання припису.

«Жодної зради православ’ю тут немає, – зазначає Єленський.– Закон не вимагає змін літургії, мови чи приєднання до якоїсь іншої церкви. Його мета – легітимна, вона прямо випливає із законодавства, відповідає нормам демократичного суспільства і не порушує свободи совісті. Бо підпорядкування Московському патріархату – не є частиною православного віровчення».

Згідно з процедурою, УПЦ має виконати припис до 18 серпня 2025 року. Якщо їй буде потрібно більше часу – наприклад, на проведення Архієрейського чи Помісного собору – вона може подати обґрунтоване звернення, і термін можуть продовжити ще на 60 днів. Але якщо припис не буде виконано, ДЕСС матиме право звернутися до суду з позовом про припинення діяльності Київської митрополії як юридичного центру УПЦ в Україні.

У ситуації, що склалася, УПЦ має два шляхи, передбачені законом. Перший – виконати припис: публічно заявити про розрив зв’язків із РПЦ, вивести представників церкви з її керівних органів і надати звіт про виконане. У такому разі ніяких юридичних наслідків для Київської митрополії не буде.

Другий – проігнорувати припис або не встигнути виконати його у встановлений термін. У такому разі Державна служба з етнополітики та свободи совісті отримає право звернутися до суду з вимогою припинити діяльність Київської митрополії як юридичної особи. На думку експертів, для судового рішення в такому разі буде достатньо зібраних аргументів і правових підстав.

Разом з тим, надзвичайного розвитку подій експерти поки що не прогнозують. Попри гострий суспільний конфлікт довкола статусу УПЦ, ситуація залишається в межах закону, а подальші кроки залежатимуть від дій самої церкви. Наскільки вона готова діяти у його межах – покаже час. У прямому значенні слова.

Ярина Скуратівська, Київ

Залиште свій коментар