25 липня у Національній бібліотеці України імені В.І. Вернадського відбулася зустріч з істориками «Пам’ять про тоталітаризм: український та казахстанський досвід», організована Українським інститутом національної пам’яті до 80-х роковин початку «Великого терору». Науковці поділилися результатами досліджень тих страшних років спільної історії обох країн, якій приділяють велику увагу задля пам’яті про людей, які своїми трагічними долями міцно поєднали наші народи. Тисячі українців стали невинними жертвами численних виправних таборів, розміщених на території Казахстану, у тому числі й Карлагу.
Під час зустрічі було презентовано історико-просвітницький проект «Карлаг: пам’ять в ім’я майбутнього», який продемонстрував науковий керівник проекту, доктор юридичних наук, депутат Мажилісу парламенту Республіки Казахстан, член-кореспондент НАН Нурлан Дулатбеков.
Візит до України ознаменувався для делегації із Казахстану ще однією подією. Минулої п’ятниці Нурлак Дулатбеков зі своєю дружиною Зауре, спільно із представником дипломатичної служби обслуговування іноземних представництв А.С. Поповим, завітали до Роздільнянського району. Супроводжував делегацію голова районної ради Ф.В. Сігал.
Як стало відомо із Книги пам’яті розсекреченого Подольського архіву (донесення бойових частин про безповоротні втрати), дідусь дружини Н. Дулатбекова Зауре, рядовий радянської армії С. Куйкабаев, похований у с. Понятівка 11 квітня 1944 року. Перебуваючи в Україні, вони не змогли не навідатись до місця поховання рідного дідуся.
Голова Роздільнянської районної ради Ф. В. Сігал гостинно зустрів гостей та провів їх до меморіалу похованим під час Другої світової війни у с. Понятівка. На жаль, у переліку прізвищ, який викарбуваний на стелі, свого дідуся вони не знайшли. Водночас, на пам’ятнику зазначено, що там поховано ще 45 невідомих солдат, серед яких, вочевидь, за даними розсекреченого архіву, і є рядовий С. Куйкабаев.
Після відвідання місця поховання делегація завітала до райвіськкомату, де поспілкувалися із в.о. військового комісару Роздільнянського РВК майором А.В. Тегляєвим та заступником голови райради С.М. Криловим. Дані, які є в наявності у райвійськкоматі, аналогічні тим, що викарбувані на пам’ятнику у Понятівці. Тож, опублікований розсекречений архів, згідно з донесеннями бойових частин про безповоротні втрати, є єдиним джерелом, підтверджуючим місце поховання рядового С. Куйкабаєва. Щоб увічнити пам’ять рідного дідуся, родичі із Казахстану планують встановити пам’ятний знак загиблому у с. Понятівка. Фелікс Володимирович запевнив, що всебічно сприятиме цьому процесу на знак великої шани та поваги до загиблого на теренах нашого району солдата.
Приїхали поважні гості не з порожніми руками. Будучі автором понад 200 наукових робіт юридичної та історичної спрямованості, Нурлан Оринбасарович презентував відеокниги з історії тих страшних часів терору: «Карлаг: вечная боль суровых времен», «Карлаг: творчество в неволе» тощо. Крім того, була подарована Енциклопедія, присвячена життю великого сина казахського народу, філософа, оратора, який залишив незгладимий слід в історії держави та права Каз даусти Казибека Келдибекули (1667-1764), його політичним, суспільним та історичним роботам, головним редактором якої виступив Н. Дулатбеков.
Люб’язно прийняла подарунки директор Централізованої бібліотечної системи Роздільнянського району О.І. Тимчик, яка подякувала за таку увагу з боку гостей та запевнила, що ця література займе гідне місце у районній бібліотеці. Варто зазначити, що даний комплект літератури було передано лише науковій бібліотеці ім. В.І. Вернадського та Роздільнянській бібліотеці, а це, зважте, вагоме визнання.
Фелікс Володимирович,зі свого боку, подарував книги роздільнянських краєзнавців В.В. Самодєлова та І.В. Нерознака на згадку про наш край. Наостанок гості із Республіки Казахстан зробили спільне фото з представниками Роздільнянського району.
Під час пошуку родичів С. Куйкабаєва, за даними розсекреченого архіву (донесення бойових частин про безповоротні втрати),було виявлено прізвища ще п’ятьох солдат, які теж входили до рядового складу 266-ї стрілецької Артемівської червонопрапорної ордена Суворова дивізії та поховані у с. Понятівка, а саме: Асанконіс Токтосанов (1913 р.н.), рядовий, Киргизька Республіка, Топовський район; Олег Нєсвєтов (1919 р.н.), рядовий, Україна, м. Харків; Кандман Якубов (1904 р.н.), рядовий, Республіка Таджикистан, Кагановичський район; Олександр Матюха (1900 р.н.), рядовий, Республіка Білорусь, Мінська область, м. Слуцьк; Олексій Єрьомін (1905 р.н.), рядовий, Респу́бліка Інгуше́тія, м. Орджонікідзе, ст. Акіюрт. Всі вони були поховані 11 квітня 1944 року.
Під час зустрічі і гості, і представники нашого району, неодноразово наголошували на важливості збереження пам’яті про події Другої світової війни, донесення до нащадків правди про ті страшні для людства роки, які ні в якому разі не мають повторитися.
Наталія Буковська.