Всі ми з моменту народження маємо право на ім’я. Насамперед воно означає право кожної людини з моменту її народження бути названою.
Дитина повинна отримати ім’я протягом одного місяця з дня народження.
А якщо дитині не подобається обране батьками ім’я?
Наше законодавство встановлює право особи на власний розсуд змінювати своє ім’я починаючи з шістнадцятирічного віку. Проте за згодою батьків це можна зробити і при досягненні чотирнадцяти років. При цьому варто зазначити, що кількість таких змін не обмежена, також називати причину зміни імені ніхто не вимагає.
Для того, щоб змінити ім’я необхідно подати відповідну заяву до Відділу реєстрації актів цивільного стану за місцем реєстрації. До заяви додається паспорт та свідоцтво про народження, фотокартка, квитанція про сплату державного мита. У разі потреби – свідоцтво про шлюб чи розірвання шлюбу, документи про народження дітей (якщо, звичайно, вони є).
Отримати нове ім’я можна через три місяці. Із трьох – один місяць перевірку здійснює територіальний орган внутрішніх справ, який надає висновок про можливість фізичної особи змінити ім’я. Проте, існують встановлені законом обмеження, коли ім’я змінити не можна. Підставами для відмови може бути перебування заявника під судовим слідством, наявність судимості, яку не погашено або коли, охочого отримати нове ім’я, розшукують українські чи іноземні правоохоронні органи.
Після зміни імені заявнику необхідно отримати новий паспорт, ідентифікаційний код, закордонний паспорт, посвідчення водія, решту документів, що ідентифікують особу, а також банківські картки. Студенти будуть змушені отримати нову залікову книжку, студентський та читацький квитки.
Немає необхідності змінювати атестат та трудову книжку – у ній робиться виправлення. У випадку, коли особа є військовозобов’язаною, про зміну імені необхідно повідомити військовий комісаріат.
Такою ж є процедура зміни прізвища.
А от по батькові особи може бути змінено у разі зміни її батьком свого власного імені або виключення відомостей про нього як батька дитини з актового запису про її народження, у разі усиновлення, визнання усиновлення недійсним або його скасування відповідно до закону.
Додатково повідомляємо, що з метою підвищення правової свідомості українців та інформування громадян щодо використання та захисту їхніх прав у повсякденному житті стартував загальнонаціональний правопросвітницький проект Міністерства юстиції України «Я МАЮ ПРАВО!».
В рамках проекту проводиться інформування громадян та надання практичних рекомендацій щодо захисту прав за найбільш актуальними напрямами.
Більше інформації про проект «Я МАЮ ПРАВО!» на сайті prаvo.minjust.gov.ua та за номером 0 800 213 103 (єдиний контакт-центр системи надання безоплатної правової допомоги).
За правовою допомогою в Одеському регіоні можна звернутися до Роздільнянського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за адресою:
м. Роздільна, вул. Незалежності, 2. Тел.: (04853) 5-04-43, 5-03-66.
E-mail: rozdilna.odesa@legalaid.gov.ua.
Тетяна Кулішова
директор Роздільнянського
місцевого центру з надання БВПД.