Старт оптового ринку електроенергії, підвищення акцизів і прожиткового мінімуму… Аналізуємо ці та інші нововведення другого півріччя 2019-го
В енергетиці: зміни серйозні, але тарифи поки що залишаються
Незважаючи на заклики низки вітчизняних політиків та експертів, а також рекомендації деяких міжнародних інституцій (зокрема, Світового банку, ЄБРР та представництва ЄС) щодо відтермінування впровадження в Україні вільного ринку електроенергії, передбачена Законом “Про ринок електричної енергії” реформа набрала чинності. Нова модель ринку запрацювала з 1 липня. І вже напередодні відбулися перші електронні торги “на добу наперед”. За даними держпідприємства “Оператор ринку”, не обійшлося без спроб штучно завищити ціни, зокрема, на енергію, що генерується вугільними електростанціями, але суттєвим коливанням вартості ресурсу вдалося запобігти.
Нагадаємо, перший етап реформування ринку електроенергії розпочався із 1 січня. Він торкнувся роздрібного ринку — гравців, які працюють з кінцевими споживачами. Якщо раніше бізнес купував електрику лише в обленерго, то тепер вільно обирає будь-якого зручного постачальника. Реформовано і самі обленерго – функції оператора мереж електропостачання та постачальника енергії розмежували, що сприятиме демонополізації ринку.
Другий етап реформи, який і почався 1 липня, стосується оптової частини ринку, що передбачає роботу генеруючих компаній за новими правилами. Зокрема, вартість електроенергії, виробленої АЕС і гідроелектростанціями, регулюватиме ринок, а підприємства вугільної генерації не повинні обґрунтовувати ціни на вугілля, як це було раніше. Компанії-постачальниці також зможуть домовлятися з виробниками щодо різних графіків оплати за електроенергію.
Водночас побутових споживачів зміни на разі не стосуються. Принаймні, до кінця наступного року. Адже у червні Кабмін ухвалив постанову про покладання на державні підприємства (Енергоатом, Укргідроенерго і частково – на Укренерго) спеціальних зобов’язань з постачання електроенергії для потреб населення до 31 грудня 2020 року. Відповідно, незалежно від ситуації на ринку, тариф для домогосподарств визначатиме Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП). І на разі він не змінюється.
До речі, у зв’язку із започаткуванням в Україні оптового ринку електроенергії припинила дію сумнозвісна формула Роттердам+. Рішення щодо цього НКРЕКП ухвалила ще в серпні минулого року. Згідно з тодішньою ухвалою, з початку дії нового ринку електроенергії автоматично будуть визнані такими, що втратили силу, кілька десятків нормативних актів, які дотепер регламентували роботу вітчизняної енергетики.
І ще про тарифи. У липні НАК “Нафтогаз України” на 12,7-13,5% знижує вартість блакитного палива для промислових споживачів. Залежно від обсягів споживання природного газу, вартість природного газу у цьому місяці коливатиметься в межах від 5017 до 5606 гривень за тисячу кубометрів (без урахування ПДВ (20%) та витрат на транспортування ресурсу магістральними і розподільчими трубопроводами).
Соціальне забезпечення і пенсії: підвищення є, але не надто високе…
Розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб в Україні з 1 липня підвищують на 86 гривень. Таким чином, цей показник уперше перетнув “психологічну” позначку у 2 тисячі гривень (2007 гривень на місяць). Відповідні зміни, нагадаємо, передбачені Законом “Про державний бюджет України на 2019 рік”. Змінилися й розрахункові показники прожиткового мінімуму для окремих категорій громадян – зокрема, для дітей віком до 6 років (1699 гривень), для дітей віком від 6 до 18 років (2118) і для осіб, що втратили працездатність (1564 гривень). Відповідно, із 1 липня автоматично перерахують розмір соціальної допомоги для непрацездатних українців: малозабезпеченим родинам для працездатних осіб він становитиме 421 гривню (за законом — 25% прожиткового мінімуму), для непрацездатних осіб з інвалідністю — 1564, для дітей до 6 років — 1444, до 18 років — 1800, для дітей 18-23 років, які продовжують навчання, — 1706 гривень на місяць.
Доплати інвалідам війни та учасникам бойових дій, які отримують мінімальні виплати, також підвищили: для 1-ої групи – на 191 гривню (розмір виплати 4457 гривень), 2-ої – на 171 (3988), 3-ої – на 151 гривню (3519), а учасникам боїв – на 110 (2470 гривень). До речі, у зв’язку зі збільшенням прожиткового мінімуму частині наших співвітчизників перерахують пенсії. Адже мінімальний її показник відтепер становитиме 1564 гривень. Відповідно, максимальний розмір пенсійних виплат для українців, які вийшли на заслужений відпочинок на загальних умовах, становитиме 15640 гривень. Також Кабінет міністрів ухвалив рішення про виплату щомісячних надбавок пенсіонерам з великим стажем і маленькими зарплатами. Як запевнив прем’єр Володимир Гройсман, жінки, які пропрацювали понад 30 років, і чоловіки зі стажем понад 35 років тепер отримуватимуть не менше 2 тисяч гривень на місяць. Наступне підвищення соціальних виплат заплановане на 1 грудня — приміром, прожитковий мінімум для працездатних осіб тоді має зрости іще майже на “сотню” – до 2102 гривень.
За матеріалами УКРІНФОРМ