19 cічня – православний світ зустрічає свято Хрещення Господнього

ТРАДИЦІЙНО 19 січня люди в усьому світі згадують важливу подію в житті Ісуса Христа – його хрещення в річці Іордан. Його здійснив пророк Іоан Предтеча, якого згодом також стали називати Хрестителем.

Це свято також іноді називають Богоявленням. Цю назву воно отримало через диво, яке сталося прямо під час хрещення. На Ісуса з небес зійшов Святий дух, який являв собою голуба, і назвав його сином. Таким чином було засвідчено, що Ісус також є Сином Божим.

Водохреще безпосередньо пов’язане з життям Ісуса, тому воно входить до числа двунадесятих свят. Відзначати його починають за день – 18 січня. Святкувати Водохреще розпочали ще за життя апостолів.

Головний символ Водохреща – вода. Саме з нею у цей день пов’язані основні традиції та ритуали. Вважається, що 19 січня вона має особливу силу зцілення. Саме тому на Водохреща у всіх храмах, окрім святкової молитви, проводять освячення води. Це потрібно для того, щоб її могли забрати додому люди, велика кількість яких зранку йде до церкви. Цю воду можна пити, кропити нею оселю тощо. Зберігають її, як правило, упродовж року, вважаючи, що всі 365 (чи 366) днів вона має чудодійні здібності.

Ще одна невід’ємна традиція Водохреща – купання у водоймах, які до цього було освячено священником. Здійснюють його за будь-якої погоди.

Попри те, що традиція пірнання 19 січня має довгу історію і загальне переконання у своїй безпечності, до цього слід підходити тільки за умови дотримання низки правил. В іншому випадку це може принести не зцілення від хвороби чи загальне духовне очищення, а навпаки – погіршення власного здоров’я.

Передусім, цей обряд потрібно здійснювати виключно з мотивів щирої віри, не переслідуючи при цьому будь-яких меркантильних цілей, матеріальних бажань тощо. Якщо в цьому питанні ви дійсно впевнені, далі слід перевірити, чи готовий ваш організм до такого вчинку. Для цього слід неодмінно проконсультуватися з лікарем. Навіть без цього відомо, що медики категорично не рекомендують купатися на Водохреща людям, які мають серцево-судинні захворювання, запалювальні процеси, цукровий діабет, туберкульоз, захворювання нирок та нервової системи, шлунку, венеричні тощо. Цей список не є вичерпним, тому дати точну рекомендацію в цьому питанні може виключно ваш лікар.

Особливе значення має місце для купання. Для пірнання в ополонку слід обрати офіційно облаштовану локацію, на якій забезпечено чергування лікарів та рятувальників. Як правило, список таких місць оприлюднюють за кілька днів до святкування Водохреща. Збираючись на купання, з собою слід взяти відповідний одяг, взуття (бажано – не гумове, оскільки воно може становити небезпеку на слизькій поверхні). Також потрібно мати з собою рушники та халат. Перед купанням треба зробити легку розминку, а після – вдягнути сухий одяг. До, під час та після процедури заборонено вживати алкоголь. Інформація про те, що він начебто має зігрівати під час пірнання, є міфом. Обряд купання обов’язково супроводжуйте молитвою.

Православна церква України  на своїх інформаційних ресурсах повідомила наступне:

“Останніми роками в час святкування Хрещення Господнього активізується мода на масові пірнання в ополонку. Мотивація у кожного різна: хтось «змиває гріхи», хтось випробовує можливості свого тіла, а хтось аргументує це дотриманням «давньої української традиції». Останнє твердження – цілком помилкове! У нашого народу такої традиції, пов’язаної зі святом Богоявлення, не було. Ані етнографи, ані історики ще до середини ХХ століття не фіксували нібито «традиційних» масових пірнань українців у крижану воду з нагоди свята Хрещення Господнього. Немає описів такого дійства ані у давніх джерелах, ані у дослідження про традиції козацької України, ані у спогадах людей старшого віку. Деякі історики пов’язують такий звичай з нашими північними сусідами, росіянами, у яких було прийнято пірнати в холодну воду після лазні, а також із поширенням ідей загартування організму, як частини здорового способу життя.
За спостереженнями масові пірнання у воду на свято Богоявлення фактично з‘явилися у другій половині 1990-х – на початку 2000-х років. Отже цей звичай в Україні має новітнє, а не старовинне, походження.
Також нагадаємо, що абсолютно помилковим є судження, ніби купання у крижаній воді після водосвяття «змиває» усі гріхи. Яким чином їх можна «змити»? Хіба сам фізичний акт занурення у освячену воду, без покаяння у гріхах, може призвести до їх подолання? Жодного церковного припису для звершення такого дійства на свято Богоявлення немає. Дорога до вічного блаженного життя та спасіння лежить виключно через щире каяття у гріхах, молитву та любов до Бога і до наших ближніх. Звільнити душу від гріха може лише Господь, бачачи ваше щире покаяння та участь в Таїнствах Сповіді й Причастя.
Слід наголосити: Церква не забороняє пірнати у зимову воду, це право і вибір кожного. Але ми закликаємо не вважати цю дію церковною, пов’язаною зі святкуванням Хрещення Господнього. Хто робить такий вибір – має чинити це усвідомлено та відповідально, ретельно зважуючи всі «за» і «проти»: стан здоров’я, причини для такого вчинку, можливі наслідки, зокрема, в умовах пандемії.
Завтра, в день свята Богоявлення, Хрещення Господнього, згадаймо про суть і витоки цього свята, про спасительне значення цієї події для кожного з нас. І нехай свята вода, велика агіасма, стане для кожного на всяку правдиву користь!”

З відкритих джерел

Фото з минулорічного святкування Водохреща в Нових Чобручах

Залиште свій коментар