5 років тому в Україні запрацювали місцеві центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Відкрився такий центр і в м. Роздільна. Про те, як це відбувалося, як працювалося тоді, в 2015 році і зараз розповідає директорка Роздільнянського місцевого центру з надання БВПД Тетяна Кулішова
✅ Про зміни
Я почала працювати в системі БПД з червня 2015 року: 24 числа я була призначена на посаду головного спеціаліста відділу попередньої роботи з клієнтами, через декілька місяців стала начальником цього відділу, а директором Центру я працюю з квітня 2017 року.
Тоді то була абсолютно нова організація, нікому не відома та багатьом не зрозуміла. Основним нашим завданням в перші місяці роботи було донесення інформації про центр, його цілі, завдання та принципи роботи.
Найпоширеніше питання, яке нам ставили тоді: «Як довго ваша організація існуватиме?» Як бачимо – Центр успішно працює вже 5 років, клієнти нам довіряють, в своїх районах ми здобули певний авторитет і зупинятися на тому не плануємо.
✅Про перший робочий день
Дуже добре пам’ятаю свою співбесіду в Регіональному центрі в Одесі перед призначенням. Я готувалася до перевірки знань законодавства, а отримала геть інші питання: як керувати чергою, як поводити себе в стресових ситуаціях, як реагувати на провокації та агресію. Вже тоді я зрозуміла, що система БПД досить нетипова інституція і дуже відрізняється від інших державних організацій. А першим моїм першим завданням на новій посаді було підготувати та провести презентацію Центру перед його відкриттям 31 червня для установ та організацій Роздільнянського району.
✅Про першого клієнта
Першу клієнтку центру нам направили з прокуратури. Пані Надія більше двох років намагалася розірвати договір оренди земельної ділянки з орендарем, який не дотримувався умов договору: не сплачував орендної плати та не обробляв землю, взагалі не виходив на контакт з нею. Найбільше пані Надію засмучував і обурював той факт, що орендар наносить непоправної шкоди ділянці, адже на ній розташовувався виноградник і те, що він не оброблявся, могло призвести до загибелі всіх кущів. Під час прийому жінка розповідала, як працюючи в колгоспі головним агрономом, вона разом з іншими закладала цей виноградник, і спостерігати за загибеллю своєї праці для неї було дуже боляче. В подальшому їй було призначено адвоката, який в судовому порядку допоміг їй розірвати договір оренди. В результаті справа пані Надії стала першим успіхом нашого Центру.
✅Про справу, яка запам’яталася
Найбільше мене чіпляють справи, що стосуються захисту прав дітей. Тоді мені важко відсторонитися, зберігати нейтральність та реагувати беземоційно. Адже дорослі, вирішуючи свої проблеми, нерідко просто забувають, що від їхньої поведінки, прийнятих рішень залежить не тільки власне життя, а й майбутнє дітей. Однією із справ, яку дуже добре пам’ятаю, є справа про встановлення батьківства.
До нас звернувся батько хлопчика, який на той час перебував у притулку. На прийомі пан Дмитро розповів, що з матір’ю хлопця вони одружені не були і під час реєстрації народження дитини він присутній не був, тому в свідоцтві про народження відомостей про батька не внесли. А коли народилася дві молодші доньки, пан Дмитро офіційно визнав своє батьківство. Через декілька років стосунки з жінкою зіпсувалися і сім’я розпалася. Дмитро одружився вдруге, а незабаром загинула мати його дітей. Молодших дівчат пан Дмитро без проблем забрав в свою нову родину, а ось хлопчика йому не віддали, адже за документами вони виявилися чужими людьми. Чоловік дуже переживав і просив допомогти йому забрати сина з сиротинця.
Для надання пану Дмитру безоплатної вторинної правової допомоги було призначено спеціаліста відділу представництва центру. Перше, що зробив наш юрист після призначення – відвідав притулок і поговорив з хлопцем, якому на той час було 15 років. Це було необхідно для того, аби зрозуміти чого хоче сам хлопець. Під час розмови стало очевидним, що єдиним бажанням юнака є якнайшвидше переїхати до батька. В цій справі була проведена генетична експертиза, яка підтвердила, що Дмитро дійсно є батьком хлопця, і наш позов про визнання батьківства був задоволений.
Ще в цій справі дуже добре спрацювала служба у справах дітей. По-перше, саме вони направили Дмитра до Центру, по-друге, як тільки в суді було заявлено наше клопотання про призначення генетичної експертизи – хлопцю дозволили жити в батька. А ще я була в захваті від нової дружини пана Дмитра. Вона підтримувала його від самого початку, їздила разом з ним на всі судові засідання, опікувалася дітьми.
✅Про найскладніші справи
Я вважаю, що простих справ у нас взагалі немає. Адже за кожною – доля людини. А ще за ці роки я зрозуміла, що немає однакових випадків, і дуже складно передбачити, в якій справі можуть виникнути труднощі. Наприклад, складно працювати з клієнтами, які приходять до нас з уже чітко сформованою позицією і баченням того, як має вирішитися їхня справа. Особливо, якщо у їхнього знайомого або далекого родича було щось подібне і рішення проблеми задовольнив всіх. Такі клієнти очікують від нас моментальних результатів «тут і зараз».
Також досить непросто працювати з клієнтами, справи яких тягнуться роками. Зазвичай вони приходять зневірені, бачать в нас ще одну інстанцію, де можуть отримати чергову відмову або формальну відписку. Слова наших юристів про, наприклад необхідність ознайомлення зі справою або направлення запиту, сприймаються як спроба потягнути час або взагалі нічого не робити.
Ще одною категорією справ, які потребують особливого підходу є ті, що стосуються домашнього насильства. Це багатою мірою пов’язано з тим, що в нашому суспільстві досі живуть стереотипи про те, що ці справи неможна виносити на загал, що раз б’є – значить любить і якщо в сім’ї коїться насильство – винна жінка. А особисто для мене ці жінки (бо з такими питаннями до нас зверталися лише жінки) дуже сміливі та заслуговують на повагу.
#БПД #ПравоваДопомога #LegalA