До редакції завітала начальник Роздільнянської ДПІ Головного управління ДПС в Одеській області Наталія КОЗОВЯКІНА і поділилася інформацією про зміни у податковому законодавстві.
– Наталіє Євгенівно, за останні роки податкова служба зазнала багато змін. Скажіть, які першочергові задачі стоять саме перед Роздільнянською ДПІ?
– Вітаю. Не секрет, що одна із задач податкової служби – наповнення доходної частини бюджету України, це якщо говорити в масштабах держави. Та коли зважати на те, що добробут та розвиток краю, де ми живемо, залежить від наповнення місцевого бюджету громад колишнього Роздільнянського району, то задачі виглядають цілком конкретними. До прикладу, наразі дуже актуальним для наповнення місцевого бюджету є питання сплати майнових податків громадянами до кінця серпня поточного року. Тим більше, в межах новостворених територіальних громад.
– Розкажіть, будь-ласка, коротко, які податки Ви маєте на увазі, хто, коли та як має їх сплачувати?
– Відповідно до п. 265.1 ст. 265 Податкового кодексу України, податок на майно складається з: податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; плати за землю та транспортного податку. У серпні ми говоримо про актуальність сплати перших двох з перелічених складових майнового податку. Податковим кодексом України визначено, що платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі, а платниками податку на нерухоме майно, відмінного від земельної ділянки, є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості. Нарахування фізичним особам сум податків проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки/об’єкта нерухомості). Податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього кодексу, надсилають платнику податку у порядку, визначеному статтею 42 цього кодексу, до 1 липня поточного року. Громадянам – платникам податку на майно необхідно сплатити податкові зобов’язання із земельного податку, податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки – протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення. Але, зверніть увагу, що відлік 60 днів для сплати податкових зобов’язань починається із першого дня після встановленого законодавством граничного терміну надсилання податкових повідомлень-рішень.
– Наскільки я розумію, ці податкові повідомлення-рішення вже надіслані адресатам, тож сплатити суми необхідно до кінця серпня?
– Так, абсолютно правильно. Сплатити відповідний податок громадяни можуть через установи банків або відділення операторів поштового зв’язку. У разі, якщо зазначені особи проживають у сільській (селищній) місцевості, вони можуть сплачувати майнові податки через термінали в об’єднаних територіальних громадах. Проте, майте на увазі, якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов’язання протягом строків, визначених ПКУ, до такого платника податків можуть бути застосовані штрафні санкції у таких розмірах: – при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, – у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; – при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, – у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
– Як нараховуються ці податки?
– Порядок нарахування «нерухомих» податкових зобов’язань детально описаний у п.п. 266.7.1 ПКУ. Отже, за наявності у власності фізособи: а) одного об’єкта житлової нерухомості (будинку або квартири) податок обчислюється, виходячи і оподатковуваної бази, зменшеної на 60 кв. м (для квартири) або 120 кв. м (для будинку); б) більше одного об’єкта житлової нерухомості одного типу (тільки квартир або тільки будинків) податок обчислюється, виходячи із сумарної загальної площі таких об’єктів, зменшеної на 60 кв. м (для квартир) або 120 кв. м (для будинків); в) об’єктів житлової нерухомості різних видів (будинків(у) і квартир(и)) податок обчислюється, виходячи із сумарної загальної площі таких об’єктів, зменшеної на 180 кв. м. За наявності у власності декількох об’єктів житлової нерухомості, податківці розподіляють розраховану суму податку пропорційно питомій вазі загальної площі кожного з таких об’єктів. У загальному випадку для розрахунку суми податку перемножують оподатковувану площу об’єкта нерухомості та відповідну ставку податку. Відповідно до п. 271.1. ст. 271 Податкового кодексу України, базою оподаткування земельним податком є: – нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного, відповідно до порядку, встановленого цим розділом; – площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено. Рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
– Які пільги зі сплати податків передбачені чинним законодавством?
– Податковим кодексом України встановлено пільги на сплату майнових податків.
Так, відповідно до статті 281 Податкового кодексу України від сплати земельного податку з фізичних осіб звільняються:
– особи з інвалідністю першої і другої груп;
– фізичні особи, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років; – пенсіонери (за віком);
– ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
– фізичні особи, визнані законом особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Для отримання пільги їм необхідно звернутись до контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки із заявою про надання пільги та документами, що посвідчують право на пільгу: посвідчення особи з інвалідністю або довідку медико-соціальної експертної комісії; посвідчення батьків багатодітної сім’ї; пенсійне посвідчення (за віком); посвідчення «Учасник бойових дій», «Особа з інвалідністю внаслідок війни», «Учасник війни», «Член сім’ї військовослужбовця, який загинув (помер) чи зник безвісти під час проходження військової служби», «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС», «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» (1-3 категорії).
Для платників податку на нерухоме майно, відмінного від земельної ділянки, передбачено пільгу тільки у вигляді зменшення бази оподаткування об’єкта (об’єктів) житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи – платника податку. А саме:
– для квартири/квартир, незалежно від їх кількості, – на 60 кв. метрів;
– для житлового будинку/будинків, незалежно від їх кількості, – на 120 кв. метрів;
– для різних типів об’єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток), – на 180 кв. метрів.
Таке зменшення надається один раз за кожний базовий звітний період (рік).
Індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові або дачні будинки, які прийнято (введено) в експлуатацію, але право власності на які не оформлено (не зареєстровано) у встановленому законом порядку, не є об’єктом оподаткування.
Також передбачено види нерухомості, що не є об’єктом оподаткування. Перелік «необ’єктної» нерухомості наведено у п.п. 266.2.2 ПКУ. Це, зокрема:
– житлова та нежитлова нерухомість, розташована в зонах відчуження та безумовного (обов’язкового) відселення (п.п. «б»);
– будівлі дитячих будинків сімейного типу (п.п. «в»);
– житлова нерухомість, непридатна для проживання (п.п. «ґ»); – житлова нерухомість, що належить дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, та дітямінвалідам, які виховуються одинокими матерями (батьками) (не більше 1 об’єкта на дитину) (п.п. «д»);
– житлова нерухомість багатодітних або прийомних сімей (5 та більше дітей) (п.п. «л»);
– нежитлова нерухомість, яка використовується суб’єктами господарювання малого та середнього бізнесу, що провадять свою діяльність у малих архітектурних формах (МАФ) та на ринках (п.п. «е»);
– будівлі промисловості, зокрема виробничі корпуси, цехи, складські приміщення промислових підприємств (п.п. «є»); – будівлі, споруди сільськогосподарських виробників, призначені для використання безпосередньо у сільськогосподарській діяльності (п.п. «ж»).
– Ще таке питання: що робити, коли людина не згодна з тією інформацією, що є в податкових повідомленнях рішеннях або їх взагалі не отримала, проте є сумлінним платником податків?
– Якщо платник не отримав податкове повідомлення-рішення на сплату податків, або виявив розбіжності у наявній інформації, йому необхідно звернутися до контролюючого органу за своєю податковою адресою (місцем реєстрації) (щодо проведення звірки об’єктів житлової та/ або нежитлової нерухомості) або до контролюючого органу за місцем знаходження будь-якої із земельних ділянок (якщо платник податків має у власності декілька земельних ділянок, щодо яких необхідно провести звірку даних) з письмовою заявою та документами, що засвідчують право власності на об’єкти для проведення звірки даних.
Звірка даних проводиться щодо:
– об’єктів оподаткування, що перебувають у власності платника податку (в т.ч. розміру площ та кількості земельних ділянок, що перебувають у власності та/або користуванні платника податку, об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, розміру загальної площі об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності платника податку); – права на користування пільгою зі сплати податку;
– розміру ставок податку;
– нарахованої суми податку.
У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником податку на підставі оригіналів відповідних документів, зокрема документів на право власності, контролюючий орган проводить перерахунок суми податку і надсилає (вручає) платнику нове податкове повідомлення-рішення. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним).
Хочу сказати, що зараз триває процес наведення ладу у базах оподаткування по новостворених громадах щодо власників земельних ресурсів, землекористувачів тощо. Тож, якщо виникли питання з приводу відсутності громадянина у реєстрі платників земельного податку, просимо звернутися до Роздільнянської ДПІ із заявою та копіями підтверджуючих документів.
– Наталіє Євгенівно, скажіть, будь-ласка, ось нещодавно в ЗМІ з’явилась інформація про так звану «Податкову амністію-2021», чи не могли б Ви коротко розповісти, що мається на увазі?
– З 1 вересня 2021 року для громадян передбачена можливість одноразового добровільного декларування доходів, відповідно до Закону України від 15 червня 2021 року № 1539 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо стимулювання детінізації доходів та підвищення податкової культури громадян шляхом запровадження одноразового (спеціального) добровільного декларування фізичними особами належних їм активів та сплати одноразового збору до бюджету».
Відповідно до Закону № 1539 громадяни, які мають розміщені на території України та/або за її межами активи, що належать їм на правах власності та з яких, відповідно до вимог законодавства та/або міжнародних договорів, не були сплачені або сплачені не в повному обсязі податки і збори, мають право подати одноразову (спеціальну) добровільну декларацію.
Одноразове (спеціальне) добровільне декларування відбуватиметься з 1 вересня 2021 року до 1 вересня 2022 року. Саме протягом цього періоду громадяни зможуть подати одноразову (спеціальну) добровільну декларацію до Державної податкової служби України.
Одноразове (спеціальне) добровільне декларування доходів є правом, а не обов’язком громадянина. Виключно за власним бажанням особа може задекларувати свої активи, які раніше не були оподатковані.
Враховуючи, що одноразова (спеціальна) добровільна декларація подається безпосередньо декларантом виключно в електронній формі, на сьогодні опрацьовується питання щодо внесення змін до програмного забезпечення для можливості прийняття та опрацювання таких декларацій в електронному вигляді з 1 вересня 2021 року.
Також на даний час знаходиться у розробці проєкт наказу Міністерства фінансів України «Про затвердження форми одноразової (спеціальної) добровільної декларації та Порядок її подання».
Про будь-які зміни та покращення у питаннях оподаткування слідкуйте за нашими сайтами, в ЗМІ.
Наостанок нагадаю, що фахівці Роздільнянської ДПІ Головного управління ДПС в Одеській області завжди нададуть консультації громадянам, суб’єктам господарювання з будь-яких питань, які виникають щодо оподаткування, подання звітності, звіряння даних тощо.
– Дякуємо за розмову.
Наш кор.
Первая враза убила. Вітаю. Не секрет, що одна із задач податкової служби – наповнення доходної частини бюджету України. А именно обваровывание народа.