Посилено відповідальність за статеві злочини та домашнє насильство

11 січня 2019 року набрали чинності зміни до Кримінального кодексу України щодо статевих злочинів та домашнього насильства.

Що ж саме змінилося?

По-перше, посилено кримінально-правовий захист дітей.

З 11 січня вперше в історії незалежної України запроваджено кримінальну відповідальність за секс з дитиною, яка не досягла 14 років, незалежно від її згоди. При цьому, відповідальність за такі злочини настає з 14 років. (ч.4 ст.152 ККУ – зґвалтування), (ч.4 ст.153 ККУ – сексуальне насильство).

Зверніть увагу! Тобто, особа від 14 років за добровільний секс з особою, яка не досягла 14 років, отримує від 5 до 10 років, а якщо такий добровільний секс був з проникненням — від 8 до 15 років позбавлення волі.

Ця норма є ґендерно-симетричною!

Ще слід зауважити, що виходячи з покарання 8-15 років (ч.4 ст. ККУ 152 ) та 5-10 (ч.4 ст.153 ККУ) це є особливо тяжким злочином (з проникненням) та тяжким (без проникнення), що зокрема унеможливлює звільнення від кримінальної відповідальності:

у зв’язку з дійовим каяттям,

у зв’язку з примиренням винного з потерпілим,

у зв’язку з передачею особи на поруки,

у зв’язку із зміною обстановки.

За вироком суду у зв’язку з бездоганною поведінкою, по УДЗ (умовно-достроковому звільненню) можна вийти лише після ⅔ та ¾ відбутого строку покарання (½ та ⅔ для неповнолітніх).

Неповнолітнього (14-18) можна засудити по цих статтях максимум на 10 та на 7 років.

Давність складає в залежності від обставин, від 10 до 15 років.

Мабуть багато хто чув про зміну кваліфікації таких злочинів як зґвалтування та сексуальне насильство.

Відтепер в Україні, зґвалтуванням визнаються дії сексуального характеру, вчинені без згоди потерпілої особи, а не як раніше – із застосуванням фізичного насильства, погрози його застосування або з використанням безпорадного стану потерпілої особи. Такі норми є законодавстві ще 10 країн Європи, а саме: Англії Шотландії, Північної Ірландії, Швеції, Германії, Бельгії, Кіпру, Люксембургу та Ірландії

(карається позбавленням волі 3-5 років)

Примітка: Згода вважається добровільною, якщо вона є результатом вільного волевиявлення особи, з урахуванням супутніх обставин.

Презумпція невинуватості не відмінена! Ніхто не може бути визнаний винним, окрім як за вироком суду!

Стаття 62. Конституція України  Особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.

Ніхто не зобов’язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину.

Крім того, до обтяжуючих вину обставин відносять вчинення таких діянь щодо подружжя чи колишнього подружжя або іншої особи, з якою винний перебуває (перебував) у сімейних або близьких відносинах, або щодо особи у зв’язку з виконанням цією особою службового, професійного чи громадського обов’язку, або щодо жінки, яка завідомо для винного перебувала у стані вагітності. (карається позбавленням волі 5-10 років)

Також, вступають в дію зміни щодо домашнього насильства. Нині, згідно зі статтею 1261 умисне систематичне вчинення фізичного, психологічного або економічного насильства щодо подружжя чи колишнього подружжя або іншої особи, з якою винний перебуває (перебував) у сімейних або близьких відносинах, що призводить до фізичних або психологічних страждань, розладів здоров’я, втрати працездатності, емоційної залежності або погіршення якості життя потерпілої особи, –

карається громадськими роботами на строк від ста п’ятдесяти до двохсот сорока годин, або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до п’яти років, або позбавленням волі на строк до двох років.

Ну і на останок. Відтепер, обставиною, яка пом’якшує покарання є вчинення злочину під впливом сильного душевного хвилювання, викликаного жорстоким поводженням, або таким, що принижує честь і гідність особи, а також за наявності системного характеру такого поводження з боку потерпілого, а не як раніше вчинення злочину під впливом сильного душевного хвилювання, викликаного неправомірним, або аморальними діями потерпілої особи.

Стаття 384. Введення в оману суду або іншого уповноваженого органу

  1. Завідомо неправдиве показання свідка, потерпілого, завідомо неправдивий висновок експерта, складені для надання або надані органу, що здійснює досудове розслідування, виконавче провадження, суду, Вищій раді правосуддя, тимчасовій слідчій чи спеціальній тимчасовій слідчій комісії Верховної Ради України, подання завідомо недостовірних або підроблених доказів, завідомо неправдивий звіт оцінювача про оцінку майна, а також завідомо неправильний переклад, зроблений перекладачем у таких самих випадках, –

караються виправними роботами на строк до двох років або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до двох років.

  1. Ті самі дії, поєднані з обвинуваченням у тяжкому чи особливо тяжкому злочині, або зі штучним створенням доказів обвинувачення чи захисту, а також вчинені з корисливих мотивів, –

караються виправними роботами на строк до двох років або обмеженням волі на строк до п’яти років, або позбавленням волі на строк від двох до п’яти років.

Стаття 152. Зґвалтування

  1. Вчинення дій сексуального характеру, пов’язаних із вагінальним, анальним або оральним проникненням в тіло іншої особи з використанням геніталій або будь-якого іншого предмета, без добровільної згоди потерпілої особи (зґвалтування) –

карається позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років.

Стаття 153. Сексуальне насильство

  1. Вчинення будь-яких насильницьких дій сексуального характеру, не пов’язаних із проникненням в тіло іншої особи, без добровільної згоди потерпілої особи (сексуальне насильство) –

карається позбавленням волі на строк до п’яти років.

Залиште свій коментар