Основні аспекти оформлення договору дарування нерухомості
Нерідко громадяни України, які мають у власності нерухоме майно, вирішують подарувати його своїм близьким, але не кожен знає про юридичні тонкощі укладення договору дарування.
Договір дарування оформляється у державного або приватного нотаріуса в письмовій формі за місцем знаходження майна. Моментом виникнення права власності на подароване майно вважається момент державної реєстрації договору дарування права власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, відомості до якого вносить нотаріус.
Зверніть увагу, що якщо житло подароване одному з подружжя в шлюбі, то другий не може претендувати на нього (наприклад, подароване майно не ділиться при розподілі майна подружжя у разі їх розлучення).
Майно, що перебуває у спільній (сумісній) власності, дарується за наявності згоди іншого співвласника. Інакше в межах одного року співвласник має право оскаржити цю дію через суд.
Також не слід забувати про податкові нюанси оформлення такого договору, а саме оформляючи договір у нотаріуса, доведеться заплатити державне мито у розмірі 1 % від вартості майна, а також збір за здійснення нотаріальних дій.
Особа, на яку оформляється дарча зобов’язана сплатити податок з доходів фізичних осіб розміром 5 % від вартості дарунку. Від сплати цього податку звільняються родичі першого та другого порядку, тобто дружина, чоловік, діти, батьки, рідні брати і сестри, дід та баба, а також особа, яка є інвалідом I групи, має статус дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, а також вартість власності, отриманої дитиною-інвалідом.
Більше інформації щодо використання та захисту своїх прав у повсякденному житті можна дізнатися завдяки загальнонаціональному правопросвітницькому проекту Міністерства юстиції України «Я МАЮ ПРАВО!». В рамках проекту проводиться інформування громадян та надання практичних рекомендацій щодо захисту прав за найактуальнішими напрямами.
Більше інформації про проект «Я МАЮ ПРАВО!» – на сайті prаvo.minjust.gov.ua та за номером 0-800-213-103 (єдиний контакт-центр системи надання безоплатної правової допомоги).
За правовими консультаціями та юридичною допомогою можна звернутися до Роздільнянського місцевого центру з надання БВПД за адресою: м. Роздільна, вул. Незалежності, 2, тел.: (04853) 5-03-66,) 5-04-43.
Олена Гун,
головний спеціаліст відділу правопросвітництва та взаємодії з суб’єктами надання БППД.