Одним з великих та улюблених зимових свят українського народу є день святого Андрія Первозданного або, як у народі називають, свято Калити.
3 давніх-давен славилася Україна таким звичаєм, як вечорниці та ворожіння у ніч на Андрія. Ця давня традиція – прекрасний витвір людської фантазії, призабутий сьогодні.
Нам хочеться повернути йому життя. З метою відтворення українських традицій та обряду проведення вечорниць, у Бурдівській ЗОШ було проведено свято «Андріївські вечорниці», під керівництвом заступника директора з виховної роботи Ю.М. Шмельової та класного керівника 9 класу С.В. Федорової.
Наше свято відбувалося в сільському клубі у дусі стародавніх традицій. Зал було не впізнати! Він перетворився на заповнену предметами старовинного українського побуту світлицю. Гості свята мали змогу побачити справжнє українське дійство. Особливо всім сподобалися господиня нашої світлиці (директор школи Н.В. Ткач) та її дві куми (заступник директора з навчально-виховної роботи С.О. Нафікова та вчитель початкових класів Л.Л. Міханіва), які надали пікантності святу. Вони вправно приймали та частували гостей, співали народні пісні, ворожили та жартували. Хлопці та дівчата, гарно вбрані в український одяг, танцювали, грали в цікаві ігри, співали жартівливі пісні, ворожили, щоб заглянути в свою долю.
Учні та вчителі мали велике бажання відроджувати і оберігати народні звичаї, робити добре і мудре. Завжди, за традицією, цього дня вся молодь збирається на незвичайні вечорниці, щоб не тільки гарно провести свій час, а ще й повеселитись, поспівати від душі, спекти калиту та наварити вареників.
Учні, за допомогою віршів, народних пісень, з супроводом музичного керівника Н.С. Прохорової-Василенко, та різних давніх традицій, донесли до глядачів культурну спадщину нашого краю. Цікавим і захоплюючим завданням для хлопців під час ворожіння було кусання калити. Дівчата під час дійства вміло відтворювали звичаї, які донеслися до них з бабусиних скринь.
Усі присутні занурилися в атмосферу родинного вечора, пройняту повагою до своїх коренів, любов’ю до українського слова, народної пісні.
Хочеться подякувати учням, які втілили творчий задум, зокрема: Геннадію Переверзєву, Данилу Чабану, Данилу Федорову, Андрію Шидловському, Ганні Мельник, Людмилі Перепелиці, Карині Назаренко, Андрію Борецькому, Данилу Гавриленко, Ірині Оріненко, Марії Єргієвій, та педагогу-організатору О.О. Подорожнюк, Традиційно, тішить нас своїми танцювальними номерами колектив «Яскраві зірочки» (керівник Ю.Ю.Бойко). І цього разу ми мали можливість помилуватися таночком «Вишеньки-черешеньки» у їх виконанні, також порадували нас піснею «Від Києва до Лубен» учні 6 класу.
Завершальним етапом нашого свята був ярмарок, на якому учні продавали смаколики: вареники, пироги, пампушки, узвар. Висловлюємо велику подяку батькам, які підтримали та приготували всю цю смакоту.
Ось такі вечорниці відбулися у нас, і не важливо скільки нам років, в якому столітті ми живемо, головне, що наш народ самий веселий та запальний, що ми поважаємо українські звичаї. Допоки ми пам’ятаємо і бережемо наші традиції, доти живе наша нація!
Ю. Шмельова,
заступник директора з виховної роботи Бурдівської ЗОШ.