«Революційні підходи до здоров’я і безпеки: роль ШІ та цифровізації на роботі»
Проведення Всесвітнього дня охорони праці бере початок від Дня вшанування пам’яті працівників, які загинули на роботі. Він вперше був організований американськими та канадськими робітниками у 1989 році.
У 1996 році Міжнародна організація праці (МОП) приєдналась до ініціативи Міжнародної конференції вільних профспілок про визнання 28 квітня Всесвітнім днем охорони праці. Офіційно Всесвітній день охорони праці вперше відзначили 2003 року.
Метою цього дня було і є – привернути увагу суспільства, влади до масштабів проблеми, виявити наскільки створенням та просуванням культури охорони праці можна сприяти зниженню каліцтва та смертності на робочих місцях, збереження життя людини праці.
За оцінкою МОП, щодня в світі в середньому близько 5000 чоловік вмирають у результаті нещасних випадків та захворювань на виробництві, за рік це від 2 до 2,3 млн загиблих. Щорічно у понад 100 країнах світу відзначають День охорони праці.
Згідно з Указом Президента України від 18 серпня 2006го, щороку 28 квітня, у Всесвітній день охорони праці, в Україні відзначають День охорони праці. Щороку МОП визначає девіз Всесвітнього дня охорони праці, що відображає актуальні виклики у сфері безпеки та гігієни праці. У 2025 році Міжнародна організація праці обрала гаслом Всесвітнього дня охорони праці девіз «Революційні підходи до здоров’я і безпеки: роль ШІ та цифровізації на роботі».
В умовах війни цей день набуває особливого значення для нашої країни, адже попри постійні ризики через ворожі ракетнодронові атаки, українські підприємства, установи, об’єкти соціальної та критичної інфраструктури продовжують працювати. Отож вкрай важливо підвищувати увагу працівників і роботодавців до питань безпеки на робочих місцях та постійно вдосконалювати систему управління охороною праці. Це постійна робота, яка не повинна ні на мить припинятися, тому важливо донести до всіх, хто відповідає за життя та здоров’я працівників. День охорони праці – гарна нагода для цього.
Ця тема висвітлюватиме вплив новітніх технологій на безпеку та гігієну праці, зокрема: передові роботизовані системи, штучний інтелект (AI) і машинне навчання, безпілотні літальні апарати (БПЛА), Інтернет речей (IoT), віртуальну та доповнену реальність.
День охорони праці передбачає низку заходів, спрямованих на привернення уваги та підвищення рівня обізнаності суспільства з питань охорони праці, зокрема проведення онлайнконкурсу «Мистецтво безпеки праці», інформаційних кампаній, масових заходів, «круглих столів» тощо.
Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області закликає керівників підприємств, установ та організацій долучитися до відзначення Дня охорони праці в Україні.
Заходи, приурочені до Дня охорони праці, потрібно провести на всіх підприємствах. Важливість охорони праці полягає не тільки в безпосередній гарантії безпеки робітників на робочому місці, а й у різноманітних заходах профілактики професійних захворювань, забезпеченні відповідного режиму відпочинку, наданні необхідного спецодягу та засобів гігієни. Всі ці фактори зрештою дозволяють людям відчувати надійність підприємства та його турботу, що в свою чергу стимулює до ефективної роботи та зменшує плинність кадрів.
Проблемні питання стану безпеки праці необхідно розглянути під час «круглих столів», на нарадах, семінарах, які варто проводити не лише з керівниками структурних підрозділів, а й із працівниками.
Надія ЗЕЛЕНЧУК,
головна спеціалістка відділу профілактики та розслідування нещасних випадків управління контрольноперевірочної роботи ГУ ПФУ в Одеській області